Teraz jest czwartek, 23 maja 2019, 13:39

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Cena kamery a jakość obrazu. 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Cena kamery a jakość obrazu.
Byłbym wdzięczny za informacje co oferuje mi dany przedział cenowy jeśli chodzi o jakość obrazu. Nie interesują mnie parametry, bo 4K jest w kamerze za 5tys jak i w tej za 100 tys. Bardziej chodzi mi o klasę przetworników analogowo cyfrowych. I czy jest jakaś kwota powyżej której płacimy tylko za dodatkowe funkcje, akcesoria, itp.

pozdrawiam.

piątek, 22 lutego 2019, 14:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Cena kamery a jakość obrazu.
Nie ma takiej korelacji.

piątek, 22 lutego 2019, 23:27
Bywalec
Bywalec

Jeśli nie ma takie korelacji, to jaką kupić kamerę do 1000 zł, żeby mieć jakość jaką widzę na codzień w TV?

sobota, 23 lutego 2019, 01:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wszystko zależy o jakiej stacji mówimy :wink: Oczywiście cena ma znaczenie ale zawsze patrzymy co nam potrzeba. Za 1000 zł nie znajdziesz dobrej kamery, która zapewni dobry obraz, dźwięk i ogólna ergonomię urządzenia w postaci wyjść, wejść, odpowiednich funkcji itd.

sobota, 23 lutego 2019, 01:20
Bywalec
Bywalec

Podejrzewam, że trzeba więcej wydać. Wiem jaka jest zależność jakości od ceny w fotografii oraz dźwięku, stąd moje pytanie o film. Pomińmy wyposażenie dodatkowe - wejścia, wyjścia itp. Chciałem się skupić wyłącznie na jakości rejestrowanego obrazu. Co daje mi kamera za 3tyś, 30 tys i 300 tys ?

sobota, 23 lutego 2019, 08:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ogólnie rzecz ujmując lepszą plastykę obrazu.

sobota, 23 lutego 2019, 10:12
Moderator
Moderator

Gdyby charakteryzować kamery od tysiąca do stu tysięcy, to wyjdzie książka. Chętnie taką napiszę. Proszę złożyć ofertę. :D
W ramach odpowiedzi na forum, mogę podać swoje wyróżniki - na co warto zwrócić uwagę w kamerze amatorskiej:
- rozmiar matrycy światłoczułej: 1/6 cala gorzej, 1/2 cala lepiej
- obiektyw jasność 1,8 lepiej, 2,6 gorzej
(- ilość linii rysowanych przez obiektyw, jego "rozdzielczość", nie do sprawdzenia jednak w tanich kamerach, czasem faul producenta w tym zakresie wychodzi w komentarzach jako mydło na obrazie)
- wejście na mikrofon dobrze, brak źle
- manualne ustawianie na przykład ostrości, balansu bieli... pokrętłem dobrze,
z menu na ekraniku gorzej, brak źle
- programy tematyczne im więcej tym lepiej, ale nie zastąpią ustawień manualnych
- optyczny stabilizator obrazu
- w droższych kamerach 3 matryce światłoczułe, zapis koloru 10bit...
- Wi Fi jak komuś potrzebne

To na pewno nie wszystko.

sobota, 23 lutego 2019, 10:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Krzysiek1234 napisał(a):
Jeśli nie ma takie korelacji, to jaką kupić kamerę do 1000 zł, żeby mieć jakość jaką widzę na codzień w TV?

A znasz jakąś telewizję, o której można powiedzieć że oferuje dobrą jakość obrazu i która używa kamer za 1000 zł? Stawiasz wszystko na głowie.

Może zacznijmy od tego, o jakiej jakości obrazu TV mówimy. I to pomijając fakt, że to co widzisz w największym stopniu zależy od tego jaki masz telewizor, jaką rozdzielczość i z jakimi parametrami kodowania nadaje telewizja. Bo telewizje nadają różnie i różne rzeczy. O jakiej jakości obrazu mówisz - w filmach fabularnych?, w reportażach?, w relacjach sportowych?, w studio?, w newsach reporterów w wiadomościach? Bo w każdym z tych przypadków używa się zupełnie innego sprzętu i uzyskuje różną jakość. Od najdroższych kamer studyjnych i filmowych po smartfony używane w korespondencjach newsowych.

sobota, 23 lutego 2019, 15:36
Bywalec
Bywalec

Interesuje mnie sama jakość zarejestrowanego obrazu bez podziału na gatunki. Nie istotne czy to reportaż, film, mecz piłkarski czy wesele. Nie istotne jest też na czym ten obraz oglądam, bo od mojego telewizora nie zależy z jaką jakością ktoś nagrał film... A ten tysiąc za kamerę wziął się stąd, że napisałeś iż nie ma korelacji między ceną a jakością, czy zrozumiałem, ze w każdej cenie można uzyskać ten sam efekt.

sobota, 23 lutego 2019, 22:04
Bywalec
Bywalec

fransua napisał(a):

Mógłbyś rozwinąć temat? Gdzie kończy się granica plastyczności i lepiej już nie ma ?

sobota, 23 lutego 2019, 22:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Krzysiek1234 napisał(a):
fransua napisał(a):

Mógłbyś rozwinąć temat? Gdzie kończy się granica plastyczności i lepiej już nie ma ?

Po wyschnięciu gliny lub jej wypaleniu kończy się plastyczność materiału.

sobota, 23 lutego 2019, 23:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Krzysiek1234 napisał(a):
napisałeś iż nie ma korelacji między ceną a jakością, czy zrozumiałem, ze w każdej cenie można uzyskać ten sam efekt.

To źle zrozumiałeś. Brak korelacji między ceną a jakością oznacza, że wzrost ceny o 10 procent nie skutkuje wzrostem jakości o 10 procent, ani wzrost ceny o 1000 procent nie da jakości o 1000 procent lepszej. Brak korelacji oznacza, że trzy różne kamery w tej samej cenie nie dadzą identycznego obrazu.

Twoje pytanie jest wariacją starego jak świat pytania: "Która kamera jest najlepsza?" Nie ma odpowiedzi na takie pytanie. Tak jak nie ma odpowiedzi na pytania która muzyka jest najlepsza albo która żona jest najlepsza - a za którą już przepłacasz.

niedziela, 24 lutego 2019, 04:10
Bywalec
Bywalec

Posiwiały napisał(a):
Krzysiek1234 napisał(a):
napisałeś iż nie ma korelacji między ceną a jakością, czy zrozumiałem, ze w każdej cenie można uzyskać ten sam efekt.

Twoje pytanie jest wariacją starego jak świat pytania: "Która kamera jest najlepsza?" Nie ma odpowiedzi na takie pytanie. Tak jak nie ma odpowiedzi na pytania która muzyka jest najlepsza albo która żona jest najlepsza - a za którą już przepłacasz.

Nie tego tyczyło się moje pytanie. Chciałbym się dowiedzieć co dzieje się jakością obrazu wraz ze wzrostem ceny. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego , że nie jest to zależność liniowa, ale na pewnych przedziałach cenowych da się wysnuć na pewno kilka wniosków. Zajmuję się na co dzień innym medium i jestem w stanie na tak zadane pytanie odpowiedzieć w pięciu zdaniach bez metafor co dzieje się z dźwiękiem w kartach audio w różnych przedziałach cenowych. Jestem w stanie tez określić gdzie kończy się logiczne myślenie a gdzie zaczyna się snobizm. Oczekiwałem raczej takich odpowiedzi.

niedziela, 24 lutego 2019, 09:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Krzysztofie, w moich odpowiedziach nie ma złej woli, złośliwości czy braku wiedzy.
Ktoś te kamery projektuje i buduje, jest w tym progres. Istnieje więc grupa mądrych i wykształconych ludzi, może nawet geniuszy. Jednak dotąd żaden z nich nie stworzył jakiejkolwiek obiektywnej skali jakości obrazu. Nic takiego nie istnieje. Więc tym bardziej nie istnieje skala jakości obrazu w odniesieniu do ceny. I nigdzie w technicznym opisie kamer, choćby najbardziej szczegółowym, takiego parametru jak jakość obrazu nie znajdziesz.

Można porównywać różne inne parametry kamer, układać je w skale, problem w tym że te skale są przeważnie w kontrze do siebie pod względem wpływu na obraz. Podam Ci jakiś przykład.

Przy tym samym fizycznym rozmiarze matrycy możemy mieć różną rozdzielczość: SD, HD, UHD...Niby więcej pikseli to lepiej, bo rejestrujemy więcej szczegółów. Ale to oznacza też, że powierzchnia światłoczuła pojedynczego piksela musi się zmniejszyć, piksel wyłapuje mniejszą liczbę fotonów. Czyli gorzej, bo spada wierność odwzorowania i rośnie stopa błędów gradacji. Zmniejsza się też odstęp sygnału użytkowego od szumu. Na dodatek rośnie zagęszczenie wymaganej elektroniki na matrycy, a za tym wydzielanie ciepła na jednostkę powierzchni i temperatura wafla krzemowego - a to oznacza dodatkowy wzrost szumu. Zwiększając liczbę pikseli poprawiamy więc jakość obrazu w jednym aspekcie i jednocześnie pogarszamy ją w innych.
Drugi kierunek progresu to w związku z powyższym zwiększanie fizycznego rozmiaru matryc: 1/3 cala, cal, klatka małoobrazkowa, średni format...To znowu generuje kolejne problemy i koszty, trzeba też zwiększać średnicę optyki przy zachowaniu precyzji i jednorodności materiału.
Następny problem to zapis danych wymagający odpowiednich nośników i transferów. Stosuje się więc różne kompresje, które w różnym stopniu degradują zapisywany obraz. Procesory obrazu, które również odszumiają sygnał i interpretują surowe dane według różnych matematycznych algorytmów to kolejna elektronika generująca błędy i ciepło.
Dalej jeszcze inny aspekt - film jest fotografią sekwencyjną - czyli częstotliwość rejestrowanych obrazów odpowiadająca za wrażenie płynności ruchu, a to przecież też element oceny jakości obrazu. Podnoszenie tej częstotliwości to znowu kolejne porcje ciepła czyli największy problem współczesnej elektroniki. Stąd rozwiązania hybrydowe - z tego samego przetwornika obrazy przechwytywane są w większej rozdzielczości z mniejszym klatkażem, a z cropa można wycisnąć częstotliwość większą.
Ale crop to mniejsza powierzchnia światłoczuła...I tak w wielu miejscach te błędne kółka się zamykają.

Ale to przecież, Krzysiu, bardzo podobnie jak z dźwiękiem. Wynikowa jakość dźwięku dla odbiorcy-słuchacza jest pochodną całego toru fonicznego, i wyrwanie z kontekstu jednego elementu - mikrofonu, preampa, przetwornika, procesora, wzmacniacza czy czegokolwiek innego - przy liczbie kombinacji tych elementów nic nam o wynikowym dźwięku nie powie.

Tylko zasygnalizowałem kilka czynników składających się na subiektywną ocenę jakości obrazu w ujęciu wybranych technikaliów.
Przez grzeczność nie poruszam nawet tego, że z punktu widzenia fizyki, a więc i z technicznego inżynierskiego podejścia, coś takiego jak obraz nie istnieje. Istnieją fale elektromagnetyczne o różnej długości. I tylko takie fale może rejestrować odpowiednie urządzenie techniczne.
To co nazywamy obrazem powstaje wyłącznie w ludzkim mózgu i podlega indywidualnej interpretacji. Pewna grupa kobiet, tetrachromatyczki, wytwarza inny obraz. Daltoniści wytwarzają inny obraz. Być może każdy wytwarza trochę inny obraz w zależności od rozstawu źrenic.

niedziela, 24 lutego 2019, 17:57
Bywalec
Bywalec

Posiwiały napisał(a):

Ale to przecież, Krzysiu, bardzo podobnie jak z dźwiękiem. Wynikowa jakość dźwięku dla odbiorcy-słuchacza jest pochodną całego toru fonicznego, i wyrwanie z kontekstu jednego elementu - mikrofonu, preampa, przetwornika, procesora, wzmacniacza czy czegokolwiek innego - przy liczbie kombinacji tych elementów nic nam o wynikowym dźwięku nie powie.
.

Dzięki za wykład. Jestem wdzięczny. A nadal ktoś nie zrozumiał pytania ;). Nie pytam o wynikową jakość dla odbiorcy, tylko o element zapisu czyli przetwornik analogowy cyfrowy. Zdaję sobie sprawę, że to co widzimy na ekranie to wynik dziesiątek jak nie setek czynników. Tak jak w dźwięku. Jest instrument potem mikrofon, potem preamp. Następnie przetwornik. Potem korektor, kompresor, limiter i głośnik na którym słyszymy. Ja pytam o przetwornik, czyli u Was chyba sensor. Dla mnie jakość przetwornika to szczegóły detale, głębia, pełne pasmo. Myślę że obraz też można odbierać jako lepszy/gorszy widząc więcej detali, lepsze kolory itp.

niedziela, 24 lutego 2019, 18:11
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona