Teraz jest wtorek, 13 listopada 2018, 04:46

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Parę technicznych pytań związanych z kamerą S-VHS 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Parę technicznych pytań związanych z kamerą S-VHS
Witam, jestem miłośnikiem technologii VHS (a przynajmniej staram się nim być :) ). Kupiłem sobie dzisiaj kamerę S-VHS-C JVC GR-SZ500eg. Jako że nigdy wcześniej nie trzymałem w ręku kamery VHS, dzisiaj po raz pierwszy nagrywałem takim czymś. Nasunęło mi się kilka pytań:

1. Na co przeze wszystkim powinienem uważać pracując z tego typu sprzętem? Kamera ma 15-19 lat, a ja nie wiem, czy nie mogę czegoś uszkodzić niewłaściwym jej używaniem.
2. Czy skakanie klatek obrazu nagranego podczas chodzenia jest normalne? Czy to może defekt kamery? Czy może nie powinienem chodzić i nagrywać?
3. Sprawdziłem dzisiaj baterie do kamery. Było ich 4. 2 nie działają. 2 działają, ale krótko. Jedna gruba bateria ładowała się 20 minut, aż wyskoczyła kontrolka, że się naładowała. Bateria wydawała się być ewidentnie w związku z tym zużyta, potem okazało się, że działała 8 minut, po czym się wyładowała; tak więc teoria ta zdawała się potwierdzić. Obecnie jednak ładuje się już półtorej godziny i wygląda jakby miała dłużej działać, niż poprzednio. Czy to możliwe, że bateria po prostu potrzebowała rozruchu po długim nieużytkowaniu i dlatego krótko na początku działała?
4. Na instrukcji napisane jest, że kamera potrzebuje baterii BN-V12U. Znalazłem jednak ogłoszenie z baterią BN-V11U. Czy dałoby się ją tam wsadzić?

Od razu mówię, że nie przepłaciłem bo za kamerę, 10 kaset, torbę, ładowarkę i kable zapłaciłem 30 zł, tak więc zawartość kupionego zestawu bez kamery jest warta dużo więcej niż sama kamera. Kamera o dziwo sprawna, ładnie nagrywa (nawet lepiej niż się spodziewałem), tylko boję się ją uszkodzić, no i kwestia baterii - są trochę zużyte (a przynajmniej z początku się wydawały). Jedna trzymała 8 minut, druga 20 minut po pierwszym naładowaniu. Jak ktoś zna odpowiedź na choćby jedno pytanie to prosiłbym o odpowiedź. Proszę o porady (sensowne, nie żebym wyrzucił tego "starocia" :wink: ).

sobota, 14 maja 2016, 23:20
Moderator
Moderator

Post Re: Parę technicznych pytań związanych z kamerą S-VHS
1 Na napęd i tor przesuwu taśmy. To mechaniczna, precyzyjna, zużywająca się część kamery. Postaraj się aby nie upuścić kamery, a już na pewno nie do wody.

2 Możliwe że jak popracuje, to się "rozchodzi", na razie obraz tylko zyska, jak nie będziesz chodził.

3 Możliwe, na razie się ciesz że chodzi w ogóle.

4 Używaj z szacunkiem i delikatnie, ale często - to uniwersalny, przez tysiąclecia sprawdzony przepis ;)

niedziela, 15 maja 2016, 14:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Problemem jest czas i smar (zakladam, ze sam mechanizm jest sprawny). W takich kamerach mechanizm to dosc skomplikowany organizm, aby wszystko dobrze dzialalo musi byc parwidlowo nasmarowane (zgodnie z powiedzeniem jak nie posmarujesz to nie pojedziesz :D ). Po kilku/nastu latach traci on swoje wlasciwosci (byly przypadki, ze po kilku latach nie uzywania, nie udawalo sie uruchomic np magnetowidu) tak wiec jesli nic nie bylo w tej kamerze przez lata robione wskazane jest czyszczenie i smarowanie, pytanie czy warto? Moze sie rozrusza, no moze troche, ale na cuda bym nie liczyl, przyschniety smar raczej nie odzyska swoich wlasciwosci.

niedziela, 15 maja 2016, 16:26
Bywalec
Bywalec

Dziękuję za odpowiedzi. Odkryłem, że mam po prostu dziadowskiego grabbera, który nie reguluje tego "skakania" obrazu. Na wizjerze i na normalnym telewizorze nic nie skacze. Dopiero, jak podłączam do grabbera to skacze i ciężko się ogląda. Problem nie znika, jak nagrywam na magnetowid i odtwarzam - nadal skacze. Co do baterii - rozruszała się i żywotność przedłużyła się z 8 minut do 2-3 godzin. To mi w zupełności wystarcza. Co do obrazu - mam w domu jakąś starą kartę telewizyjną - może ona by wyeliminowała to skakanie, które widać na grabberze? Mam jeszcze specjalną kartę do kamer, też starą. Sterowniki pewnie tylko do XP, ale są jeszcze wirtualne maszyny. Zależy mi na wyeliminowaniu tego skakania bo oglądanie materiału, gdzie obraz się rozjeżdża jest co najmniej wnerwiające. Jak już mówiłem - występuje tylko podczas momentu, który był nagrany podczas chodzenia. Co krok latają klatki i ciężko się to ogląda. Jak myślicie, czy specjalna karta do kamer będzie korygowała te skoki klatek, czy jest to mało prawdopodobne? Jest jakieś inne rozwiązanie, jeśli to zawiedzie? Na OLX są za darmo telewizory CRT - z "dupką" :) Mógłbym sobie na nim oglądać filmy, ale ja na biurku już nie mam za bardzo miejsca na taki wielki sprzęt. Chyba że bym kupił jakiś konwerter cinch - VGA (o ile takie są) i podłączyłbym kamerę albo magnetowid do monitora. Bo tak jak mówiłem - jak się ogląda na telewizorze to latających klatek nie ma. Ale może znacie jakieś lepsze pomysły?

Co do smarowania i czyszczenia - co się stanie jeśli tego nie zrobię? Kamera działa bez zarzutów, normalnie przewija. Kamera trochę głośna w porównaniu do cyfrówek ale zakładam, że tak ma być. Co do upadków - zdaję sobie sprawę, że nie może upadać. Jak się zajrzy tam do tych bebechów to widać, ile jest części i jak łatwo jest to zepsuć. Mam też wrażenie, że pewnego razu może się wyłączyć i już się nie włączy - jest to stary sprzęt, może nie tak stary jak taki Panasonic National M7, ale jednak pewnie już zużyty. Kamera bardzo fajna, a używanie jej to ciekawe doświadczenie. Oprócz tego, że coś małego w niej grzechocze (ciekawe co) to nie zauważyłem żadnych wad. O, jeszcze jedno pytanie. Czy mogę rozkręcić wizjer, żeby go wyczyścić? Są tam jakieś brudy. Nie przeszkadza mi to jakoś specjalnie, ale jeśli jest taka możliwość to fajnie byłoby tam w środku wyczyścić.

wtorek, 17 maja 2016, 22:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kupiles kamere za 30 zl a cackasz sie z nia jak by z 30 tys kosztowala, kombinuj, rozkerecaj, baw sie, jak zepsujesz kupisz nastepna za pare zloty.

wtorek, 17 maja 2016, 23:21
Moderator
Moderator

Z grabberami to zawsze loteria. Ładnie, tanio kupujesz kamery. Poluj na kamerę Digital 8, albo MiniDV, (a nawet HDV), zepsutą. Ze zniszczonym torem prowadzenia taśmy, lub obiektywem, pękniętą itp., ale z wejściem AV - jako konwenter cyfrowy. Wtedy za pośrednictwem kartu IEEE 1394 (Firewire) przechwycisz analogowy obraz, do cyfrowego w dobrej jakości, do komputera.
A na razie filmuj, baw się, ucz, ciesz się nowym pięknym hobby. :wink:

środa, 18 maja 2016, 08:01
Bywalec
Bywalec

kotin napisał(a):
Z grabberami to zawsze loteria. Ładnie, tanio kupujesz kamery. Poluj na kamerę Digital 8, albo MiniDV, (a nawet HDV), zepsutą. Ze zniszczonym torem prowadzenia taśmy, lub obiektywem, pękniętą itp., ale z wejściem AV - jako konwenter cyfrowy. Wtedy za pośrednictwem kartu IEEE 1394 (Firewire) przechwycisz analogowy obraz, do cyfrowego w dobrej jakości, do komputera.
A na razie filmuj, baw się, ucz, ciesz się nowym pięknym hobby. :wink:

Kamera DV jako konwerter cyfrowy? Ciekawie brzmi, ale za bardzo się na tym nie znam. Znalazłem na przykład taką:
https://www.sony.pl/support/pl/content/ ... RV33E/list
Ma wejście A/V i wyjście A/V. Nie znalazłem wyjścia IIE 1394. A/V wystarczy? I na czym to polega? Że wsadzam do wejścia A/V kamery DV kabelki z kamery S-VHS, a z wyjścia A/V kamery DV prowadzę kabelek do karty albo tego mojego grabbera?
Gdzieś indziej znalazłem kawałek specyfikacji innej kamery:
"Control-L (LANC), IEEE 1394 (FireWire / i.LINK), S-Video wejście / wyjście kompozytowe wideo / audio (wejście / wyjście), słuchawki, mikrofon"
Tutaj jest i A/V i FireWire. Jest jakaś różnica, którego wyjścia użyję? A może to jest tak, że A/V służy do zgrywania tego, co widzi kamera, a FireWire do tego, co widzi wejście? Serio nie wiem, dopiero zaczynam się tym interesować :wink: W każdym razie popróbuję najpierw z kartą do kamer na wirtualnym XP, jak obraz będzie nadal skakał to postaram się załatwić jakąś kamerę DV z potrzebnymi wejściami, wyjściami, kablem i ewentualnie kartą IEEE 1394.

środa, 18 maja 2016, 15:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

dopiero tutaj kolega na forum miał podobny temat i kupił taką kamerę, wystarczy jak poczytasz i będziesz miał konkretny model

środa, 18 maja 2016, 16:02
Moderator
Moderator

Wracając jeszcze na chwilę do Twoich pytań:
cl105 napisał(a):
Kamera DV jako konwerter cyfrowy? Ciekawie brzmi, ale za bardzo się na tym nie znam. Znalazłem na przykład taką:
https://www.sony.pl/support/pl/content/ ... RV33E/list
Ma wejście A/V i wyjście A/V.

Nie znalazłem wyjścia IIE 1394. A/V wystarczy?

I na czym to polega? Że wsadzam do wejścia A/V kamery DV kabelki z kamery S-VHS, a z wyjścia A/V kamery DV prowadzę kabelek do...

Tak, tak. Ma wejścia audio i video.

Znalazłeś. iLink, DV, IEEE 1394, Firewire to różne nazwy tego samego interfejsu.

Kamera ma funkcję konwersji sygnału analogowego do cyfrowego, więc sygnał wchodzi do niej, ulega konwersji do cyfrowego DV i po firewire
Obrazek
wchodzi do komputera przez kartę
Obrazek
Już jako sygnał cyfrowy w postaci (AVI)DV.

środa, 18 maja 2016, 18:58
Bywalec
Bywalec

Dzięki za odpowiedź, wypróbuję, ale raczej już z inną kamerą. W moim JVC teraz odtwarza przez jakiś czas, potem wywala błąd E03 i wciąga taśmę. Jedną zerwało, myślałem ze to wina kasety, ale spróbowałem z drugą i też ją wciągnęło i pojawił się ten sam błąd E03. Na fixya.com znalazłem takie odpowiedzi na błąd E03:
"E03 is a mechanism problem.Take it to a JVC agent for repairs."
"E03 means the motor drive has failed.The damage is permanent. The camcorder GR-AX5 is too old to repair.Recycle it and buy a new one."
No to kiszka. Zaniosę ją jeszcze do osoby, która się zna na elektronice i jak potwierdzi się, że to już koniec, to będę musiał poszukać innej kamery. Ale w spadku po kamerze mam przecież cały komplet kaset, torbę, kable, baterie, ładowarkę, także nie powiem, że wywaliłem pieniądze w błoto. Ale szkoda, pewnie nie znajdę już takiej drugiej (S-VHS za taką niską cenę). Nie wiem, czy te wciągnięte jeszcze do czegoś się nadają. Jedna przerwana, druga wygląda OK, z faktem że nieco pognieciona. W każdym razie mam jeszcze parę kamer na oku. Jestem zwolennikiem OLX bo tam ludzie potrafią wystawić za grosze bardzo wartościowe rzeczy. Ludzie po prostu się nie znają na wycenie :wink: . Znalazłem takie NoName za 50 zł (koleś nie wie jak się nazywa ta kamera):
http://olx.pl/oferta/kamera-video-CID99-IDaDNxF.html
oraz Panasonica NV-VX27 za 40 zł:
http://olx.pl/oferta/kamera-panasonic-n ... epm6B.html
Wszystkie niby sprawne. Ta kamera Universum jest piękna, ale pewnie stara, skoro reklamowała się jako "CCD" (powstała pewnie w czasach, kiedy CCD dopiero wchodziło). Nie chciałbym, żeby zdarzyła się kolejna sytuacja, kiedy niby kamera fajnie nagrywa, a po krótkim czasie użytkowania się psuje i nie da się jej w domowy sposób naprawić. Dlatego coś mi mówi, że taka dużo mniejsza i nowsza kamera to byłoby mniejsze ryzyko, że będzie trzeba ją wyrzucać do śmieci. Chociaż ten Universum na prawdę świetnie wygląda i pewnie jest to porządny sprzęt, więc może te bebechy są bardziej wytrzymałe? Już widzę miny ludzi, kiedy chodzę z nią po osiedlu :lol: . Szukam śląskich ofert jako że mieszkam na Śląsku. Ale zastanawiam się, czy nie zaryzykować i nie poszukać jeszcze poza Śląskiem. Co prawda czekałyby mnie koszty wysyłki i prawdopodobieństwo, że przyjdzie cegła ale może warto.

czwartek, 19 maja 2016, 14:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witaj, jeśli nie znajdziesz używanej kamery z wejściem wideo w dobrej cenie, to najłatwiej zdigitalizujesz nagrania przez jakąkolwiek nagrywarkę DVD (stacjonarną). Pozdrawiam!

poniedziałek, 23 maja 2016, 06:58
Bywalec
Bywalec

OK, problemem okazał się być zużyty pasek. Kamerka leży sobie rozebrana do naga w pudełku na buty i czeka na dawcę części albo na recykling. Paska sobie od tak nie kupię w sklepie, dlatego muszę kupić kamerę na części. Ceny kamer na części w moim regionie kształtują się na poziomie 20-25 zł. Natomiast cena sprawnej kamery to 30-40 zł. Sam nie wiem, czy jest sens pchać się w naprawę. Ktoś na tym forum polecił mi Panasonica MS5 (S-VHS), kosztuje on dobre 250 zł, ale tak się składa, że może znajdę takie pieniądze. Ale to taka spekulacja. Chciałbym powrócić do filmowania VHS-ami bo to ciekawe zajęcie, ale potrzebuję jakiegoś naprowadzenia. Przede wszystkim, co byście mi radzili zrobić? Kupić dawcę części i naprawić starą kamerę, kupić sprawną kamerę, czy może uzbierać sobie na profesjonalną kamerę Panasonic MS5, która jak na tego typu sprzęt jest po bardzo okazjonalnej cenie? Przy tej trzeciej wyżebrałbym gwarancję rozruchową na 2 tygodnie bo słyszałem, że jak się kamera w pierwszych dniach nie zepsuje to jest szansa, że jeszcze przez lata będzie działać.

poniedziałek, 6 czerwca 2016, 16:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jacekxyz napisał(a):
Kupiles kamere za 30 zl a cackasz sie z nia jak by z 30 tys kosztowala, kombinuj, rozkerecaj, baw sie, jak zepsujesz kupisz nastepna za pare zloty.

poniedziałek, 6 czerwca 2016, 16:49
Bywalec
Bywalec

No tak, w sumie trafny cytat :) Tak, może przesadzam z tym martwieniem się o to.

poniedziałek, 6 czerwca 2016, 17:21
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]