Teraz jest czwartek, 21 lutego 2019, 14:01

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Sony XC-77CE instalacja 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Sony XC-77CE instalacja
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 629.84 | Przeglądane 6 razy ]
Witam,
Jako, że pracuję na uczelni czasem w ręce wpadną dziwne sprzęty. Do rzeczy, mam kamerę Sony XC-77CE, którą ktoś podpinał do komputera dość nietypowo, bo bez Junction Boxa JB-77 i zasilał nieoryginalnym zasilaczem (foto poniżej). Niestety jak to w takiej instytucji bywa, osoba odpowiedzialna za sprzęt zniknęła, a ty człowieku główkuj jak to podłączyć. Dlatego zwracam się o pomoc do Państwa - jak uruchomić ową kamerę?
Dodam, że brak karty wideo, która odbierałaby sygnał z kamery (prosiłbym o podpowiedź jaką kartę należy użyć do tego modelu oraz jakie zastosować oprogramowanie).
Sprawność zasilacza potwierdzili elektrycy, kamera dostaje jakieś 10V.
Dla ciekawskich kamera służyła do obrazowania kształtów kropli podczas pomiarów zwilżalności powierzchni ciał stałych. Soczewki są wbudowane w ową aparaturę, kamerę się tam tylko wkręca.

Poniżej zdjęcia przybliżające posiadany sprzęt.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Załączniki:
3.jpg
3.jpg [ 654.2 | Przeglądane 9 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 463.82 | Przeglądane 9 razy ]
wtorek, 15 stycznia 2019, 15:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Sony XC-77CE instalacja
To jakiś staroć, zwykła kamera przemysłowa, czarno-biała. Link do manuala. http://www.ccdworld.com/wp-content/uploads/2016/07/XC-77-Manual.pdf

środa, 16 stycznia 2019, 09:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Panie Kacprze, a to ma być do zabawy czy do zastosowań naukowych tego typu:
http://home.agh.edu.pl/~kmr/instrukcje/zwilzalnosc.pdf
Bo tu istotne byłoby jeszcze używane oprogramowanie do wyznaczania kąta, jakie obrazy może ono wczytywać.
Tak czy owak, trudno mi przyjąć do wiadomości, że w końcu drugiej dekady XXI wieku uczelnia wyższa nie zatrudnia doświadczonego elektronika.

Na razie tę zabawę słabo postrzegam. Na zdjęciach wyraźnie widzę, że na tabliczce znamionowej kamery podana wartość zasilania to zakres 10,5 do 15 Volt. Zasilacz jest ustawiony na 9V. A "elektrykom" (cudzysłów zamierzony) zmierzyło się około 10V, cokolwiek to naprawdę znaczy. Sprzęt to już praktycznie muzealny i delikatny.

Czy to jest część stanowiska pomiarowego tego mniej więcej typu:
https://youtu.be/wMtJfelNFM8

Jeśli fachowy serwis nie wchodzi w grę, to do celów naukowych zaproponowałbym twórcze wykorzystanie takiego współczesnego urządzenia:
https://www.gotronik.pl/mikroskop-cyfrowy-adsm302-andonstar-lcd-hdmi-usb-full-hd-p-4981.html
które wymagało by tylko przemyślanego zamocowania na stanowisku pomiarowym.

EDIT
Jeszcze w uzupełnieniu do serwisówki w poście wyżej broszurka tej kamerki.
http://www.ccdworld.com/wp-content/uploads/2016/07/xc-77-Brochure.pdf

środa, 16 stycznia 2019, 17:53
Nowy
Nowy

Posiwiały, bardzo dziękuję za zainteresowanie się tematem. Tak chodzi o bardzo podobny sprzęt (Contact angle measuring system G10 firmy Kruss z automatycznym systemem dozowania, zdjęcie w załączniku). Może zbyt ogólnikowo się wyraziłem w poprzednim wpisie, otóż na chwilę obecną chcę tylko uruchomić ową kamerę, bo tylko ona z całego zestawu odmawia posłuszeństwa (albo zepsuta albo nie umiem jej podłączyć). I teraz tak:
-jaką kartę należy zastosować, aby podpiąć ją do komputera (przewertowałem manuala, niestety nie znalazłem info)
-jakie oprogramowanie należy zainstalować aby zobaczyć ewentualny obraz (mam oprogramowanie od Kruss, bardzo zaawansowane do obsługi całego urządzenia, ale chce sprawdzić czy ta kamera działa bez zagłębiania się w ten software, póki co)
To czy sprzęt po uruchomieniu nada się do pomiarów naukowych, to już sprawdzę, porównując wyniki z innym sprzętem referencyjnym (mamy jeszcze 2 takie dużo nowsze urządzenia).
Z góry dziękuję za dalszą pomoc.
Pozdrawiam

Załączniki:
4.jpg
4.jpg [ 586.74 | Przeglądane 9 razy ]
czwartek, 17 stycznia 2019, 13:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Widze tam wyjscie BNC (analogowe) potrzebna przejsciowka BNC - Cinch i da sie podpiac pod kazde urzadzenie z wejsciem analogowym - nawet jakis tani graber z allegro (czego zazwyczaj nie polecam, ale do takich zastosowan powinno byc ok) moze byc jakas stara nagrywarka DVD bedzie "robic" za przetwornik obrazu, mozliwosci jest wiele, bo wyjscie typowe.

czwartek, 17 stycznia 2019, 14:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Panie Kacprze, w rozszerzeniu do wskazówek moich doświadczonych kolegów, proszę obejrzeć filmik:
https://youtu.be/sBX_h5NKUOM

i zwrócić uwagę na specyfikę stosowanej optyki, jak niewielkie jest pole widzenia. Bez tego obiektywu - no, to można wyłącznie sprawdzić czy przetwornik reaguje na światło przez zasłanianie otworu na mocowanie obiektywu. Proszę nie kierować kamery na silne źródło światła.

Istotną sprawą jest właściwe podanie zasilania. Kamera wymaga +12V na pinach nr 2 lub 11 i masy na pinach 1 lub 10.

Załącznik:
zasilanie 1.jpg
zasilanie 1.jpg [ 60.08 | Przeglądane 4 razy ]

Jakoś to tak pewnie zostało dolutowane do złącza, ten uniwersalny zasilacz musi być ustawiony na 12V i istotne jest także położenie przełącznika odwracania biegunowości w tym uniwersalnym zasilaczu, bo zabezpieczenie w module wejściowym CN-167 jest słabe. Jeśli uczelnia nie zatrudnia elektronika, to i elektrycy powinni sobie ze sprawdzeniem poradzić.

Załącznik:
zasilanie 2.jpg
zasilanie 2.jpg [ 73 | Przeglądane 5 razy ]

Ten zestaw musiał stanowić całość z jakimś komputerem, który zapewne również znajduje się w pracowni. Kamera, karta grabująca obraz, jej sterownik i oprogramowanie DSA są wzajemnie zestawione w ramach autorskiego rozwiązania.
Być może to komputer widoczny na Pana zdjęciu. Kamera była oprócz zasilania łączona z kartą przechwytującą w rodzaju Epix PIXCI lub EUresys Picolo, lub inną podobną za pomocą charakterystycznego kabla o złączach BNC.

Proszę łaskawie zrobić fotkę tyłu obudowy okolicy kart rozszerzeń.
Zastosowana karta wewnątrz komputera wygląda mniej więcej tak:

Obrazek

Obrazek

sobota, 19 stycznia 2019, 19:49
Nowy
Nowy

Dziękuję za obszerne odpowiedzi.

Co do filmu, tak dokładnie taki sprzęt. Ja mam okazję pracować na nieco nowszych, bardziej zautomatyzowanych, aczkolwiek bardzo chciałbym uruchomić tego 'dziadka'.

Wspominanej karty przechwytującej nigdzie nie mogę znaleźć, a przeszukałem razem z innymi pracownikami niemal każdy zakamarek zakładu. Stąd proszę o podpowiedź jaka karta przechwyci obraz z tej kamery. Z tego co widzę ceny takich kart zaczynają się od 1 tyś zł, nie ukrywam, że to troszkę sporo jak na zakup w ciemno (nie wiem czy kamera działa). Co do oprogramowania na tym starym komputerze to jest takowe, razem ze sterownikami, ale nadal nie mam jak podłączyć do niego owej kamery. W miarę nowy komputer też jest już zorganizowany i czeka na kartę.
Pozdrawiam

wtorek, 22 stycznia 2019, 13:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kacper1337 napisał(a):
proszę o podpowiedź jaka karta przechwyci obraz z tej kamery.

Na to pytanie odpowie Panu wyłącznie support firmy KRÜSS.
https://www.kruss-scientific.com/services/technical-service/support-request/

Rzecz bowiem nie w tym, by "zobaczyć" w komputerze obraz z kamery, bo tego dokona najprawdopodobniej nawet najtańszy grabber usb za ~50zł po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki na kabelku.

To oprogramowanie DSA musi przechwycić ten obraz, by cała zabawa była użyteczna. A z tego co widzę na filmie, to oprogramowanie nie daje możliwości wyboru źródła obrazu, więc najprawdopodobniej komunikuje się bezpośrednio z konkretnym sterownikiem konkretnej karty graficznej.

Nie zgadniemy tego tu na forum, ale taką wiedzą dysponuje producent.
Jesteście placówką dydaktyczną i niejako pośrednio propagujecie ich rozwiązania wśród przyszłych fachowców, co powinno wzbudzać daleko posuniętą życzliwość ze strony firmy. Proszę skorzystać z kontaktu z nimi:
https://www.kruss-scientific.com/contact/

wtorek, 22 stycznia 2019, 15:12
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]