Teraz jest niedziela, 21 października 2018, 08:01

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Zamiast kamery i aparatu..... ?!?!?! 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Zamiast kamery i aparatu..... ?!?!?!
Witam. Jestem na forum zupełnie nowy. Więc pragnę się na początku przywitać.

Do napisania tego postu i prośby o radę skłoniły mnie ostatnie wydarzenia. Jestem amatorem, który od czasu do czasu robi zdjęcia i filmuje rodzinne (swoje) wydarzenia jak wyjazdy na wakacje, wycieczki, dokumentacja wydarzeń rodzinnych, itd.
Właśnie wróciłem z kolejnego urlopu i jestem przerażony..... zaczynam przyjmować argumenty żony co do posiadanego sprzętu (jego ilości) podczas urlopu!!!! :oops: Zawsze wychodziłem z założenia, że jedynie dobre zdjęcia będzie robił w miarę dobry aparat a filmy rejestrowała w miarę dobra kamera. Żona na to: "Popatrz, teraz wszyscy kręcą filmy i zdjęcia robią telefonami....!!!". A ja poczułem się taki "oldschool'owy". Przygodę zaczynałem blisko 19 lat temu z cyfrową kamerą JVC (na kasety miniDV). 7 lat temu urodziła się córka więc był pretekst na wymianę sprzętu i za niemałe dla mnie pieniądze sprowadziłem aparat Panasonic DMX-LX5 oraz kamerę Panasonic HDC-SD700. Jak przystało na prawdziwego amatora 95% wszystkich zdjęć i filmów wykonuję w ustawieniu "automatycznym". I teraz do sedna........ oczywiście, jakość filmów i wspomnień jest dla mnie nie do podważenia. O ile do kamery nie miałem nigdy żadnych zastrzeżeń, to po aparacie spodziewałem się chyba jeszcze więcej (przy wyborze kierowałem się jasnością obiektywu czyli możliwością wykonywania najlepszych zdjęć przy słabym oświetleniu)a jednak okazuje się, że dużo zdjęć nie ma odpowiedniej ostrości.
Ale do sedna....... Żona zawsze ma ze mnie tzw. "polewkę", ponieważ nasze wakacje okraszone są ilością toreb, w których znajduje się portfel, paszport, telefon, aparat i kamera !!!!!!!!!! I leżenie na plaży kończy się pilnowaniem plecaka i sprzętu, zamiast brykaniem po wodzie z dzieckiem ;-). Okazało się, że dużo zdjęć jednak wykonuje się telefonem...... tak, wiem, ich jakość ........ w sumie ok, do momentu dobrego światła lub nieporuszonego tematu. Zaczynam więc się skłaniać do porzucenia tych toreb na rzecz jednego urządzenia do rejestracji naszych rodzinnych momentów. Czy zainwestować w dobry telefon z jakąś dobrą optyką? Czy to wogóle możliwe? Czy raczej skłaniać się do kamery typu sportowego? Z 2 tygodniowych wakacji przywożę zawszę ok 45-60 minut filmu... no i wiadomo... kilkaset zdjęć, które później są selekcjonowane.
Acha zapomniałem jeszcze dodać, że od 2 lat doszedł jeszcze tablet, którym córka i czasami my cykniemy jakąś fotkę lub filmik....

Proszę znawców i realistów o jakieś sugestie.... być może coś się z tego wykluje?!!!
Pozdrawiam,
Tomek

środa, 19 kwietnia 2017, 15:47
Moderator
Moderator

Post Re: Zamiast kamery i aparatu..... ?!?!?!
Jakości filmów z Twojej kamery niczym w podobnej cenie nie zastąpisz. Przejście na najlepszy nawet telefon, to pogorszenie jakości.
Twój aparat da się z kolei zastąpić łatwo. Jeżeli nie używasz zoomu to nawet właśnie dobrym telefonem. Ja na wakacje wybrałem DMC FZ1000 ze względu na filmy, ale nie jest on z wyjątkiem 4K (30 / 25 klatek maximum) lepszy od Twojej kamery, ani nie robi lepszych zdjęć od Twojego aparatu.
Tu masz więc dobre porównanie aparatów w komórkach:
https://www.dxomark.com/Mobiles.
Takie Sony Xperia X warto wypróbować jako aparat. Przy kamerze bym został.
Pozostała by z Wami na zwiedzanie, na ważniejsze momenty, tam gdzie kusi użycie zoomu... na plażę nie zawsze, chociaż telefonu też lepiej na plaży pilnować. :wink:

czwartek, 20 kwietnia 2017, 06:45
Nowy
Nowy

Dziękuję za tę odpowiedź. Myślałem, że rozpętam tu wojnę zwolenników i przeciwników różnych rozwiązań...
Będę musiał chyba wypracować własny "złoty" środek.
Pozdrawiam,
tz

poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 22:41
Moderator
Moderator

Polecił bym Ci mój złoty środek - FZ 1000, ale nie jest dla Ciebie optymalny. Masz "za dobrą" kamerę żeby ją zamieniać, a zdjęcia i tak najczęściej robimy tym co mamy pod ręką zawsze, czyli telefonem. Jest to dobra opcja, chyba że jesteś zamiłowanym fotografem, to telefon nie wystarcza. Wtedy sensowny jest zakup używanej lustrzanki, z jednym na początek, ale dobrym obiektywem. Da to lepszą jakość zdjęć od naszych aparatów, ale znowu dwa sprzęty do noszenia, a Twoja żona ma rację. To bezsens.

PS
Burzy mózgów prawdopodobnie nie będzie, bo na forum przeważają koledzy używający na co dzień sprzętu o wiele lepszego i prędzej sami nas poczytają pod kątem co zabrać na wakacje. :wink:

wtorek, 25 kwietnia 2017, 08:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kupiłem sobie xperie sony, zmodowany android pod zdjęcia, root, żeby nie było ograniczeń w bitrate i czasowych oraz zabezpieczenia przed przegrzaniem.
Robi bardzo dobre zdjęcia (na wakacje moim zdaniem nic więcej nie potrzeba), kręci filmy 4K w bitrate 66tys dla strumienia video, działa pod wodą. W razie potrzeby jedno przesunięcie palca i dwa stuknięcia opuszkiem i już materiał jest rejestrowany albo pstrykam zdjęcia.

Czas pracy na baterii, jakość obrazu, niewrażliwość na ledy i mieszane światło z jarzeniowym spowodowały, że wszystkie imprezy szkolno-przedszkolne dzieciaków kręcę telefonem. I oczywiście jadąc na wakacje nic poza powerbankiem nie zabieram ze sobą. A mój telefon to 3 generacje w tył i nie umywa się jakościowo i możliwościami do nowego Samsunga, iphonea a pod względem zdjęć i obrazu xiaomi.

p.s. Przy produkcji teledysku, kręconego gh4 i a7s wplotłem na montażu ujęcie z tego telefonu i nikt nie jest w stanie powiedzieć (odróżnić) które to.
p.s.2 Jadąc na wakacje to chcę odpocząć od produkcji i zabawy w gadżety i elektronikę.

wtorek, 25 kwietnia 2017, 09:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Parę lat temu na wakacje zapakowałem kamerkę mini dv, której nie miałem okazji użyć, bo okazało się, że kupiony niedługo przed wyjazdem tel Nokia N8 nagrywa filmy w dużo lepszej jakości (tak wiem porównuje do mini dv, no ale jednak... :lol: ). Do zdjęć miałem jakiegoś kompakta, ale i tu N8 go rozłożyła na łopatki pod wzgledem jakosci i... dostępności - po prostu zawsze była pod ręką. Na kolejne wyjazdy już nie zabierałem dodatkowego sprzętu. Jako pamiątka z wakacji jakość wystarczająca aż nadto. Obecnie mam LG G4, który kupiłem ze względu na świetny aparat (dużo lepszy niz w N8) i jasny obiektyw i nie rozczarowałem się. Filmy nawet w fatalnych warunkach oświetleniowych mnie zaskakują natomiast ze zdjęciami jest ciut gorzej - jeśli się obiekt nie rusza to po ciemku jeszcze fota bedzie ok, ale na "imprezówkach" przy ognisku można się już nie rozpoznać (czasem to może być zaleta :mrgreen: ). W każdym razie aparat w tym fonie ma wszystkie opcje manualne i tu jest kolejne pole do popisu dla bardziej kreatywnych. Nawet obecna cena jest niezła za ten fonik :D Na kolejny wyjazd też zabieram tylko telefon 8)

czwartek, 27 kwietnia 2017, 21:26
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]