Teraz jest środa, 20 czerwca 2018, 05:33

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Sony Handycam Hi8 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Sony Handycam Hi8
witajcie,
szukam kamery Sony Handycam nagrywającej na Hi8, musi mieć ekran LCD i wyjście na mikrofon zewnętrzny, takie wyjście na mikrofon zewnętrzny jest chyba czymś rzadkim w starszych kamerach?

chcę nagrać pewien projekt na taką kamerę i przerzucić nagranie na komputer,
więc mam jeszcze pytanie odnośnie TBC, czy kamera musi mieć taki układ? czy to dużo zmienia w obrazie jaki otrzymuje? czy też nie ma to większej różnicy?

czwartek, 1 czerwca 2017, 11:46
Moderator
Moderator

Post Re: Sony Handycam Hi8
Hi8 to system analogowy. Kłopotliwy w przechwycie do komputera. Jakością obrazu odbiega od zapisu cyfrowego przez kamery Digital8 (te same kasetki) i miniDV (mniejsze kasetki). Chę Cię zniechęcić do Twojego pomysłu. Poszukaj nowszej kamery. Szansa na trafienie kamery Hi8 z dobrym mechanizmem napędu kasetki jest nieduża. Ceny mogą okazać się "kolekcjonerskie" zamiast korzystnych. Poszukaj nowszej kamery. Gdyby moc obliczeniowa komputera była problemem, to nawet wtedy nie jesteś skazany na obraz SD. Poszukaj kamery HDV. Obraz z nich o rozdzielczości 1440x1080 wyświetla się w normalnej rozdzielczości 1920x1080 dzięki innemu kształtowi piksela, a ogólna jakość tego obrazu bywa bardzo dobra. Kamerami nagrywającymi w tym systemie były na przykład kamery Canon HV 10 / 20 / 30 /40... Montaż takiego materiału jest prawie tak łatwy jak montaż DV w rozdzielczości SD, bo kodekiem użytym w tych kamerach jest mpeg2 HD. Dużo łatwiejszy do edycji od H264. Zajmuje tylko więcej miejsca. W praktyce właśnie tyle co (AVI)DV.

czwartek, 1 czerwca 2017, 12:03
Nowy
Nowy

kotin napisał(a):
Hi8 to system analogowy. Kłopotliwy w przechwycie do komputera. Jakością obrazu odbiega od zapisu cyfrowego przez kamery Digital8 (te same kasetki) i miniDV (mniejsze kasetki). Chę Cię zniechęcić do Twojego pomysłu. Poszukaj nowszej kamery. Szansa na trafienie kamery Hi8 z dobrym mechanizmem napędu kasetki jest nieduża. Ceny mogą okazać się "kolekcjonerskie" zamiast korzystnych. Poszukaj nowszej kamery. Gdyby moc obliczeniowa komputera była problemem, to nawet wtedy nie jesteś skazany na obraz SD. Poszukaj kamery HDV. Obraz z nich o rozdzielczości 1440x1080 wyświetla się w normalnej rozdzielczości 1920x1080 dzięki innemu kształtowi piksela, a ogólna jakość tego obrazu bywa bardzo dobra. Kamerami nagrywającymi w tym systemie były na przykład kamery Canon HV 10 / 20 / 30 /40... Montaż takiego materiału jest prawie tak łatwy jak montaż DV w rozdzielczości SD, bo kodekiem użytym w tych kamerach jest mpeg2 HD. Dużo łatwiejszy do edycji od H264. Zajmuje tylko więcej miejsca. W praktyce właśnie tyle co (AVI)DV.

hej,
dziękuje za odpowiedź, jestem nowy na forum i dopiero wdrażam się w temat kamer,
mi chodzi o to, żeby otrzymać taki stary obraz z tej kamery, taki jak z lat 90, więc szukałem kamery z tego okresu, analogowej na kasety hi8.

jak to wygląda w przypadku kamery digital8 ? będe miał ten sam "klimat obrazu" co w przypadku hi8?
i o co chodzi z tym TBC? bo czytalem ze to poprawia obraz, żeby nie skakał, ale czy to znaczy, że powinienem szukać kamery z wbudowanym TBC czy też osobne urządzenie do zrzucania na komputer mające TBC?

czwartek, 1 czerwca 2017, 12:14
Moderator
Moderator

Bazując na obrazie o większej rozdzielczości też możesz otrzymać klimat starego filmu. Większość programów do edycji ma nawet filtr o takiej, bądź podobnej nazwie. Można od niego wyjść nadając filmowi smaczku starego nagrania. Będzie to jednak film z podobną ilością szczegółów do której już zdążyliśmy przyzwyczaić nasze oczy. Film w rozdzielczości SD, dodatkowo "postarzony" - no cóż. Przede wszystkim niewiele poza klimatem będzie na nim widać. :D W TBC chodziło raczej o ciągłość kodu czasowego na taśmie.

Wracając do obrazu z Hi8 / Digital8 / tańszych kamer miniDV - to klimatu szczególnego w nim nie ma. Mniej szczegółów, mniejsza rozdzielczość i tyle. Klimat starego nagrania to odpowiednie, przemyślane filtry i zabiegi na obrazie.

czwartek, 1 czerwca 2017, 15:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kotin napisał(a):
Bazując na obrazie o większej rozdzielczości też możesz otrzymać klimat starego filmu.
i tak i nie... mając nowoczesna optykę i przetworniki + rodzaj kompresji nie do końca oddasz klimat Video8/VHS/Hi8/S-VHS - tam jeszcze rolę odgrywała taśma, jej gradacja, dropy...

kotin napisał(a):
Większość programów do edycji ma nawet filtr o takiej, bądź podobnej nazwie. Można od niego wyjść nadając filmowi smaczku starego nagrania.
ale tylko smaczku i nie zawsze...

kotin napisał(a):
:D W TBC chodziło raczej o ciągłość kodu czasowego na taśmie.
niestety zerknij w googlu co to jest TBC ("Time Base Correct") korekcja podstawy czasu - nic nie ma wspólnego z ciągłością kodu czasowego !!! Oj kolego kolego kotin...

TBC jest ważną i polecana funkcją w kamerach Video8/Hi8 - przy błędach czasowych odczytu sygnału z taśmy wideo poszczególnych linii obrazu układy TBC regenerują właściwy moment synchronizacji linii poziomej oraz synchronizacji pionowej ramki - owocuje to brakiem zagubionych ramek przy zgrywaniu, brakiem utraty synchronizacji H/V w odbiorniku TV.
Każdy wstrząs kamwidem (analogowym) powoduje nierównomierności zapisu ścieżki wideo!

kotin napisał(a):
Wracając do obrazu z Hi8 / Digital8 / tańszych kamer miniDV - to klimatu szczególnego w nim nie ma. Mniej szczegółów, mniejsza rozdzielczość i tyle.

Dla jednych ma dla innych nie... inaczej wygląda obraz
QB

czwartek, 1 czerwca 2017, 19:40
Moderator
Moderator

Pomroczność jasna z tym TBC. Czasem człowiek chlapnie coś nie do wytłumaczenia się potem...
Mam jeszcze filmy montowane z kamery Hi8 i Digital8. Nie poznasz który fragment jest z jakiej. No może niektóre ujęcia, ale bym się zdziwił. Mówię o odbiorze na ekranie TV. Czym różni się od nich obraz z kamery miniDV? Zależy od kamery.
Zgadzam się że obraz Hi8 nagrany następnie na kasetę magnetowidu będzie miał klimat o którym mówisz, ale też bardziej magnetowid ma na to wpływ i sposób jego połączenia z kamerą, bo znowu na magnetowidzie obraz z Hi8 będzie nie do odróżnienia od obrazu z Digital8 i niższych modeli miniDV (a może wszystkich, ale tego nie sprawdzałem).
Robin chce przechwytywać do komputera, tam obrazu charakterystycznego do VHS nie uzyska, chyba że znowu - w programie do edycji.
Wiem Qube że inaczej to oceniasz, ale ja tak zapamiętałem obraz z tych kamer.

czwartek, 1 czerwca 2017, 22:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]