Teraz jest środa, 14 listopada 2018, 13:54

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Obiektyw(y) Micro 4/3 stałka i zoom? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Obiektyw(y) Micro 4/3 stałka i zoom?
W planach mam skompletowanie nowego sprzętu do filmowania i o ile w kwestii aparatu mam pewniaka - Lumixa GH4, tak w kwestii obiektywu nie mogę się zdecydować. Myślę, że zdołacie mi pomóc ;)

Filmy które kręcę to głównie reportaże, vlogi, filmy z wakacji. Stąd mój pomysł na jasną szerokokątną stałkę, która powinna świetnie się sprawdzić w filmowaniu krajobrazu, panoramy miasta, duża ilość filmowania nocą. W tym momencie przychodzi mi do głowy Voigtlander 17,5mm, jednak jego cena zmusza mnie do innego wyboru. Drugą sprawą jest chęć kręcenia vlogów oraz "w biegu", czyli tryb manualny odpada.

Czy w tej sytuacji obiektyw Panasonic 15mm 1.7 to najlepszy wybór? Ponoć lepszy niż odpowiednik Olympusa ze względu na ostrość oraz ma szybszy AF niż 20mm.
http://www.optyczne.pl/332.1-Test_obiek ... _ASPH.html

Do tej pory moja praca opierała się na lustrzance gdzie bardzo użyteczny okazywał się obiektyw z zoomem, gdyż podczas filmowania w ruchliwych miejscach zmienna ogniskowa zdecydowanie pomagała. Czy zatem warto uzupełnić taki zestaw o jakiś tańszy zoom? I jaki? Mam wątpliwości czy istnieje na tyle dobry, jasny zoom żeby wykorzystywać tylko jeden obiektyw stąd moje pytanie :)

poniedziałek, 14 marca 2016, 20:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Obiektyw(y) Micro 4/3 stałka i zoom?
Posiadam Panasonica 15/1.7 i go szczerze polecam. Jednak stałką "nie ogarniesz" wszystkiego a na dodatek jedna stałka to za mało.
Będziesz nagrywała powiedzmy dość dynamicznie. Tu dobry rozwiązaniem będzie Panasonic 12-35 ze stałym światłem 2.8. Ma dobry AF no i stabilizację, która na pewno się przyda podczas nagrywania w ruchu. Zoom może nie największy ale w większości przypadków wystarczy. Dodatkowo będziesz miała możliwość "zrobienia" różnych kadrów. Ze stałką już lekko nie jest. Albo więcej się nabiegasz lub w ogóle pewnych kadrów nie osiągniesz.

wtorek, 15 marca 2016, 11:52
Nowy
Nowy

A jak wygląda w porównaniu jasność obu obiektywów? Bo co prawda 2.8 najjaśniejszy się nie wydaje ale chce wiedzieć jak bardzo jest gorszy od 15mm 1.7.

wtorek, 15 marca 2016, 18:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

test.mp4

wtorek, 15 marca 2016, 21:12
Nowy
Nowy

Wielkie dzięki vgrzes :D
Widzę, że bez jasnego obiektywu się nie obejdzie. Zakładam, że już jaśniejszego zooma dla m4/3 nie znajdę, zatem muszę iść w opcję jasnej stałki i jakiegoś rozsądnego zooma.
Przeszukując interenet odkryłam tańsze bardzo jasne obiektywy i tutaj moje pytanie czy to co widać poniżej to porządne szkła, którymi warto zawracać sobie głowę?
MITAKON 25mm f 0.95 Speedmaster
Noktor HyperPrime 50 mm f/0.95
SLR Magic 25mm T0.95
Dodam, że powyżej wymienione obiektywy można znaleźć na serwisach aukcyjnych w cenie ok 2000zł co mam nadzieję nie jest bublem.

wtorek, 15 marca 2016, 23:40
Nowy
Nowy

Jak na razie nikt nie odpowiedział w kwestii wymienionych stałek wiec zapytam zatem o drugi obiektyw. Czy jest lepszy zoom do 2000zł niż kitowy Panasonic 14-42mm czy 14-140mm. Tutaj chyba oprócz jasności ważny jest dla mnie szybki i precyzyjny AF oraz dobra stabilizacja (chyba że stabilizacja obiektywu nie jest wymagana skoro taką oferuje gh4?).

czwartek, 17 marca 2016, 10:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

nikt nie odpowiedział bo mało kto posiada takie dziwne obiektywy, z reguły większość użytkowników kupuje systemowe panasonic lub olympus, są też tacy którzy posiadają coś z systemu canona i wtedy decydują się na zakup metabones speedboster za około 3tys.
Co do kitowych zoomów to jakość w nich jest podobna, jeden ma większy zakres ogniskowych drugi mniejszy. GH4 nie posiada stabilizacji (jest ona tylko w obiektywach)
AF działa "jako tako" w trudniejszych warunkach oświetleniowych troche się gubi. W słoneczny dzień jest ok.

czwartek, 17 marca 2016, 11:39
Nowy
Nowy

A czy prawdziwe jest twierdzenie że dla lepszego AF należy posiadać zarówno body jak i obiektyw tej samej firmy? Bo na jakimś teście widziałam że Olympus sprawuje się lepiej pod względem stabilizacji niż Panasonic. Ale podobno obraz jest mniej ostry. Czy ktoś miał doczynienia z zoomami obu firm?

czwartek, 17 marca 2016, 13:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Olympus i Panasonic to bardzo dobra marka i w obydwu jakość wykonania jest również bardzo dobra.
w panasonic 12-35 stabilizacja zachowuje się wyśmienicie.
Nie posiadam zooma Olympusa

czwartek, 17 marca 2016, 19:11
Stały bywalec
Stały bywalec

Użytkuję GH4, G7 i kamerę z wymiennymi obiektywami m4/3. Kupiłem zoom Olympusa 12-40/2.8 PRO, niestety nie sprawdził sie w filmowaniu z powodu braku stabilizacji, choć optycznie był doskonały. Zastąpiłem go Panasonikiem 12-35/2.8.
Co do obiektywów typu zoom Olympusa - one nie mają stabilizacji (Olympus oferuje stabilizację w body), a więc niespecjalnie sprawdzają się z Panasonikiem.
Najbardziej uniwersalny w miarę jasny zoom to komplet Panasonika 12-35/2.8 i 35-100/2.8. U mnie najczęścieu używany.
Żeby w pełni wykorzystać zalety GH4 do filmowania potrzebne jest jednak spore pudełko "słoików" :) Te moje opisane są w stopce.

Panas DVX200 UX90, GH4, GH5, G7, Panas 7-14/4.0, 12-35/2.8, 35-100/2.8,, 15/1.7, Vojtek 25/0.95, Olek 8/3.5(ryba), 2x GoPro 5, slider, gimbale SkyGlide, Pilotfly, krany 4,5 m, reszta do twórczej pracy

sobota, 19 marca 2016, 11:52
Nowy
Nowy

A jak ma się sprawa obiektywów panasonica 4/3 z ich dedykowanym adapterem?
Przykład: adapter DMW-MA1+ LEICA D 14-50MM F/2.8-F/3.5
Lepiej iść w obiektywy micro4/3 czy wymieniony zestaw jest równie dobry i nie będzie sprawiał problemów np. z AF?

poniedziałek, 21 marca 2016, 15:27
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]