Teraz jest poniedziałek, 12 listopada 2018, 20:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Najlepsze sprzęty amatorskie, pytania o gh4 i Blackmagic 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Najlepsze sprzęty amatorskie, pytania o gh4 i Blackmagic
Witam. Jestem tu nowy, na początku muszę powiedzieć, że to świetne forum, dużo się tu dzieje, super poziom merytoryczny, ludzie są ogarnięci i w większości kulturalni, kolejne tematy czyta się jak dobrą książkę :p . Zainteresowałem się filmowaniem niedawno, temat mnie wciągnął i od kilku dni intensywnie go zgłębiam. Dlatego pozwolę sobie skierować do Was kilka pytań, które po takim researchu wciąż mnie nurtują. Nie znalazłem nowych artykułów porządnie wyjaśniających pewne kwestie dla początkujących, a jak wiadomotechnika idzie do przodu i te sprzed kilku lat są mało aktualne. Poza tym niestety nie mam umysłu ścisłego i przyswajanie kwestii technicznych nie trwa u mnie tak błyskawicznie). Mam nadzieję, że starzy wyjadacze nie będą mi tego mieli za złe :) .
1. Zacznę od ogółu. Jaki sprzęt w zasięgu amatora (5, 10, do kilkunastu tysięcy zł) umożliwia obecnie nagranie filmu jak najbardziej zbliżonego do obrazów w profesjonalnych produkcjach- filmach krótko i pełnometrażowych, dokumentach, teledyskach itd? Wpływ na moje zainteresowanie filmowaniem miał krótki film Reverie stworzony przez Vincenta Laforeta. Jestem zachwycony tym obrazem (ekspozycja w nocy, światła, kolory, szczegóły obrazu, rozmycia tła, ujęcia, muzyka, pomysł na film i ogólnie wszystko, na czele z piękną dziewczyną w sukience :p ), więc powiedzmy, że to punkt odniesienia. Jaki sprzęt pozwoliłby dzisiaj na uzyskanie takiego obrazu najmniejszym kosztem? Wiem, że on to nagrywał Canon 5d mark2, ale od tego czasu minęło wiele lat, a z tego co czytałem ten sprzęt się zestarzał i ma wiele wad dla filmowca.
2. Czy aktualny jest taki stan rzeczy, że w takim przedziale cenowym aparaty nagrywają ładniejsze filmy niż kamery? Czytałem np o jakiejś kamerze Sony za kilka tysięcy, która ma dużą matrycę charakterystyczną dla aparatów, a zachowuje jednocześnie zalety typowej kamery.
3. Na tym forum ciągle jest mowa o panasonic gh4. Czy to obecnie najlepsza opcja dla uzyskania jak najbardziej plastycznego obrazu, z bardzo małą głębią ostrości? Oczywiście bardzo mnie interesuje kwestia tego słynnego rozmytego tła i z tego co rozumiem najlepiej wychodzi na matrycach z pełną klatką, a gh4 takiej nie ma. Czy więc aparatem tym można sprawnie osiągać ten efekt? Jeśli nie, to jaki sprzęt za 5-10tys jest do tego najlepszy? I ogólnie czemu właściwie tak wiele osób nawet tutaj tak się zachwyca gh4?
4. Co myślicie o kamerze Blackmagic Pocket Cinema Camera? Dowiedziałem się o niej z tego testu: http://filmcyfrowy.net/test-12-kamer/
W teście tym zawodowi operatorzy testowali najlepsze kamery, od takich, którymi kręcone są filmu oscarowe, po 5d mk3 i gh4. Kamera ta wypadła chyba lepiej od gh4, a jest od niej tańsza, bo kosztuje trochę ponad 3 tys zł. Ogólnie zostala określona jako najtańsza droga do obrazu zbliżonego do profesjonalnego filmu w kinie. Cytat: "Porównując obraz z kamery Pocket z obrazem z kilkudziesięciokrotnie droższych urządzeń, nie mieliśmy wrażenia, że różnica jakościowa jest również kilkudziesięciokrotna. Produkty firmy Blackmagic wprowadzają cechy kamer profesjonalnych, w tym zapis RAW i szeroką rozpiętość tonalną, do sektora tanich produktów konsumenckich. Użytkownicy kamer mogą tylko na tym zyskać".
A przy okazji- co myślicie o nieco droższej Blackmagic Design 4K Cinema Camera? Czemu w ogóle nie ma o nich mowy na tym forum? Chodzi o dostępność obiektywów, serwis (bądź jego brak), czy coś jeszcze innego?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi i tym samym pomoc w pogłębianiu mojej wiedzy.
Pozdrawiam

sobota, 26 września 2015, 18:33
Moderator
Moderator

Post Re: Najlepsze sprzęty amatorskie, pytania o gh4 i Blackmagic
raVadrian napisał(a):
...Czemu w ogóle nie ma o nich mowy na tym forum? Chodzi o dostępność obiektywów, serwis (bądź jego brak), czy coś jeszcze innego?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi i tym samym pomoc w pogłębianiu mojej wiedzy.
Pozdrawiam

Oby Twoje pytanie rozwinęło się w ciekawą dyskusję. :)
Forum ma jednak to do siebie, że jest zbiorem wypowiedzi na temat bliski piszącemu, jego doświadczeniu, a mało kto z użytkowników forum ma kamery Blackmagic. Coś kiedyś o nich napisano LINK, ale faktycznie niewiele. Nie wiem czemu. Każdy sam powinien sobie odpowiedzieć czemu takiej nie kupił. (Niezłe pytanie na forum by się z tego zrobiło). Aparaty Panasonica są bardziej powszechne, zapisują do łatwiejszego dla szerokiej publiczności formatu plików i nie mają zmory wielu lustrzanek, czy kompaktów - przegrzewających się matryc przy dłuższym filmowaniu. Czemu jednak nie Blackmagic? Ba! Nie wiem.

sobota, 26 września 2015, 19:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Do blair witch project nie potrzebny bul super hiper pro sprzet. Profesjonalna robote mozna juz sportowymi akmerami lub nawet telefonem zrobic. Kwestia wyobrazni. Na tym forum duza czesc userow kreci sluby i potrzebuje sprzet ktory nada sie do kazdego zastosowania ipewno dlateg nikt nie pisze o bm.

sobota, 26 września 2015, 22:26
Nowy
Nowy

Dzięki za odpowiedzi. Powrócę jeszcze do mojego pytania o matryce full frame. Więc jak to jest z tą pełną klatką? Czy przynosi duże korzyści?
Zastanawiam się też nad kwestią porównywania obrazów z kamer/aparatów. Przykładowo: https://vimeo.com/55060120 Który obraz jest lepszy i jak to stwierdzić? Czy może to w ogóle nie ma znaczenia w dobrym dziennym świetle? Bo ja tylko widzę, że oba obrazy są nieco inne, ale nie powiedziałbym, że jeden jest lepszy od drugiego.

poniedziałek, 28 września 2015, 02:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]