Teraz jest sobota, 19 października 2019, 02:42

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Problem 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Problem
Witam.
Mam następujący problem i nie mam pojęcia o co może chodzić także będę wdzięczny za pomoc.
Otóż: Posiadam kamerę panasonic hc-v770, mikrofon akg p5s i kabel którym podłączam mikrofon do kamery

EDYCJA Usunięto LINK
kotin

I teraz tak, po nagraniu wywiadu gdy odsłuchuję go na komputerze w słuchawkach wszystko jest elegancko. Po wstawieniu na Youtube ludzie piszą w komentarzach że nie ma dźwięku i nic nie słychać podczas kiedy ja wejdę w ten sam link i słyszę normalnie na telefonie a na tablecie jakoś inaczej ale też słychać. O co tu chodzi i co zrobić żeby to wszystko normalnie działało??

Dzieki

czwartek, 27 czerwca 2019, 23:20
Moderator
Moderator

Post Re: Problem
EDYCJA
Sam siebie wymoderowałem. :wink:
kotin

czwartek, 27 czerwca 2019, 23:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Rafimus napisał(a):
kiedy ja wejdę w ten sam link i słyszę normalnie na telefonie a na tablecie jakoś inaczej ale też słychać.

Prawdopodobnie chodzi o następujący problem:
- niektóre telefony mają wbudowany tylko jeden głośnik i odtwarzają w mono.

Twój mikrofon jest monofoniczny, ale kamera nagrywa stereo. Jeśli jest źle polutowany kabel, to jeden kanał stereo jest odwrócony w fazie - i wówczas na telefonach z jednym głośnikiem faktycznie dźwięku nie będzie słychać.

Jeśli podasz mi link do takiego Twojego filmu z którym są problemy to będę mógł dokładnie sprawdzić.

Najlepiej kupić prawidłowo działający kabel. Ale można też to naprawić na etapie montażu. Jeśli nie wiesz jak - pytaj - opiszę Ci.

piątek, 28 czerwca 2019, 01:44
Nowy
Nowy

na przykład ten https://www.youtube.com/watch?v=RJOYStDZXSU

piątek, 28 czerwca 2019, 12:02
Nowy
Nowy

jeśli to faktycznie problem kabla a nie mikrofonu lub kamery to bede wdzieczny za polecenie jakiegoś dobrego i działającego haha

piątek, 28 czerwca 2019, 12:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Posiwaiały, jesli cos faktycznie bylo by nie tak, to chyba bylo by slychac, ze ktorys kanal jest np cichszy a tu moim zdaniem jest wszystko ok.

piątek, 28 czerwca 2019, 14:00
Nowy
Nowy

Nie no ok nie może być bo ludzie piszą że nie ma dźwięku tu to samo https://youtu.be/2G93ep8xWW8

piątek, 28 czerwca 2019, 14:38
Moderator
Moderator

Na PC z Windowsem 10 w obydwu klipach jest dźwięk, na obydwu kanałach stereo.

piątek, 28 czerwca 2019, 16:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Rafimus, dzięki za linki. Mogłem sprawdzić na goniometrze - i ewidentnie jeden kanał ma odwróconą biegunowość - jest w przeciwfazie.

Na 90% to wadliwie zlutowany kabel, choć "na odległość" nie wykluczę wady w urządzeniu którym nagrywasz. Tak czy owak przelutowanie kabla załatwi sprawę.

Nie wiem skąd jesteś, najlepiej zwróć się do jakichś akustyków od nagłośnienia, oni powinni kumać biegunowość i fazę, i albo Ci przelutują ten kabel, albo zmajstrują nowy tak żeby wszystko działało poprawnie.
Albo może w okolicy masz jakiś sklep muzyczny co majstruje kable na zamówienie.

piątek, 28 czerwca 2019, 17:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Posłuchaj Posiwiałego. U mnie na monofonicznym smartfonie też nie słychać. W PC dobrze.

piątek, 28 czerwca 2019, 18:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"jesli cos faktycznie bylo by nie tak, to chyba bylo by slychac, ze ktorys kanal jest np cichszy a tu moim zdaniem jest wszystko ok"

"Na PC z Windowsem 10 w obydwu klipach jest dźwięk, na obydwu kanałach stereo."

Bo słuchacie tego w stereo. Jak się słucha po zsumowaniu do mono, to jest jak napisał Posiwiały: kanały odwrócone w fazie (o 180 stopni) się znoszą (phase cancellation). Siła znoszenia zależy od podobieństwa kanałów. Jeśli są identyczne to efekt znoszenia jest 100% czyli nie słyszymy nic, jeśli natomiast kanały były nieco różne to efekt znoszenia jest mniejszy niż 100% i coś tam z oryginalnego dżwięku zostanie.

Tu są 2 tutoriale przedstawiające to znawisko:
https://www.youtube.com/watch?v=YuveKkmeFWg
oryginalny film edukacyjny który wykorzystał autor tego wideo pochodzi z 1933 roku :)

https://www.youtube.com/watch?v=_N0ER4A73QE

A wracając do przykładu, ktory podał Rafimus (Artur Szpilka: Jedna z trudniejszych walk), po zsumowaniu do mono mamy taką sytuację:
Załącznik:
znoszenie fali_00000.jpg
znoszenie fali_00000.jpg [ 325.11 | Przeglądane 27 razy ]

Jak widać w punkcie 2b, znoszenie tutaj nie jest calkowite. Co ciekawe, jak się posłucha tego po b. dużym podgłoszeniu, słychać artefakty przypominające nieprawidłowy resampling w dół (48 lub 96 kHz do 44,1 kHz)
Czyli zjebka po bandzie :)

sobota, 29 czerwca 2019, 03:57
Nowy
Nowy

Czyli podsumowując najpewniej wina kabla? Nie lepiej kupić nowy jakiś sprawdzony niż bawić się w przelutowywanie? Pytam bo jestem kompletnie zielony w tych tematach i nie orientuję się nawet jakie zakłady się u nas zajmują takimi rzeczami. Jestem z Warszawy.

sobota, 29 czerwca 2019, 05:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja tu widzę dwa problemy a chcesz rozwiązać tylko jeden. Oczywiście odpowiedni przewód to podstawa ale warto również pochylić się już nad takim nagraniem byś na przyszłość wiedział co z tym zrobić. Jak masz możliwość to popraw ten materiał rozdzielając dźwięk na dwie niezależne ścieżki - lewy i prawy kanał.
Obrazek
Usuń z przesuniętą fazą.
Obrazek
Teraz możesz:
1. Wyeksportować film jako mono
2. Skopiować pozostawioną ścieżkę na drugi kanał i wyeksportować jako "pseudostereo" Ja to właśnie zrobiłem i teraz wszystko jest ok. Pozwoliłem sobie zrobić to z twoim nagraniem https://www.youtube.com/watch?v=KLwhSDv ... e=youtu.be Tak jak wcześniej w twoim nagraniu nic nie słyszałem na moim smartfonie tak teraz wszystko działa.

W większości programów NLE zrobisz to bez problemu. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości a możesz wyeksportować sam dźwięk z nagrania to wyeksportuj ten dźwięk i to samo możesz zrobić za pomocą darmowego AudaCity :)

sobota, 29 czerwca 2019, 11:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jednak czlowiek uczy sie cale zycie, nawet nie wiedziałem, ze tak sie moze stac, po odwroceniu fazy, jednak naprawa tego jest stosunkowo prosta.

sobota, 29 czerwca 2019, 14:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ta faza dobra jest pod karaoke :D

sobota, 29 czerwca 2019, 14:57
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona