Teraz jest czwartek, 20 lutego 2020, 12:14

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Uniwersalna kamera dla amatora 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Uniwersalna kamera dla amatora
Witam, jestem kompletnym amatorem, który jeszcze niedawno nie potrafił odróżnić kamery od czajnika, ale powoli się uczę tego i tamtego.
Zalogowałem się na tym forum ponieważ chciałbym prosić o drobną pomoc znawców tematu.
Otóż myślę o zakupie jakiejś uniwersalnej i w miarę taniej kamery HD, która nadawać się będzie zarówno do kręcenia imprez rodzinnych (często niezbyt dobre oświetlenie w pomieszczeniach), wakacji (na zewnątrz) jak i trochę bardziej artystycznych filmów (np. coś na greenscreenie) , które robimy z kumplami.
Zależy mi głównie na dobrej jakości obrazu i dźwięku, a nie na tym czy kamera jest nowoczesna, ładna i wygodna i nie potrzebuję tego całego 4k, wystarczy HD(19coś x 10coś) z wysokim bitratem czy jak mu tam.
I żeby obraz nie był mocno kompresowany, bo po obróbce się wtedy chyba traci.
Dotychczas kamerowałem smartfonem i jakość jest tragiczna(zwłaszcza dźwięku). Obraz szumi gorzej niż na starych kasetach VHS i to nawet w słoneczny dzień i zapalonych wszystkich lampach, w dodatku każdy szybszy ruch rozmywa się jak plama, więc wycinanie tła to tragedia. Natomiast jeśli chodzi o dźwięk to każdy mój oddech zagłusza ścieżkę dźwiękową pewnie z powodu mikrofonu położonego od strony kamerującego.
Nie pytam na razie o konkretne modele, tylko na jakie parametry kamer zwracać uwagę, a jakich się wystrzegać.

Pozdrawiam serdecznie. Wesołych nadchodzących świąt.
PS. Mam już "zamówienie" na kręcenie rodzinnej wigilii więc czasu na zastanowienie niewiele.

sobota, 17 listopada 2018, 21:49
Moderator
Moderator

Post Re: Uniwersalna kamera dla amatora
Na początek: https://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=4&t=43321

sobota, 17 listopada 2018, 22:46
Nowy
Nowy

Czyli najważniejszy jest rozmiar tej matrycy światłoczułej
Cytuj:
1/2" i więcej. (1/6" to gorzej

A jak to ma się w porównaniu np. z tym: https://www.spidersweb.pl/2015/07/pelna-klatka.html
Pełna klafka to jakość kinowa? Tak?
Czyli to 1/2 cala to była niecała połowa tej jakości?
A poza tym? Np w sprawie dźwięku? Jak to wygląda w takich kamersch jak np. ta podana przez pana w tamtym temacie?

niedziela, 18 listopada 2018, 00:22
Moderator
Moderator

Pół cala, to tylko (i aż) połowa cala, a pełna klatka to sporo więcej niż jeden cal, ale tak. Fizyczny rozmiar matrycy jest ważny. Tym ważniejszy, im ciemniej.
Kamery filmowe z matrycą 1/6 cala (kosztujące do ok. 1500 złotych), mają dobry obraz w słońcu. Kamery o matrycy światłoczułej 1/2" (cena 2000 / 5000 złotych), dają dobry obraz również w pochmurny dzień i w jasnych pomieszczeniach. Potem im mniej światła, tym coraz gorszy obraz. Kamery firm Canon, Panasonic, Sony prezentują podobny wysoki poziom. Ustal zakres kwoty jaką chcesz przeznaczyć na kamerę, wpisz ją w Ceneo. Poczytaj nieco o kamerach które Ci wyskoczą w odpowiedzi (bardziej polecam te z zakresu około 2 / 5 tysięcy, niż tańsze) i upewnij się co do wyboru tu na forum.
PS
Na forum nie musimy używać formy grzecznościowej pan. Traktujemy się jak koledzy. :D
Oprócz kamery z tamtego wątku podpowiem też droższe:
SONY FDR-AX53
PANASONIC HC-VXF1

niedziela, 18 listopada 2018, 00:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zawsze można kupić aparat do nagrywania.
Obrazek
Co ma:
- możliwość sterowania czasem i przysłoną
- zebra
- focus peaking
- użyteczne ISO 6400. Niestety jest to max bo Panasonic zablokował tą wartość w video.
- możliwość podłączenia mikrofonu
- wymienne obiektywy
- AF W FHD 50p działa rewelacyjnie
- jako bonus 4K w 25p Tu AF działa ciut wolniej
- na upartego mamy płaski profil
- dobrej jakości wbudowany mikrofon jednak niestety zbiera odgłosy z obudowy. Trzeba o tym pamiętać
- dodatkowe programy takie jak preselekcja czasu, przysłony, tryb ręczny no i pełny automat
- możliwość podłączenia starych obiektywów np Canon FD a także obecnych (od innych systemów) przez odpowiedni adapter

niedziela, 18 listopada 2018, 14:24
Nowy
Nowy

Myślę że chyba poszukam tego Panasonic HC V770. Dobra firma, mój wujek ma nadal ich magnetowid i nie zamierza się z nim rozstać. Będzie wiadomo że kamera trochę podziała.

Co do aparatu, to nie wiem: chyba aparaty to kamerują gorzej niż kamery w tej samej cenie. Miałem kiedyś aparat zdjęcia robił przyzwoite, a video w 300x200 czy coś koło tego.
Poza tym nie cykam fotek zbyt często więc smartfon mi wystarcza.

Wracając do kamer, to właściwie miałem nadzieję że jak trąbią wszędzie o tym 4k to te w HD trochę stanieją i uda się kupić coś do tysiąca, ale trudno.
Nie jestem biedny, ale oszczędny. :)

Jednak może komuś z was, znana jest jakaś tania i dobra chińszczyzna? Bo wbrew powszechnej opinii chińskie produkty nie zawsze są wielkim g. Pytam dlatego, bo wtedy byłoby to jak kupowanie kota w worku.

niedziela, 18 listopada 2018, 17:39
Nowy
Nowy

Bierz używane GH4 (akurat mam takie do sprzedania :D:D:D) ale serio zaczynałem od tego sprzętu i z czystym sumieniem mogę polecić :)

niedziela, 18 listopada 2018, 18:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]