Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 16:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Jakie parametry ustawić w sjcam sj7 star 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jakie parametry ustawić w sjcam sj7 star
Witam, jako całkowity amator mam pare podstawowych pytań odnośnie ustawień i mozliwości tej kamery.

Niedawno stałem się posiadaczem kamery sportowej sjcam sj7 star i tak jak wspomnialem jestem calkowicie początkujący a więc pewnie niektóre pytania będą banalne. Tylko dodam ze po zakupie kamery od razu zainstalowałem nową aktualizację, przy zakupie była 1.05 a wgrałem 1.06. Moja karta to To toshiba microSDHC excria M302-EA 32GB UHS-I / U3 Prędkość odczytu do 90 MB/s

A więc zacznijmy od początku....

1) Mam do wyboru Tryb TV? i mam wybrać NTSC czy PAL? (troche czytałem o tym wczesniej na forum i wyczytałem się ze dla europy powinien byc PAL czy to prawda? wraz ze zmianą trybu zmienia się ilość klatek na sekunde dla poszczególnych rozdzielczości nagrywania.

dla NTSC 30/60/120

dla PAL 25/50/100

2) Następne co mam do wyboru w ustawieniach to: częstotliwość i mam do wyboru: Auto albo 50HZ albo 60HZ (i tutaj tez gdzies przeczytałem ze 50HZ dla europy?)

3) Rozdzielczość. Rozumiem ze im większa i im więcej klatek na minute tym powinno być lepiej ale... no wlasnie ale jakos nie do konca jestem tego pewny po nagraniu paru kawałków video. Nagrywałem
NTSC 1080p/30, 1080p/60, 1080p/120 i 4K/30

PAL 1080p/50, 1080p/100 i 4K/25

i jak na moje oko na monitorze komputera najbardziej podobało mi sie nagranie w PAL 1080p/50 ??? np PAL 1080p/100 jak na moje oko nie wiem czemu ale obraz był ciemniejszy, bardziej oddalony i tak jak bym widział "szumy"

czy to tez zalezy od sprzętu na jakim potem oglądamy? bo np na starszym laptopie ok 7lat wszystkie filmy tną a na nowszym ok rocznym wszystkie chodzą dobrze. A jak puszczalem filmy na pendrive na TV to zachowywaly się różnie tzn czasem cieły a czasem nie.

4) mam do wyboru takie cos jak jakość video: Doskonała, bardzo dobra i normalna? Na zdrowy rozsądek samo się nasuwa ze wybór powinien być na Doskonałą ale skoro by tak było to moje pytanie jest następujące... po co w ogole się wybiera jakość skoro z reguły powinna być ta najlepsza ustawiona z automatu dlatego mnie to troche zmyliło.

5) detekcja ruchu: wyłącz czy niska czy średnioszerokie czy wysoka? nie mam pojęcia co to jest.

6) Dane podwójne: wyłącz czy włącz? tez nie mam pojęcia co to jest.

7) Wideo przyspiesz: 1sek, 2 sek, 5 sek, 10 sek, 30 sek czy 60 sek? tez nie wiem do czego jest ta opcja

8) Ostrość: mam do wyboru: Mocna, Normalny i Delikatna?

9) Naświetlanie: centrowane, Wielopunktowa czy jednopunktowe?

10) mam tez takie coś jak Szybkie nagrywanie: Wyłącz czy Włącz?

Pisałem do producenta sjcam o instrukcję ale pełną instrukcję to dostałem odpowiedź ze to jest za nowa kamera zeby taka instrukcja była, do kamery jest dodana instrukcja ale jak włączyć i wyłączyć kamere, co jest w pudełku itp.

P.S. od siebie pare uwag:

1) producent chwali się zdjęciami w formacie RAW... dostałem odpowiedz ze będzie dostępny przy następnych aktualizacjach

2) żyroskop Gyro nie jest dostępny z tego co widziałem w NTSC 1080p/120 i 4K/30 a jest tylko w 1080p/30, 1080p/60,

3) przed zakupem tez czytałem gdzieś ze mozna zmienić kąt widzenia i ze będą 3 do wyboru - nie znalazłem takiej opcji...

Moze tak mają wszystkie kamery sportowe, nie wiem bo to moja pierwsza taka kamera ale jak na moje oko bardzo widoczny jest efekt Rybiego oka.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za odpowiedzi na moje pytania :)

czwartek, 30 marca 2017, 09:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Jakie parametry ustawić w sjcam sj7 star
W zasadzie to sam sobie po czesci odpowiedziales, ja bym ustawil PAL 1080p50 czestotliwosc 50HZ,
detekcja ruchu jak nie potrzebujesz wylacz
jakosc najlepsza czyli doskonala
ostrość ja bym ustawil normal ale mozesz poeksperymentowac
dane podwojne - nie wiem co to raczej nic istotnego wiec zostaw
przyspieszenie wideo - no raczej nie chcemy przyspieszac wiec zostaw
naswietlenie - wielopunktowe
Szybkie nagrywanie - nie wiem co to

czwartek, 30 marca 2017, 10:47
Moderator
Moderator

Post Re: Jakie parametry ustawić w sjcam sj7 star
Dokładnie tak jest.
1 PAL / NTSC - różnicę widać tylko przy sztucznym oświetleniu (Europa 50 MHz) objawia się tylko lekkim migotaniem, ale dla porządku PAL w Europie.
Po drugie im więcej klatek na sekundę, im większa rozdzielczość, tym większy strumień zapisu. Urządzenia tej klasy mają najczęściej ograniczony strumień zapisu, wiec teoretycznie lepsze - więcej klatek / lepsza rozdzielczość podlegają większej kompresji i wychodzi z tego gorsza jakość. Czyli dobierasz eksperymentalnie najlepszy kompromis.
2 Jak wyżej.
3 Tak. Sprzęt do oglądania musi spełniać minimalne wymagania. Tam gdzie się da, włączaj wspomaganie oglądania za pomocą GPU (karty graficznej). Ustawiasz to w plejerze - programie za pomocą którego oglądasz swój film, (jeżeli ma taką możliwość).
4 Jak 1
5 i 6 Nie wiem.
7 Po co? :wink:

czwartek, 30 marca 2017, 11:02
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]