Teraz jest poniedziałek, 16 lipca 2018, 21:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Panasonic UX90 - mała recenzja 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Panasonic UX90 - mała recenzja
Panas wypuścił niedawno 3 rodzaje kamer:
UX90 - zgodnie z opisem producenta "podstawowy model z serii UX"
UX180 - to samo co UX90, ale ma 4k w 60p - super sprawa, ale temat droższy o kilka tysięcy
HC X1 - super kamera, niestety nie na mój portfel
DVX200 - luksus dla najbardziej wybrednych

UX90 - na wstępie postawmy sprawę jasno - to nie jest kamera do wesel.
Pierwszą bolączką jest automat - wielu z nas po wyjściu z kościoła puszcza tryb auto na te kilka/kilkanaście minut na wyjście, zbieranie drobniaków i ew. życzenia, bo nie ma czasu na ustawienie WB, F./, filtra ND oraz Gaina. Tu w UX nie jest tak kolorowo.
W obrazie na auto pojawia się jakaś dziwna mgła, kolory są wyprane.
Automat ustawia dziwne wartości.
Np.Shutter Speed 1/1000, F/5.6. Obrazek nie do zaakceptowania, potrzeba sporo pracy przy postprodukcji żeby nie skończyć na wokandzie/na bruku.
Balans bieli - porażka roku. AWB działa jaki ma akurat humor. Raz ustawi 3400K, żeby za 5 sekund ustawić 4700K.
Fakt faktem, jest manualny WB od 2000K do 15000K, ale gdzie jest czas na zabawę z tym kiedy np. młodzi wychodzą ze świątyni,albo ze słonecznego tarasu na ciemną salę?
AGC - to samo. Nie było sytuacji żeby ustawił się tak jakbym to zrobił w manualu.

Optyka: obiektyw ciemny jak noc - F./2.8, przy normalnych warunkach na sali trzeba załączyć 22dB.
Często załącza się automatyczny filtr ND 1/4 - NA MANUALU!
Nie da się tego wyłączyć. Przynajmniej ja nie umiem.
Instrukcja milczy.
Wyobraźcie sobie co się dzieje np.po skierowaniu kamery na race na torcie, albo kiedy goście tańczą i staniemy na wprost świateł orkiestry.

Dorzucam do tego mega wolny zoom, przy obrączkach można nie zdążyć.
Co ciekawe miałem AG HMC-151 i tam zoom był mega szybki, bo chyba pokrętło było manualne, a nie tylko cyfrowe - jak coś to poprawcie mnie.
Obudowa: epicka tandeta, ja po miesiącu starłem już napis ON (przy przełączniku ON/OFF).
Wyświetlacz po kilkunastu wsuwaniach i wysuwaniach ma już białe ślady na tym plastiku, jakby przerobił z 800h. A robię to delikatnie.

Dla porównania, moja stara Sony Z5 po 1500h pracy wygląda lepiej niż nowe UX.
Poza tym ekran jest błyszczący, jak w laptopie. W słoneczne dni nie widać na nim dosłownie NIC.
Pozostaje jedynie wizjer.

Kamera ma potencjał, ale wymaga operatora który ciągle czuwa nad parametrami aż do przesady tak, że bardziej interesuje nas jakieś ustawienie niż to co filmujemy.

Do zalet dam:
Nagrywanie na 2 kartach jednocześnie.
Brak szumów nawet przy 22dB.
Bardzo dobry wizjer.
Lekkie jest to ustrojstwo.
Zamykany obiektyw dynksem w obudowie jak w starych kamerach Sony.
Jedna fabryczna bateria wystarczy na całe wesele i jeszcze jest zapas - ok.5/6h materiału.
Zarówno na wsiach jak i w miastach wielki napis "4K" na ekranie i kamerze wprawia ludzi w zaciekawienie co to jest i uznanie.
Tak btw. to to całe 4k nasz UX nagrywa w 24p. Co do zleceń kotletowych jest praktycznie nieprzydatne.

Podsumowując - celujcie w coś innego, ja już się pomęczę.

Ostatnio edytowano poniedziałek, 3 lipca 2017, 10:20 przez lubiezdjecia, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 3 lipca 2017, 00:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Panasonic UX90 - mała recenzja
lubiezdjecia napisał(a):
Co ciekawe miałem AG HMC-151 i tam zoom był mega szybki, bo chyba pokrętło było manualne, a nie tylko cyfrowe - jak coś to poprawcie mnie.

Tak, zoom jest w pełni mechaniczny.

poniedziałek, 3 lipca 2017, 00:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

TO zes mnie stary skutecznie zniechecil, wyglada na to ze moja 130 to super sprzet przy UX90 (choc zapewne UX szumi duzo mniej)

poniedziałek, 3 lipca 2017, 14:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

lubiezdjecia napisał(a):
Panas wypuścił niedawno 3 rodzaje kamer:
UX90 - zgodnie z opisem producenta "podstawowy model z serii UX"
UX180 - to samo co UX90, ale ma 4k w 60p - super sprawa, ale temat droższy o kilka tysięcy
HC X1 - super kamera, niestety nie na mój portfel
DVX200 - luksus dla najbardziej wybrednych

UX90 - na wstępie postawmy sprawę jasno - to nie jest kamera do wesel.
Pierwszą bolączką jest automat - wielu z nas po wyjściu z kościoła puszcza tryb auto na te kilka/kilkanaście minut na wyjście, zbieranie drobniaków i ew. życzenia, bo nie ma czasu na ustawienie WB, F./, filtra ND oraz Gaina. Tu w UX nie jest tak kolorowo.
W obrazie na auto pojawia się jakaś dziwna mgła, kolory są wyprane.
Automat ustawia dziwne wartości.
Np.Shutter Speed 1/1000, F/5.6. Obrazek nie do zaakceptowania, potrzeba sporo pracy przy postprodukcji żeby nie skończyć na wokandzie/na bruku.
Balans bieli - porażka roku. AWB działa jaki ma akurat humor. Raz ustawi 3400K, żeby za 5 sekund ustawić 4700K.
Fakt faktem, jest manualny WB od 2000K do 15000K, ale gdzie jest czas na zabawę z tym kiedy np. młodzi wychodzą ze świątyni,albo ze słonecznego tarasu na ciemną salę?
AGC - to samo. Nie było sytuacji żeby ustawił się tak jakbym to zrobił w manualu.

Optyka: obiektyw ciemny jak noc - F./2.8, przy normalnych warunkach na sali trzeba załączyć 22dB.
Często załącza się automatyczny filtr ND 1/4 - NA MANUALU!
Nie da się tego wyłączyć. Przynajmniej ja nie umiem.
Instrukcja milczy.
Wyobraźcie sobie co się dzieje np.po skierowaniu kamery na race na torcie, albo kiedy goście tańczą i staniemy na wprost świateł orkiestry.

Dorzucam do tego mega wolny zoom, przy obrączkach można nie zdążyć.
Obudowa: epicka tandeta, ja po miesiącu starłem już napis ON (przy przełączniku ON/OFF).
Wyświetlacz po kilkunastu wsuwaniach i wysuwaniach ma już białe ślady na tym plastiku, jakby przerobił z 800h. A robię to delikatnie.

Dla porównania, moja stara Sony Z5 po 1500h pracy wygląda lepiej niż nowe UX.
Poza tym ekran jest błyszczący, jak w laptopie. W słoneczne dni nie widać na nim dosłownie NIC.
Pozostaje jedynie wizjer.

Kamera ma potencjał, ale wymaga operatora który ciągle czuwa nad parametrami aż do przesady tak, że bardziej interesuje nas jakieś ustawienie niż to co filmujemy.

Do zalet dam:
Nagrywanie na 2 kartach jednocześnie.
Brak szumów nawet przy 22dB.
Bardzo dobry wizjer.
Lekkie jest to ustrojstwo.
Zamykany obiektyw dynksem w obudowie jak w starych kamerach Sony.
Jedna fabryczna bateria wystarczy na całe wesele i jeszcze jest zapas - ok.5/6h materiału.
Zarówno na wsiach jak i w miastach wielki napis "4K" na ekranie i kamerze wprawia ludzi w zaciekawienie co to jest i uznanie.
Tak btw. to to całe 4k nasz UX nagrywa w 24p. Co do zleceń kotletowych jest praktycznie nieprzydatne.

Podsumowując - celujcie w coś innego, ja już się pomęczę.

Mam HC-X1 i jestem naprawdę mocno zaskoczony że UX90 ma takie problemy.
Co prawda nigdy nawet 1 minuty nie nagrałem na automacie ale twój opis generalnie dyskwalifikuje tą kamerę. Nie będę się w dawał w dyskusję ani oceniał czy praca na automacie to dobry pomysł czy nie ale w przypadku HC-X1 funkcja AGC-Auto Gain działa doskonale, napisałeś o racach na torcie... znaczy że kamera ci mocno ściemnia do palących rac? mogę zamieścić kilka sekund jak działa auto Gain przy racach, jest idealnie, w kamerze HC-X1 automatyka jest doskonała, kamera nie wariuje i właściwie ekspozycja jest taka jak sobie zaplanujesz, rzadko kiedy trzeba ręcznie gain ustawiać. AWB nie jest idealne ale masz przecież dwie manulane wartości do zaprogramowania, są też stałe wartości i ustawienie kelwinów co 5 działek, przynajmniej jest tak w HC-X1.
Optyka w HC-X1 jest trochę inna to fakt ale jasność jest taka sama. Mówisz 22db na salę!!! ja nigdy nie użyłem więcej niż 18db, teraz pracowaliśmy na dwie kamery, druga była sony Nx100, ja miałem 8 db, Sony 15db i dopiero obrazek był taki sam. Jasność tej kamery to naprawdę komfortowa praca, jestem generalnie w szoku że UX90 ma takie problemy.
Zoom w HC-X1 jest mega szybki, znacząco szybszy niż np w HCM151 jeśli tą kamerę porównujesz, tu widać też jest różnica w obu kamerach.
Mi na razie się nic nie wyciera, pracuję na niej od kwietnia, już ponad 10 wesel, jestem mega zadowolony, pomyśleć że polowałem własnie na UX90.

HC-X1 kupiłem ze względu na 4K przy szerokim kącie 24mm. W UX90 4K zwęża kąt do 35mm co jest nieporozumieniem. W HC-X1 jest też większy zoom i 60 klatek UHD, pełne 4k to 25 klatek.
Masz jakąś mega baterie bo moja fabryczna 5900 mah starcza na max 2h30 minut zapisu.
Wyświetlacz LCD to faktycznie najsłabszy element kamery, wizjer jest super.

poniedziałek, 3 lipca 2017, 17:30
Stały bywalec
Stały bywalec

No bateria poważnie, nic nie ściemniam. Całe wesele ogarnia i jeszcze mi jedna lampka świeci jak sprawdzam stan po weselu. A np.przy przygotowaniach itp.kamery praktycznie nie wyłączam. Dla pewności resetowałem ją do ustawień fabrycznych, bo myślałem że pogrzebałem coś, a jednak nie.

Jestem bardzo niezadowolony.
Przeszedłem przez VX2000, FX1, Z5, FX1000, Canona XM2, Canona XH-A1, Panasonica HMC151 i z żadną kamerą jak z tą nie było takich jaj.

W HC X1 możesz wyłączyć te auto filtry ND? Jak to robisz?
Załóżmy że np.chcę uzyskać taki efekt że mam wszystko przepalone, a co.
To kamera nie pozwoli mi zrobić tak jak chcę? To jest niemożliwe.

poniedziałek, 3 lipca 2017, 19:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

lubiezdjecia napisał(a):
No bateria poważnie, nic nie ściemniam. Całe wesele ogarnia i jeszcze mi jedna lampka świeci jak sprawdzam stan po weselu. A np.przy przygotowaniach itp.kamery praktycznie nie wyłączam. Dla pewności resetowałem ją do ustawień fabrycznych, bo myślałem że pogrzebałem coś, a jednak nie.

Jestem bardzo niezadowolony.
Przeszedłem przez VX2000, FX1, Z5, FX1000, Canona XM2, Canona XH-A1, Panasonica HMC151 i z żadną kamerą jak z tą nie było takich jaj.

W HC X1 możesz wyłączyć te auto filtry ND? Jak to robisz?
Załóżmy że np.chcę uzyskać taki efekt że mam wszystko przepalone, a co.
To kamera nie pozwoli mi zrobić tak jak chcę? To jest niemożliwe.

Auto ND??? ja czegoś takiego nie mam, mam ND manualne suwakiem jak w np HMC151, nawet nie kojarzę w menu czy coś takiego jest. Jak chce przepalić to przepalam klasycznie standardowo nic mnie nie ogranicza.

poniedziałek, 3 lipca 2017, 20:04
Stały bywalec
Stały bywalec

Chyba mamy dwie różne kamery. Bo ja pracuję na DVX200 i UX90 jako B-kamera - od pół roku. Doskonale ze sobą współpracują - nie zauważyłem żadnej z wymienionych przez Ciebie wad. Oczywiście trudno wymagać od kamery tańszej o połowę dokładnie takich samych funkcji, jak w DVX200. Ale coż - trzeba się nauczyć pracować w manualu - i trochę pomyśleć, zanim zacznie sie wypisywać bzdury. np. filtry ND są włączane manualnie - to, że na ekranie pojawia się symbol filtra - oznacza, że trzeba go włączyć manualnie, a nie włącza się sam..., o innych opisanych przez Ciebie wadach nie będę się wypowiadał, bo pracuję na manualu - robię reportaże, gdzie wymagana jest szybka reakcja - i jakoś to ogarniam, Nie wyobrażam sobie pracy na migawce 1/1000 - o której piszesz.
Po prawidłowych ustawieniach parametrów (instrukcja szczegółowo opisana przez Barry'ego Greena - po angielsku!) mam doskonale wspólpracujący zestaw: DVX200 + UX90 + GH5 + GH5 + G7. I tyle w temacie.
Wszyscy byli zadowoleni :wink: - tylko starsi panowie narzekali :lol:

Panas DVX200 UX90, GH4, GH5, G7, Panas 7-14/4.0, 12-35/2.8, 35-100/2.8,, 15/1.7, Vojtek 25/0.95, Olek 8/3.5(ryba), 2x GoPro 5, slider, gimbale SkyGlide, Pilotfly, krany 4,5 m, reszta do twórczej pracy

wtorek, 4 lipca 2017, 00:25
Nowy
Nowy

Janusz_Bla napisał(a):
Chyba mamy dwie różne kamery. Bo ja pracuję na DVX200 i UX90 jako B-kamera - od pół roku. Doskonale ze sobą współpracują - nie zauważyłem żadnej z wymienionych przez Ciebie wad. Oczywiście trudno wymagać od kamery tańszej o połowę dokładnie takich samych funkcji, jak w DVX200. Ale coż - trzeba się nauczyć pracować w manualu - i trochę pomyśleć, zanim zacznie sie wypisywać bzdury. np. filtry ND są włączane manualnie - to, że na ekranie pojawia się symbol filtra - oznacza, że trzeba go włączyć manualnie, a nie włącza się sam..., o innych opisanych przez Ciebie wadach nie będę się wypowiadał, bo pracuję na manualu - robię reportaże, gdzie wymagana jest szybka reakcja - i jakoś to ogarniam, Nie wyobrażam sobie pracy na migawce 1/1000 - o której piszesz.
Po prawidłowych ustawieniach parametrów (instrukcja szczegółowo opisana przez Barry'ego Greena - po angielsku!) mam doskonale wspólpracujący zestaw: DVX200 + UX90 + GH5 + GH5 + G7. I tyle w temacie.
Wszyscy byli zadowoleni :wink: - tylko starsi panowie narzekali :lol:

Gdzie można znaleźć tą instrukcję opisaną przez Barryego Greena.Pozdrawiam

wtorek, 4 lipca 2017, 01:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

http://info.panasonic.com/ux-series-e-book.html

wtorek, 4 lipca 2017, 01:17
Nowy
Nowy

Dzięki za pomoc ale .Zarejestrowałem się przyszedł link na maila ale jest nie czynny Nida się pobrać.Mogę prosić aby ktoś mi podesłał do ściągnięcia tą książkę Pozdrawiam

wtorek, 4 lipca 2017, 11:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Link, który otrzymałeś prowadzi do serwera FTP, skąd można ściągnąć zzipowanego ebooka.
Zainstaluj sobie jakiegoś darmowego klienta FTP.

wtorek, 4 lipca 2017, 12:56
Nowy
Nowy

Witam i na dzień dobry pozdrawiam wszystkich pasjonatów fotografii i twórców filmów wideo. Mam pytanie odnośnie dźwięku w AG UX-90 na weselach. Czy jest zadowalający bez dodatkowych mikrofonów, czy po odwróceniu się plecami do kapeli, dźwięk nie cichnie bo tu siateczka na mikrofonie jest tylko z przodu mikrofonu i mimo że mikrofon jest dookólny,może to trochę przeszkadzać, choć podobno mikrofony takie same jak w ag ac 90, a ta na głośnych imprezach radzi sobie całkiem przyzwoicie/z tym, że tam siatka jest zainstalowana na górze kamerki/.

środa, 5 lipca 2017, 19:38
Stały bywalec
Stały bywalec

Mimo wszystko UX w porównaniu z kamerkami HDV to jak wyższe studia, a przedszkole. Jakbym nie przerobił tyle lat kamer które opisywałem, to na manualu poległbym od razu. UX90 jest bardzo wymagający, trzeba z niego dużo wyciskać. Pobrałem sobie poradnik z linka, może po jego przeczytaniu spojrzę łaskawiej na ten sprzęt.

niedziela, 9 lipca 2017, 22:39
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Jeśli kolego napisałeś, że przerobiłeś wiele kamer, w tym VX2000, to tam była identyczna sytuacja. Przy wypalonej ekspozycji mrugał znaczek filtra ND.

Tak jak już wcześniej napisali inni - nie miałbyś żadnych problemów, jeśli byś trzymał parametry na manualu.

Ja od roku bawię się z kolei z NX100. Wcześniej tak jak Ty używałem HVR-Z5. Dobrze, że w pracy z Z5 nauczyłem się pracy z niemal wszystkimi parametrami w manualu. Przy przesiadce na NX100 doszło mi właściwie tylko właśnie ręczne ostrzenie. To co w NX100 jest wielkim krokiem do przodu to zdecydowanie jakość obrazu i światłoczułość. Bez problemu mogę sobie filmować na gainie 27dB i materiał jest do wykorzystania w 100%. W Z5 szumy były większe i przede wszystkim niemiłe dla oka już przy 9dB. Do tego w NX100 jest fantastyczna stabilizacja, jest dużo lżejsza, a bateria starczy na wesele z poprawinami.

Niestety pod kilkoma względami jest to dla mnie również krok w tył, ale obrazek mi to wynagradza. Przede wszystkim przy przekładaniu kamery w różnych pozycjach słychać na nagraniu stuki z obudowy. Gdyby nie rejestrator w kościele - bieda. Do tego nie da się przypisać do jednego pierścienia IRIS i GAIN. Na pierścieniu jest IRIS, a jak osiągnie max czyli 2.8 to zostaje mały prztyczek - bardziej mi to przypomina VX2100 niż czasy współczesne. Jeszcze pół biedy jakby wartości GAIN rosły płynnie. Tu jest jak w VX2100 - widać przeskoki jasności.

sobota, 22 lipca 2017, 08:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

bartek_zoom napisał(a):
Do tego nie da się przypisać do jednego pierścienia IRIS i GAIN. Na pierścieniu jest IRIS, a jak osiągnie max czyli 2.8 to zostaje mały prztyczek - bardziej mi to przypomina VX2100 niż czasy współczesne.

VX2100 ma IRIS+GAIN w jednym pokrętle, więc chyba pamięć szwankuje.

sobota, 22 lipca 2017, 19:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona