Teraz jest poniedziałek, 25 maja 2020, 20:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Cena kamery a jakość obrazu. 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Re: Cena kamery a jakość obrazu.
kotin napisał(a):
Jezusicku, co to za pytanie?

Musimy zmienić sposób narracji w tej dyskusji. Używacie co jakiś czas określeń "większy", "dokładniejszy", "bardziej precyzyjny", "lepszy". Na moje pytanie na czym polega "lepszość" jestem strofowany, ze nie ma czegoś takiego, jak lepszość. Każde z tych określeń wg języka polskiego oznacza pewną gradację. Skoro producenci prześcigują się udoskonalaniu sprzętów i robią coś lepiej, precyzyjniej i dokładniej to chyba z myślę o jakości. Po 40tu postach wyciągam zatem takie wnioski:
Najważniejsze jest oświetlenie, umiejętności ekipy i stałe dopracowane warunki. Teraz wnosimy do studia dowolną kamerę i mamy tą samą jakość, pomijając sprzęty budżetowe gdzie matryca jest mała (początek wątku). Oczywiście każda kamera ma inne przeznaczenie, więc trzeba wiedzieć jak ją indywidualnie ustawić. Czyli nie muszę wydawać na kamerę 400 000 zł, bo nie ma sensu. Mogę wydać 12 000 i będę miał to samo. Zapewniając oczywiście perfekcyjne światło i ekipę.

czwartek, 28 lutego 2019, 09:37
Moderator
Moderator

Krzysiek1234 napisał(a):
Czyli nie muszę wydawać na kamerę 400 000 zł, bo nie ma sensu. Mogę wydać 12 000 i będę miał to samo. Zapewniając oczywiście perfekcyjne światło i ekipę.

I tak i nie.
Przypadek pierwszy. Badasz jakość obrazu z kamery abstrahując od wszystkiego o czym mówiliśmy. Bez badań, opierając się na intuicji i doświadczeniu powiem że 12 tysięcy będzie mało. Sprawdzasz to czytając parametry kamery i oglądając film z niej na ekranie o równie dobrych parametrach.
Zdaje się że o taki przypadek pytasz cały czas, a my Cię od tego myślenia odwodzimy.

Przypadek drugi. Znasz ograniczenia medium pośredniczącego między Twoim obrazem a widzem. Przypadek nie oderwany od życia jak funkcjonariusz partyjny, a normalny, z życia wzięty. Dla telewizji jakiejś będzie to po badaniach statystycznych - docelowy widz z jego telewizorem, 720p, 1080p, 4K, albo innym który z badania wyjdzie. Ważniejszym od widza i jego telewizora będzie ogromna kwota jaką telewizja wydała kilka lat temu na tor przesyłu obrazu. No i często wychodzi pan księgowy i mówi. Fakt. Durni widzowie kupili sobie odbiorniki 4K. ale ze względów finansowych my toru przesyłu 720p jeszcze 4 lata nie zmienimy, bo ja tak mówię, a obraz się przeskaluje.
Weselny kamerun dostosuje się do:
a) DVD dla babci finansującej wesele.
b) statystycznie najczęściej dostępnego laptopa / box TV 720p / 1080p
c) telewizora 4K ileśtambit u młodych
Amator do sprzętu który ma.
Parametry kamery dobiorą do ograniczenia + zapas na rozwój według sytuacji finansowej i planów na przyszłość.

Pojęcie lepszej kamery, chętnie zastąpił bym pojęciem optymalnie dobranej według cech, specyfikacji i ceny.

czwartek, 28 lutego 2019, 11:15
Bywalec
Bywalec

kotin napisał(a):
Sprawdzasz to czytając parametry kamery i oglądając film z niej na ekranie o równie dobrych parametrach.
Zdaje się że o taki przypadek pytasz cały czas, a my Cię od tego myślenia odwodzimy.

Tak, bo ja chcę poznać (jak narazie) tylko to jedno ogniwo toru sygnału. To tak jak z aparatami fotograficznymi. Na efekt końcowy wpływ ma oświetlenie, aparat, obiektyw, dodatkowe akcesoria, wiedza fotografa, postprodukcja, monitor odbiorcy itd, itd. Ktoś zadaje pytanie o lampę błyskową a dostaje odpowiedź, żeby się nie skupiał na lampie bo od niej mało zależy. I co prawda jedne są droższe, drugie tańsze ale każda ma inne zastosowanie.

czwartek, 28 lutego 2019, 11:38
Moderator
Moderator

No to jedyny sposób jest taki, który już jakiś czas temu Tobie podpowiedziałem. Uderz do ludzi którzy z racji zawodu znają suche parametry kamer. Zadzwoń do sklepów które gdzieś tam wyżej poleciłem. Przedstaw szczerze sprawę, że nie kupujesz, ale na przykład podziękujesz na forum za pomoc. Jak trafisz na dobry nastrój i chwilkę wolnego u doradcy w sklepie, to poda Ci która ze znanych mu kamer ma najlepsze parametry. Jak je poda, albo link do nich, to pomożemy Ci je przetłumaczyć z "polskiego na nasze".
W czasach gdy na forach udzielali się ludzie wielkiego formatu, których wielkość zawodową przyzna z ochotą nawet tak dobry fachowiec i człowiek renesansu jak Posiwiały, to miałem z "podsłuchanych" na forum dyskusji i nieśmiałych pytań, pewien obraz profesjonalnego sprzętu i "reguł lepszości". To jednak nawet w rządzonych przez księgowych telewizjach, jest już historia. Sam musisz do parametrów konkretnych kamer dojść.

czwartek, 28 lutego 2019, 11:51
Bywalec
Bywalec

kotin napisał(a):
Zadzwoń do sklepów które gdzieś tam wyżej poleciłem. Przedstaw szczerze sprawę, że nie kupujesz, ale na przykład podziękujesz na forum za pomoc.

Prawdę mówiąc nie wierzę w opinie sprzedawców, bo z reguły ta kamera jest najlepsza, którą mają na stanie i nie mogą sprzedać od roku. Cenię sobie opinie pasjonatów takich jak Wy, bo robicie to bezinteresownie ;) Czuć tu pasję i chęć pomocy. To sobie cenię.

czwartek, 28 lutego 2019, 12:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Krzysiek1234 napisał(a):
Musimy zmienić sposób narracji w tej dyskusji.

Jestem za! :D
Dlatego ponawiam propozycję - określ co i w jakich warunkach chcesz filmować oraz budżet. Wtedy można Ci wskazać jakieś konkretne modele kamer.
Bo narzędzie zawsze optymalizuje się do określonego zadania.

Krzysiek1234 napisał(a):
ja chcę poznać (jak narazie) tylko to jedno ogniwo toru sygnału.

No, nie. Ty generalnie pytasz o końcową jakość obrazu.
I wymyśliłeś sobie, że można kamery ustawić na półeczce - pierwsza z lewej ma najgorszy obraz, potem każda kolejna coraz lepszy, a ostatnia z prawej najlepszy. Nie da się tak ustawić kamer. Bo w różnych warunkach różne kamery dadzą najlepszy obraz.

czwartek, 28 lutego 2019, 14:58
Bywalec
Bywalec

Posiwiały napisał(a):
No, nie. Ty generalnie pytasz o końcową jakość obrazu.
I wymyśliłeś sobie, że można kamery ustawić na półeczce - pierwsza z lewej ma najgorszy obraz, potem każda kolejna coraz lepszy, a ostatnia z prawej najlepszy. Nie da się tak ustawić kamer. Bo w różnych warunkach różne kamery dadzą najlepszy obraz.

Potrzebuję kamery do rejestracji obrazu w studiu nagraniowym (audio). Dźwięk nie istotny, bo będzie podkładany z pliku. Światło będzie stałe, nie przypadkowe. Aktorzy raczej statyczni. Stoją i grają. Niektórzy śpiewają. Budżet być może bez ograniczeń a być może 100 000 zł. Ogólnie ma być na poważnie i profesjonalnie. Widziałem sceny kręcone czymś małym trzymanym w jednym ręku. To w takie coś się nie chce bawić.

No to teraz mi proszę ustawić kamery od lewa do prawa znając warunki ;)

W mojej branży można ustawić karty dźwiękowe od lewa do prawa bez względu na gatunek muzyczny i warunki. :D :D :D

czwartek, 28 lutego 2019, 18:03
Moderator
Moderator

Krzysiek1234 napisał(a):
No to teraz mi proszę ustawić kamery od lewa do prawa znając warunki ;)

W mojej branży można ustawić karty dźwiękowe od lewa do prawa bez względu na gatunek muzyczny i warunki. :D :D :D

Znasz może odbiorcę / odbiorców tego nagrania? W domyśle - jak to będzie odtwarzane / oglądane?

...ale takie na przykład słuchawki, to zdaje się nie do końca, prawda? :wink:

PS
Sezon ogórkowy mają na przednówku na Filmuser, :wink: ale dzięki temu mamy rzut oka na kilka kamer: kamery z filmów nagrodzonych Oskarami.

czwartek, 28 lutego 2019, 19:04
Bywalec
Bywalec

kotin napisał(a):
Znasz może odbiorcę / odbiorców tego nagrania? W domyśle - jak to będzie odtwarzane / oglądane?

...ale takie na przykład słuchawki, to zdaje się nie do końca, prawda? :wink:

Odbiorca to zwykły zjadacz chleba, czyli laptop w porywach pendrive do telewizora.

Znaczy, że słuchawek nie można ułożyć od lewa do prawa? ;) Te które poznałem, można. ;)

czwartek, 28 lutego 2019, 19:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Do znajomości warunków to jeszcze daleka droga.
Przed poważniejszą realizacją doświadczony operator wcześniej sam ogląda miejscówkę i zna już scenariusz i scenopis jeśli takie istnieją. I dopiero po takiej wizji decyduje o doborze sprzętu. Tu musisz mi wszystko opowiedzieć.

Jak sobie wyobrażasz operowanie kamerą w tym studio? Co ona ma pokazywać?
Czy to ma być oko wielkiego brata stale pokazujące w szerokim planie możliwie duży obszar studia? Czy kamera ma być przestawiana by pokazywać ciaśniejsze plany, np. tylko wokal, tylko gitarę, tylko "cośtam"? Czy ma być całkowicie mobilna i operator będzie się przemieszczał pokazując zmienne plany?
Jak długo ta kamera ma nagrywać - wiele godzin, czy krótkie sceny, czy jeszcze inaczej? Czy wynikiem mają być tylko obrazki dokumentujące nagranie, taka pamiątka, czy ma to być materiał do montażu typu reportaż czy teledysk?
Pooglądaj może na YT filmiki z nagrań studyjnych, przemyśl, i pokaż jakieś linki z opisem żebym wiedział co w Twojej głowie się wyobraża.

Czy to studio istnieje? Jakie ma wymiary, wysokość? Czy to całkowicie separowane pomieszczenie, czy z dostępem dziennego światła? Czy używane są zastawki? Czy dysponujesz jakimiś zdjęciami, które pokazały by to studio, jego rozplanowanie, zwłaszcza oświetlenie które jest tam zainstalowane?
Krzysiek1234 napisał(a):
Światło będzie stałe, nie przypadkowe.

Nic mi to nie mówi, a światło jest decydującym elementem tej układanki. Rola światła jest istotniejsza od różnic między przetwornikami. Wszystkie kamery są przystosowane do balansowania zmiennego światła naturalnego,dziennego, lub precyzyjnie dobieranego światła sztucznego. Oko ludzkie ma wiele większą tolerancję niż kamera. "Cywilne" źródła światła, świetlówki, ledy i co tam wymyślono zwykle mają dziwne i silne dominanty barwne zdolne zepsuć obraz w najlepszej nawet kamerze. Częste są migotania wchodzące w interferencje z klatkażem. Ekipy filmowe czy telewizyjne wożą własne zestawy oświetleniowe. Stadiony aspirujące do transmisji telewizyjnych muszą być wyposażone w odpowiednie oświetlenie i jest ono włączone w trakcie transmisji nawet w środku dnia. Przy kręceniu "Dr House" ekipa wymieniła wszystkie punkty oświetleniowe do ostatniej "żaróweczki" w nieczynnym skrzydle szpitala wynajętym na potrzeby zdjęć. I oczywiście "dopalała" własnym światłem.

To może na razie tyle, sporo pytań, a dla Ciebie wszystko nowe. Więc tyle w tym odcinku. :wink:

czwartek, 28 lutego 2019, 23:26
Bywalec
Bywalec

Czyli każda ekipa filmowa posiada 40 różnych kamer i jeśli okno ma 2 metry na 2,5 to wyciąga inną a jak 1,2X1,50 to inną? A jeszcze inną jak żarówek jest 3 a nie 5?

Potrzebuję kamery do kręcenia pamiątki w formie prostego klipu. Dwa, trzy ujęcia. Dalszy plan + amerykański plan. Kamera na statywie, ewentualnie jakiś prosty slider. Cała filozofia. Praca kamery 2,3 godziny. Pomieszczenie 50m2 bez dostępu do światła dziennego. 4 m wysokie. Światło sztuczne do przerobienia na potrzeby filmu. Chce też zakupić oświetlenie mobilne specjalnie na potrzeby filmu.
Nie zamierzam konkurować z dźwiękiem, który jest moim zawodem i któremu poświęciłem życie. Nie zamierzam również konkurować z hollywoodem. :D

czwartek, 28 lutego 2019, 23:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kamień spadł mi z serca, bo zacząłeś z wysokiego C i rzucałeś takim budżetem, że przyjąłem postawę wesołej brytyjskiej mżawki. A teraz to inna rozmowa. :D
Krzysiek1234 napisał(a):
Czyli każda ekipa filmowa posiada 40 różnych kamer i jeśli okno ma 2 metry na 2,5 to wyciąga inną a jak 1,2X1,50 to inną? A jeszcze inną jak żarówek jest 3 a nie 5?

Nie, tak to nie jest, zwłaszcza że film kinowy to zupełnie inne reguły gry. Wozi się tiry profesjonalnego światła o odpowiednich parametrach, ujęcia nocne przeważnie kręci się w dzień. Ale jak trzeba zdjąć plan z wieczornymi światłami miasta - to jest już big, big problem - i przeważnie filmuje się green screen i wkłada w wirtual. Ale przy filmie czy serialu TV widok reflektorów po 12 kW w środku dnia to norma. Piszę to wszystko, żeby jak najmocniej podkreślić rolę światła w uzyskiwaniu wynikowej jakości obrazu.

Największym problemem jest jakość obrazka w reportażu, przy filmowaniu w tak zwanym świetle zastanym. Koledzy którzy się tym głównie parają potrafią miesiącami analizować przed zakupem kolejnej kamery. Można to wyczytać w archiwach naszego forum i podobnych na całym świecie.

Wciągam Cię też w różne tajniki, bo może zakiełkuje bakcyl kolejnej pasji.
Musisz sobie zdawać sprawę, że chcesz czy nie - to głuchniesz. Ja między 35-40 rokiem życia zadałem sobie pytanie o sens pracy z dźwiękiem.
Dziś już nie zadaję, bo jestem w przedziale wieku 8kHz i powinienem mieć sądowy zakaz zbliżania się do konsol i dawów. :lol:
Ale widzę wciąż przyzwoicie - choć w okularkach - i to w niczym akurat nie przeszkadza.

Daj mi jeszcze chwilę przemyśleć Twoje potrzeby, bo teraz już są jasne, rozejrzeć się w ofercie, bo ja używam akurat trochę innych kamer.

Fajnie jakbyś jednak pooglądał trochę filmików i jakieś linki podrzucił, bo chociaż w stosunku do obrazu się tych pojęć nie używa, to umówmy się że obrazy też mają swoje brzmienia, głębie, tonacje i style - i każdy w tym zakresie ma własne upodobania. A im bogatszą info dostanę od Ciebie, tym bardziej spasowany feedback.

piątek, 1 marca 2019, 02:19
Bywalec
Bywalec

Posiwiały napisał(a):
Wciągam Cię też w różne tajniki, bo może zakiełkuje bakcyl kolejnej pasji.
Musisz sobie zdawać sprawę, że chcesz czy nie - to głuchniesz. Ja między 35-40 rokiem życia zadałem sobie pytanie o sens pracy z dźwiękiem.
Dziś już nie zadaję, bo jestem w przedziale wieku 8kHz i powinienem mieć sądowy zakaz zbliżania się do konsol i dawów. :lol:

Nie planuję łapania nowych bakcyli z prostego powodu. Mój podstawowy bakcyl zajmuje mi niemal całą dobę ;). A jak mam coś robić na poważnie, to chcę być w tym dobry. A dobry nie będę, bo to zbyt obszerna wiedza. Nawet już nie chodzi o samą wiedzę, bo to pewnie można jakoś opanować. Bardziej chodzi o wyćwiczenie pewnych rzeczy i doświadczenie, które zdobywa się przez dziesięciolecia. Z dźwiękiem jest analogicznie. Najlepsi realizatorzy są grubo po 40stce. Mimo ubytków w słuchu słyszą więcej, a raczej ich mózg potrafi interpretować lepiej. Czego przykładem jest obecnie 73 letni pan z USA i ustawiona do niego kolejka gwiazd aby im zmiksował płytę ;)
Obraz chcę traktować jako miły dodatek, bez fajerwerków, na przyzwoitym poziomie. Nie wiem co mi się podoba w obrazkach, bo to dla mnie kompletnie nieznane rewiry. Nie wiem czy coś jest wykadrowane dobrze, czy ujęcia zrobione prawidłowo. Zawsze natomiast zwracałem uwagę na nienaturalnie przerysowane kolory, co mi się zawsze podobało:
https://www.youtube.com/watch?v=LWJYaep-0sg
i ten ruch osób, taki jakiś spowolniony mimo iż w tempie. NA końcu powyższego klipu są przebitki innego obrazu takiego jak się widzi na codzień w reportażach. To to mi się nie podoba.
https://www.youtube.com/watch?v=NUTGr5t3MoY

piątek, 1 marca 2019, 10:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Szukasz sprzętu za 100000,- by pokazywać klipy w rozdzielczości 480?

piątek, 1 marca 2019, 14:42
Bywalec
Bywalec

zedgrajewo napisał(a):
Szukasz sprzętu za 100000,- by pokazywać klipy w rozdzielczości 480?

Raczej z wyższą.

piątek, 1 marca 2019, 15:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona