Teraz jest poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 23:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Kamera analogowa za jak najniższe koszty 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Kamera analogowa za jak najniższe koszty
Witam, od jakiegoś czasu interesuję się starym sprzętem analogowym. Chciałbym kupić sobie kamerę analogową, żeby zobaczyć jak to jest nagrywać tego typu sprzętem, posługiwać się nim i odtwarzać nagrywane na nim materiały - czyli po prostu cieszyć się taką kamerą i efektami końcowymi, które są niedostępne dla dzisiejszych kamer. Problem jest jednak w tym, że budżet mam mocno ograniczony. Zdaję sobie sprawę, że cena kamery nie jest ostateczną ceną, bowiem film trzeba nagrać na jakimś nośniku, odtworzyć na jakimś urządzeniu, a w niektórych przypadkach wywołać - wszystko to wiąże się z kosztami.

Doszedłem do następujących przemyśleń co do dwóch typów kamer:

VHS - w zależności od taśmy, daje mniej lub bardziej ciekawy efekt końcowy. Na czystej taśmie obraz wygląda podobnie jak na kamerze cyfrowej, a jednak zależy mi, żeby analogowy wydźwięk był widoczny. Sprzęt dość tani - cena sprawnej kamery to koszt od 80 zł - pytanie tylko czy te kamery są na prawdę sprawne mimo wieku? I czy długo jeszcze wytrzymają? Myślałem jeszcze nad S-VHS ale to są wyższe koszty i nie wiem, czy warto.

8/16mm - same kamery bardzo tanie. Natomiast koszt taśmy i wywołania jest nieziemski. Do tego trzeba kupić projektor. Efekt końcowy jest piękny, chciałbym oglądać swoje nagrania na projektorze, ale cena samego wywołania wręcz odrzuca.

Zgodziłbym się na nieco wyższe koszty początkowe, byle by móc cieszyć się niższymi kosztami eksploatacji. A 75 zł za wywołanie 3-minutowego filmu mija się z celem. Najlepiej, żeby film był dostępny bez wywoływania w drogich zakładach.

Chciałbym, żebyście powiedzieli, jaka kamera analogowa byłaby najtańsza i co by było najlepsze, żeby zacząć przygodę z tradycyjnym filmowaniem. Czy istnieją w ogóle kamery inne niż VHS/Betamax, które nie wymagają wywołania? Skoro kamery na taśmę 8/16mm odpadają to czy warto kupić taniego VHS-a? Czy może lepiej dać sobie z tym spokój i zapomnieć o swoim zainteresowaniu analogami?

PS: Nie podam swojego budżetu bo nie wiem, jakich cen się spodziewać.

sobota, 19 marca 2016, 18:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kamera analogowa za jak najniższe koszty
Taki kaprys rozumiem, daj sobie spokoj, szkoda czasu i kasy na to, 8-16mm to juz w ogole, nie bardzo widze sens takiej zabawy, ale jesli jednak bardzo chcesz, to poszukaj dawnych krolowych wesel czyli Panasia MS4 Lub MS5 (S-VHS)

sobota, 19 marca 2016, 22:32
Moderator
Moderator

cl105 napisał(a):
...żeby zobaczyć jak to jest nagrywać tego typu sprzętem, posługiwać się nim i odtwarzać nagrywane na nim materiały - czyli po prostu cieszyć się taką kamerą i efektami końcowymi, które są niedostępne dla dzisiejszych kamer....

...Na czystej taśmie obraz wygląda podobnie jak na kamerze cyfrowej, a jednak zależy mi, żeby analogowy wydźwięk był widoczny. Sprzęt dość tani - cena sprawnej kamery to koszt od 80 zł...nie wiem, czy warto.

8/16mm - same kamery bardzo tanie. Natomiast koszt taśmy i wywołania jest nieziemski. Do tego trzeba kupić projektor. Efekt końcowy jest piękny, chciałbym oglądać swoje nagrania na projektorze, ale cena samego wywołania wręcz odrzuca.

1A - Normalnie, jak cyfrowym tej samej klasy - czyli manual jest, albo go nie ma, obiektyw dobry, lub zły, matryca światłoczuła 1/6 cala, lub większa...
Efekty końcowe są w dzisiejszych kamerach takie same, a obraz lepszy.
Chyba że chodzi o filtry obrazu które były kiedyś w kamerach VHS, Hi 8, Video 8. Można je naśladować w pewnym stopniu filtrami w postprodukcji.

1B - Wydżwięk to spaprana jakość, dasz radę w postprodukcji, a jak się postarasz, to już podczas kręcenia sporo w tym kierunku osiągniesz. :mrgreen: No a na prawdę jest filtr stare kino, są inne...

3 - 8/16mm powodzenia, mówię o finansach, wiedzy... ale warto. prawdziwy smak analogu, ale - patrz niżej.

Punkty 1A i 1B dla mnie bez sensu. Fatalny obraz na ekranach dzisiejszych telewizorów i ogromny koszt cyfrowego przechwytu, w razie potrzeby ucyfrowienia materiału. (Montaż, lub chęć podzielenia się nagraniem).
Można teoretycznie przechwycić to grabberem za 15 /150 zł., ale efekt będzie zły LINK.
Punkt 3 - znasz się to próbuj, ja się nie będę wymądrzał. Smak cudowny, ale i sens podobny jak przy drewnianej żaglówce. Po pierwszym sezonie odechciewa się skrobania, malowania i mniejszych osiągów, spowodowanych starą technologią

niedziela, 20 marca 2016, 10:47
Bywalec
Bywalec

Dziękuję za odpowiedzi. Przekonaliście mnie, że 8/16mm to nie jest bajka dla mnie (chociaż w sumie to wiedziałem o tym od początku). Co do VHS to mam VideoGrabber, magnetowid, kasetę matkę, itp. więc nie musiałbym za bardzo inwestować, żeby móc skorzystać z tej technologii. Mam natomiast pomysł, żeby przed kupnem kamery ponagrywać jakieś materiały na starym magnetowidzie. Jeśli spodoba mi się bawienie się w te klocki i obraz uzyskiwany tą technologią, czyli ogólnie mnie to przekona to pomyślę nad bardzo niskobudżetową kamerą VHS. To nie jest chwilowy kaprys, bo zawsze podobały mi się materiały nagrywane kamerami VHS. Mają w sobie to coś. W każdym razie chyba każdy ma tu jakieś "zboczenie" technologiczne :) Tak myślę, że jak mi się to spodoba to kupię kamerę do 100 zł, bo teraz wyprzedają je za bezcen. Bo tak szczerze mówiąc to szkoda mi wydawać więcej pieniędzy na coś takiego. Może jak przekona mnie taka niskobudżetowa kamera to kiedyś kupię sobie coś droższego.

niedziela, 20 marca 2016, 11:36
Bywalec
Bywalec

No i tak minęły 3 tygodnie. Jak powiedziałem tak zrobiłem - wyciągnąłem stary magnetowid, kupiłem kasety i ponagrywałem trochę na stare taśmy. Wątpiłem trochę w sens tego wszystkiego, ale ostatecznie moja przygoda z VHS okazała się być ciekawym odcięciem od rutyny. Oglądanie starych 20-letnich taśm, nagrywanie na nie materiału i oglądanie go jest dla mnie ciekawym doświadczeniem. Znacznie więcej z tym zachodu, wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, ale to całe bawienie się taśmami magnetycznymi jest dla mnie ciekawym sposobem spędzania czasu. Jakość obrazu i dźwięku jest dużo lepsza, niż się spodziewałem po 40-letniej technologii i 20-letnich taśmach. Ale to pewnie dlatego, że mam dobry magnetowid. Niska rozdzielczość jakoś mi nie przeszkadza, nagrywałem długi czas kamerą o niskiej rozdzielczości i jestem już przyzwyczajony.

Z tą kamerą VHS to nadal nie wiem bo w sumie to można nagrać na kasetę obraz z kamery cyfrowej i efekt chyba byłby podobny. Ale pomyślę - jak za miesiąc nie znudzi mi się analog i stwierdzę, że VHS to coś, z czym chciałbym mieć do czynienia to może zainwestuję kilkadziesiąt złotych - no chyba, że warto dopłacić za coś większego.

Jak myślicie, co powinienem brać pod uwagę, jeśli zdecyduję się na zakup takiej kamery? Ofert od ludzi, którzy wyprzedają kamery za bezcen jest mnóstwo. Można się w tym trochę pogubić. Jeśli już będzie mi bardzo na tym zależało to lepiej kupić małą kamerkę za jakieś 70 zł, czy dopłacić za większy sprzęt z różnymi guzikami i pokrętłami? Aha, ofert szukam na OLX i allegro bo nie znam innych stron z ofertami kamer. Poda mi ktoś jakieś inne strony, gdzie mógłbym szukać?

piątek, 8 kwietnia 2016, 20:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

witaj, jeśli chcesz NAPRAWDĘ "oldschoolowego" obrazu, to szukaj kamery widikonowej, czyli sprzed ery przetworników CCD.

Daje ona mniej-więcej taki obraz:

https://www.youtube.com/watch?v=ADD-iroXEa8
https://www.youtube.com/watch?v=bShw5qYNOgQ

Jedziesz do Mielna, ubierasz ludzi w dzwony i kręcisz polski remake Szczęk ;-)

...a sposób zapisu, to sprawa drugorzędna. Może da się do niej podłączyć np. rejestrator cyfrowy?

pozdrawiam!

sobota, 9 kwietnia 2016, 11:45
Bywalec
Bywalec

Tak jak już pisałem na innym temacie, pobawiłem się trochę kamerą S-VHS-c i niestety zużył się pasek przewijający taśmę. Ale wbrew temu, co niektórzy mówili tutaj, filmowanie nią nie uważałem za stratę czasu - wręcz przeciwnie - jest to dla mnie ciekawa forma spędzenia czasu. Świetnie się przy tym bawiłem, dopóki pasek nie poszedł. Pomyślałem, że może pora na coś lepszego, co kiedyś było pierwym sortem, a dzisiaj sprzedaje się za bezcen. Chodzi mi tu o wymienionego Panasonica MS5, albo wymienioną kamerę widikonową. Niejaki Aleksander Dwurogi, który prowadzi kanał na youtube związany z analogowym sprzętem (sprawdźcie go sobie) wyprzedaje część swojej kolekcji i ma do zaoferowania dwie sprawne kamery lampowe (jedyna wada to dostawanie blackouta przy nagłym przestawieniu na większe światło). Pisałem z nim na mailu oraz dzwoniłem do niego i tłumaczył, jak wyglądają różne kwestie związane z tymi kamerami. Wiem, że potrzebny jest jakiś rejestrator, a w przypadku rejestrowania cyfrowego rozcinanie kabla i rozdrabnianie go na cinche. Potrzebny byłby pojemny plecak, żeby wsadzić do niego laptopa z grabberem i akumulator. Trochę z tym zabawy, ale myślę, że warto, o ile kamera się nie zepsuje po krótkim okresie użytkowania. Kamera kosztuje 120 zł, więc jest okazja, tym bardziej że dostaję gwarancję rozruchową na tydzień. Gdyby nie było ryzyka, że kamera się zepsuje po niedługim czasie to pomyślałbym, że kamera lampowa to najlepszy wybór, ale jako że są one już stare to nie wiem, czy nie ryzykuję zbytnio. Jeszcze kwestia, czy uda mi się rozdrobnić kabel na cinche i kabel zasilający. Taką kamerę wykorzystywałbym nie tylko dla swojego hobby, ale także dla publikacji materiałów z miejskiej scenerii (scenerie miejskie, komunikacja miejska), jako że te kamery dają świetny obraz.

poniedziałek, 6 czerwca 2016, 17:18
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]