Teraz jest piątek, 24 maja 2019, 07:44

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Go Pro 7 black - stabilizacja przy słabym oświetleniu...? ? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Go Pro 7 black - stabilizacja przy słabym oświetleniu...? ?
Witam.
Obecnie posiadam Sony HDR-CX450 używaną głównie do filmowania wypadów wakacyjnych. Jednak poniesiony na fali ogólnej fascynacji kamerką GoPro 7 Black, pomyślałem o zmianie sprzętu.... :wink:
Napaliłem się głównie z powodu małych gabarytów, jakości obrazu, no i wychwalanej stabilizacji tej małej "kostki"...
Jednak po obejrzeniu paru filmików zauważyłem, że kamerka nie radzi sobie ze stabilizacją przy słabym świetle (wieczór, sceny nocne)
Link do przykładowego filmu
https://www.youtube.com/watch?v=HtDPcPKre20
Nawet oficjalna strona GoPro - radzi wyłączyć stabilizację przy "słabych warunkach oświetleniowych":
https://www.gohero.pl/pl/n/GoProsfera-76-podstawowe-ustawienia-kamery-GoPro-HERO-7-Black/80
Sęk w tym, że filmuję przy różnym oświetleniu - też wieczorem.
Tu pytanie:
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym względzie ?
Alternatywą do GoPro 7 jest co prawda DJI Osmo Pocket - ale ma swoje minusy - obraz jest mniej panoramiczny i ogólnie jak dla mnie chyba gorszy jakościowo. No i audio - zdecydowanie lepszy dźwięk daje GoPro 7.
Generalnie to co myślicie o przesiadce z Sony HDR CX-450 na GoPro ?
Żeby to nie było na zasadzie - "zamienił stryjek siekierkę na kijek"..... :wink:

piątek, 10 maja 2019, 12:23
Moderator
Moderator

Post Re: Go Pro 7 black - stabilizacja przy słabym oświetleniu...? ?
Nie rozwiążę Twoich wątpliwości, ale stabilizacja Go Pro 7 to "inteligentna", ale nadal elektroniczna stabilizacja obrazu, czyli na stabilizację poświęca część powierzchni (marginesy) matrycy światłoczułej. Niby obcina niewiele, ale widać to w złym oświetleniu. Lekarstwem może być dla tej kamery nazywanej pogromcą gimbali - wyłączenie stabilizacji, żeby korzystała całą powierzchnie matrycy światłoczułej, (zwanej niegdyś przetwornikiem) i - zastosowanie gimbala do stabilizacji. :wink: Czy zamieniać kamerę nie odpowiem. Idź do sklepu z kartą pamięci i poproś o nagranie kilku minut filmu. Powtórz to samo swoją kamerą w tym samym miejscu...

piątek, 10 maja 2019, 19:33
Nowy
Nowy

kotin
Prawdę mówiąc, to spędziłem dzisiaj cały dzień na przeglądaniu różnych porównań/testów tej "kamerki".
Owszem, moim zdaniem jako kamera sportowa sprawdzi się co najmniej dobrze - szeroki kąt, dobra stabilizacja (choć jak napisałeś - trochę "kosztem" obrazu), niezłe kolory.
Jednak chyba nie o to mi chodzi.
Słabe oświetlenie całkowicie dyskwalifikuje ją w mojej ocenie. A filmuję często w różnych warunkach...
W sumie to zależy mi na jak najlepszej jakości FullHD i przyzwoitym dźwięku.
Stabilizacja oczywiście też jest ważna i dlatego pomyślałem że trochę dołożę i
skieruję uwagę w tym kierunku :
https://www.komputronik.pl/product/485857/panasonic-hc-v800ep-k-czarna.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=Promo
albo:
https://www.komputronik.pl/product/364819/sony-hdr-cx625-czarna.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=Promo
ale to już inny temat.... :wink:
GoPro sobie jednak odpuszczam.... A Twoja odpowiedź tylko mnie w tym utwierdziła...

piątek, 10 maja 2019, 22:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Lepiej kup https://www.komputronik.pl/product/327533/panasonic-lumix-dmc-g7-14-42-mm-czarny.html

sobota, 11 maja 2019, 17:21
Nowy
Nowy

Jednak zdecydowanie bardziej chciałbym kamerę.... :wink:
Poza tym brak stabilizacji w aparacie i konieczność dokupienia osobno gimbala robi już z takiego zestawu niezłą "cegiełkę"...

niedziela, 12 maja 2019, 11:06
Moderator
Moderator

Nawet gdy nie trzeba do aparatu gimbala, (a nawet według mnie - zwłaszcza wtedy), wygodniej mi się trzyma kamerę. No coś w tym jest że przez lata sprzęt który technicznie zbliżył się maksymalnie do siebie, gdy nazywa się aparat ma najczęściej kształt aparatu, a jak się nazwa kamera , ma kształt kamery.
Przynajmniej w klasie o której rozmawiamy, ale nie tylko. :wink:

niedziela, 12 maja 2019, 13:57
Nowy
Nowy

Założenie od początku które mi przyświecało było takie - mam jakiś tam sprzęt (HDR-CX450) i chcę przesiąść się na coś lepszego. A że świat goni do przodu - pomyślałem, czemu nie GoPro 7.....?
Lepsza stabilizacja, lekka....taki tam bajerek....
Jednak jak napisałem wcześniej - odpada ze względu na kiepskie wyniki w słabym świetle, brak zoom-a, taki sobie dźwięk. Gdzieś też wyczytałem, że koduje obraz tylko w XAVC a tego mój sprzęt do obróbki mógłby nie udźwignąć...

To, co chciałbym poprawić w mojej kamerce, to głównie stabilizacja i dźwięk.
Dlatego pomyślałem o Sony HDR-CX625, albo o modelu wyższym FDR-AX33
https://www.sony.pl/electronics/handycam-kamery/fdr-ax33#pdp_slideshow_default
Obydwie mają ulepszoną stabilizację (taki mały gimbal w środku... :wink: ) i sądzę, że lepszy mikrofon od tego w CX-450.

Pytanie tylko czy to jest dobra droga.
Czy polepszenie jakości będzie wyczuwalne w stosunku do tego co mam.
Tym bardziej, że w przypadku AX-33, decydowałbym się na sporo cięższy sprzęt....
A w sumie chciałem pójść "z duchem postępu" i kupić coś lepszego i lżejszego, bardziej poręcznego... :wink:
Jednak chyba tutaj wydaje mi się, że lepszy sprzęt musi chyba też i więcej ważyć...

niedziela, 12 maja 2019, 16:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]