Teraz jest sobota, 29 lutego 2020, 00:06

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 W trybie VIDEO obraz się o wiele za bardzo rozjaśnia 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post W trybie VIDEO obraz się o wiele za bardzo rozjaśnia
Mam problem z nagrywaniem video moim aparatem Sony a 7 II.

Mianowicie, kiedy ustawiam w trybie manualnym DO ZDJĘĆ i to nie ważne w jakim trybie, czy to jest priorytetu przysłony, czy to jest tryb priorytetu migawki, czy to jest pełny tryb manualny i ustawiam książkowo pod film , czyli :

Jeśli mam ustawione nagrywanie w 25 klatkach w progresie, to dalej ustawiam czas naświetlania 1.50 a przysłone daje na maxymalne otwarcie ( u mnie 4.0, bo mam światłosiłę stałą 4.0 ) . ISO moge w trybie robienia zdjęć ustawić 50.

Jednak gdy tylko na tych ustawieniach przełączam na tryb VIDEO to obraz od razu staje się bardzo ale to bardzo za jasny, prześwietlony .

Dzieje się też tak samo gdy jestem w trybie robienia zdjęć w dowolnym PRIORYTECIE i zamiast spustu do robienia zdjęć nacisne REC żeby nagrać VIDEO to problem jest taki sam - obraz mega prześwietlony.

Dzieje się tak gdy nagrywam w jasny słoneczny dzień. Dopiero gdy jestem w domu i mam tam dość ciemnawo to wtedy tryb VIDEO działa na w/w ustawieniach ok i mam np pierwszy plan rozmyty, drugi wyostrzony a tło rozmyte.

Acha ... i jest jeszcze jedna rzecz ... gdy chce na dworze w jasny dzien zmiejszyć ISO to moge zmniejszyć tylko do 200. WTF ?

Zdjęcia na w/w ustawieniach wychodzą super a jak chce nagrać film to przejaskrawione że szok.

Może mam coś nie tak w ustawieniach aparatu ?

piątek, 27 września 2019, 17:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: W trybie VIDEO obraz się o wiele za bardzo rozjaśnia
Masz źle ustawioną ekspozycję. Jak nagrywasz z nastawami ręcznymi to ty jesteś panem i władcą obrazu. Podczas nagrywania filmów czas ustawiasz na sztywno np. 1/50 i ustawiasz odpowiednią przysłonę. Jak za jasno domykasz ją np. f 11. Dodatkowo możesz zmniejszyć wartość ISO by zmniejszyć czułość matrycy. ISO 200 to minimum jakie możesz ustawić w twoim aparacie.

Jak chcesz uzyskać małą głębie ostrości używając małej wartości przysłony to bez odpowiedniego filtra szarego się nie obejdzie. Filtr ten zmniejsza ilość światła, które pada na matrycę.

piątek, 27 września 2019, 18:38
Stały bywalec
Stały bywalec

No własnie, bo jak chce zmiejszyc ISO poniżej 200 to wyskakuje komunikat ze do np 50 ISO moge to zrobic w trybie FOTOGRAF a nie VIDEO.

Na automacie kręci ok ale na automacie to nie zabawa.

I rzeczywiście jak zwiększam wartość przysłony do f 16 to obraz jest ok, niebo błękitne a nie przejaskrawione jak przy f 4.0 ale wtedy mogę zapomnieć o małej głębi ostrości.

Jednak pamiętam że kiedyś jak kręciłem filmy w lesie przy słonecznej pogodzie to obraz był taki jak chciałem. Więc może coś poprzestawiałem w ustawieniach ?

Acha, wcześniej kręciłem filmy w niższej jakości bo karta SD mi nie pozwalała na kręcenie w najwyższej jakości. teraz mam karte SD która pozwala kręcić w najwyższej jakości. Czy to może mieć jakiś jakiś związek ?

Ile taki odpowiedni filtr szary kosztuje i jaki powinienem kupić ? Czy są jakieś stopnie , współczynnik przyciemnienia tej szarości czy jest to po prostu jedna uniwersalna szarość ?

Kurcze, mam obiektyw ciemny bo o stałym świetle f 4.0 a jednak przejaskrawia w video. Co by to było gdybym miał obiektyw f 1.4 ?

sobota, 28 września 2019, 04:23
Stały bywalec
Stały bywalec

Czyli coś takiego ? :

https://www.fotograficzneakcesoria.pl/f ... d2007.html

Potem gdy będę chciał zdjąć taki filtr to łatwo i szybko sie go demontuje ?

sobota, 28 września 2019, 04:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kolego nauka przed tobą :D
1. Na ekspozycję wpływ ma tylko i wyłącznie czas, przysłona i ISO. Nic więcej.

2. Głębia ostrości uzależniona jest od:
a - wielkości przetwornika (determinuje ją sprzęt który posiadasz)
b - przysłony
c - ogniskowej
d - odległości nagrywanego obiektu (np. osoby) od elementu światłoczułego (przetwornika)

Ustawiając odpowiednie parametry w b/c oraz obiekt w d uzyskasz mniejszą lub większą głębie ostrości.
Im mniejsza wartość przysłony np. f 1.4 tym mniejsza głębia ostrości - w skrócie GO.

Im większa wartość ogniskowej tym GO może być mniejsza. Jednak nadal musisz pamiętać o odległości obiektu(ów) od elementu światłoczułego. Tyczy się to również przysłony.

Generalnie mocno skrótowo to opisałem. Najlepiej samemu się pobawić. Na początek
https://dofsimulator.net/pl/ gdzie wirtualnie można sprawdzić to o czym pisałem. Pamiętaj by dobrać odpowiednią wielkość matrycy.
Później aparat w rękę w plener i do dzieła.

Cytuj:
Jednak pamiętam że kiedyś jak kręciłem filmy w lesie przy słonecznej pogodzie to obraz był taki jak chciałem. Więc może coś poprzestawiałem w ustawieniach ?

Bo w lesie "było mniej światła". Miejsce bardziej zacienione.

Cytuj:
Ile taki odpowiedni filtr szary kosztuje i jaki powinienem kupić ? Czy są jakieś stopnie , współczynnik przyciemnienia tej szarości czy jest to po prostu jedna uniwersalna szarość ?

Cena może być różna a wpływ ma producent, jakość itp. Kupujesz taki jaki chcesz. Ja ci nie powiem co ci potrzeba. Filtry są o różnej gęstości czyli przepuszczalności światła. Są odpowiednio oznaczone np. ND16, ND 100 itp. Im wyższa wartość tym mniej światła przepuszcza i dzięki temu możesz stosować mniejsze wartości przysłony, dłuższy czas lub większe ISO. W twoim przypadku przy wideo skupiasz się na przysłonie i ISO.

Teraz jaki filtr dobrać.
Na początek zobacz średnicę gwintu swojego obiektywu.
Obrazek

Na przykładowym zdjęciu średnica to 27 mm i kupujesz odpowiedni filtr pod taką średnice. Czasami lepiej kupić filtr z większą średnicą by pasował pod większą ilość obiektywów. Oczywiście wtedy kupujesz filtr pod największą średnicę i dokupujesz odpowiednie przejściówki, które będą redukowały tą średnicę pod konkretne obiektywy.
Warto mieć kilka filtrów ND które dopasujesz pod warunki oświetleniowe.

Można jeszcze kupić filtr o zmiennej gęstości np. https://www.fotoplus.pl/filtry/szare/Fo ... m-fader-ND
Odpadnie ci konieczność stosowania wielu filtrów szarych. Gęstość filtra zmieniasz kręcąc pierścieniem na filtrze. Jest to chyba najlepsze dla ciebie rozwiązanie.

Są jeszcze filtry prostokątne, które nasuwa się na "prowadnicę" przymocowaną do obiektywu. To masz tylko jako ciekawostkę bo lepiej skup się na początku na "normalnych" okrągłych wkręcanych w obiektyw.

Cytuj:
Kurcze, mam obiektyw ciemny bo o stałym świetle f 4.0 a jednak przejaskrawia w video. Co by to było gdybym miał obiektyw f 1.4 ?

Nic by nie było ale musisz wiedzieć jak panować nad ekspozycją i co trzeba zrobić by przy przysłonie 1.4 uzyskać odpowiednio naświetlony obraz. W skrócie już ci napisałem.

sobota, 28 września 2019, 11:22
Stały bywalec
Stały bywalec

Wielkie dzięki :)

Oglądałem już troche na YT o tych filtrach szarych i kupiłbym ten z regulacją ( pierścień ) tylko podobno przy wyższych zaciemnieniach pojawia się swoisty : czarny krzyż : i psuje to cały efekt. Poza tym taki filtr kosztuje ok 35 funtów a filtry stałe kosztuja po 5 Funtów i wystarczyło by kupić 3 różne filtry szare i nie ma tam mowy o tym swoistym czarnym krzyżu.

Wielkie dzięki za pomoc fransua. Acha ... takie rzeczy jak ekspozycja dawno już poznałem, ale dzięki że napisałeś bo wiele ludzi czyta to forum to im się takie podstawy podstaw przydadzą ;)

niedziela, 29 września 2019, 17:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Yourofsky napisał(a):
Acha ... takie rzeczy jak ekspozycja dawno już poznałem, ale dzięki że napisałeś bo wiele ludzi czyta to forum to im się takie podstawy podstaw przydadzą ;)

Kurcze. Po tych wpisach odniosłem zgoła odmienne wrażenie :wink:
Cytuj:
I rzeczywiście jak zwiększam wartość przysłony do f 16 to obraz jest ok, niebo błękitne a nie przejaskrawione jak przy f 4.0 ale wtedy mogę zapomnieć o małej głębi ostrości.

Cytuj:

Ustawienie poprawnej ekspozycji w foto i wideo niczym się nie różni. Tu i tu robimy zdjęcia.

poniedziałek, 30 września 2019, 14:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Posiwiały zaleca Ci, Juras, solidną suplementację Pokorą Forte - 3xdzienie po trzy tabletki. Albo przesuniemy Cię do działu "Kabaret i Trolle". :lol:

poniedziałek, 30 września 2019, 15:03
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]