Teraz jest czwartek, 12 grudnia 2019, 15:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Video8 na VHS? Zmiana na Hi8? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Video8 na VHS? Zmiana na Hi8?
Witam wszystkich forumowiczów :)

Bardzo lubię analogową technologię i jestem fanem retro sprzętu.
Parę miesięcy temu zakupiłem kamerę Sony Handycam TRV-35E na kasety 8mm w celu nakręcenia wakacyjnego wyjazdu. Spisała się bardzo dobrze. Od tej pory mam zajawkę na filmowanie tą kamerą, nagrałem parę innych kaset i muszę przyznać że jestem całkiem zadowolony z efektów.

Uciążliwe jest jednak odtwarzanie tych filmów na TV, ponieważ każdorazowo trzeba podłączać kamerę do telewizora, rozkładać cały sprzęt itp.
Sprawdziłem czy istnieją magnetowidy na takie małe kasetki i owszem, są w sprzedaży, jednak ich ceny są niesamowicie wysokie (ktoś może wie dlaczego?).
Wpadłem jednak na pomysł, by kupić magnetowid VHS i przegrywać kasetki na zwykłe kasety VHS. Oprócz wygodniejszego oglądania mógłbym też przegrywać większą ilość 8mm kaset na jedną VHS, i używać kaset 8mm kilkukrotnie (są dosyć drogie, więc zawsze to jakaś oszczędność).

Czy takie rozwiązanie byłoby dobre? Nie zamierzam tych filmów edytować, montować ani wrzucać na YouTube, potrzebne mi tylko do odtworzenia na domowym TV. Obawiam się trochę o stratę w jakości, bo o ile wiem to 8mm ma większą rozdzielczość niż VHS, ale myślę że nie będzie to tak duży problem. VHSy na giełdach czy olx można kupić za grosze.

Drugie moje pytanie: czy różnica między 8mm a Hi8 jest duża? Zastanawiam się czy w przyszłości nie sprzedać tej kamerki i nie kupić modelu Hi8. Najbardziej brakuje mi obsługi dźwięku stereo, którego moja kamera nie ma, ale dodatkowa rozdzielczość też by się przydała.
Tylko w takim przypadku żeby nie stracić na jakości musiałbym kupić magnetowid S-VHS, nie mylę się?

Dziękuję z góry za wszelkie porady i odpowiedzi. Przepraszam jeśli to nie ten dział, ale wydaje mi się że jest odpowiedni :D

Pozdrawiam!

piątek, 29 listopada 2019, 18:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Video8 na VHS? Zmiana na Hi8?
Jak juz proponuje zakupic magnetowid SVHS, strata bedzie mniejsza, szukaj jakiegos Panasonicka lub JVC. Roznica miedzy 8mm a Hi8 (260 vs 400 linii) podobna jak VHS a SVHS (240 vs 400 linii) czyli warto zakupic magnetowid SVHS, generalnie temat rzeka, tak w duzym skrocie.
Tak przy okazji co ci sie podoba w analaogowym kwadratowym :) obrazku?
Tak patrze teraz na ceny z Allegro 500-600zl i wiecej trzeba dac, drogawo.
Ten moze bylo by warto - https://allegro.pl/oferta/jvc-hr-s7500- ... 8730198830

piątek, 29 listopada 2019, 22:49
Nowy
Nowy

To w sumie był po części przypadek. Znalazłem czysta kasetę 8mm która przeleżała 20 lat w jakimś pudełku. Zgłębiłem temat i oglądnąłem sobie przykładowe nagrania z takich kaset na YouTube, spodobał mi się ich obraz i wszedłem w posiadanie takiej kamery w pełnym zestawie z torbą i pilotem za niecałe 200zł :D Obraz ma taki fajny, oldschoolowy klimat, troszkę podbity kontrast i to "coś" czego nie potrafię określić, czego nie mają nagrania cyfrowe.

Na innym forum poradzili mi jeszcze kupić nagrywarkę DVD i do niej podłączyć kamerę. Z jednej strony bardziej praktyczne rozwiązanie, a z drugiej to przejście z analogu na cyfrę. Fajnie byłoby pozostać jednak w 100% analogowym.
Opłacałoby się sprzedać tą kamerę (może bez baterii, bo jest nowa), dopłacić i kupić Hi8? Ich ceny są jednak nieco wyższe.

Porozglądam się za takim S-VHS, choć celowałbym w coś tańszego.
Na marginesie, wiesz może z jakiego powodu magnetowidy 8mm są tak niesamowicie drogie? Ceny na allegro zaczynają się od 700/800zł.

piątek, 29 listopada 2019, 23:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wiem ! z bardzo prostego, te sprzety byly bardzo nie popularne u nas (magnetowidy), o ile kamery byly dosc popularne tak rynek magnetowidow zdominowal VHS i dlatego takie ceny, zawsze zgrywalo sie na VHS lub SVHS (pracowalem w TV kablowej). Faktycznie ceny kosmos, nawet 1400zl to juz lekka przesada.
Czy warto przejsc na Hi8? jesli chcesz sobie troche polepszysc jakosc a jednak zostac w klimacie analoga to tak zdecydowanie warto.

Teraz mi sie przypomnialo, ze kolega z innego oddzialu naszej TV mial taki sprzet
https://archiwum.allegro.pl/oferta/kame ... 51939.html
Taka ciekawostka - ta kamera krecil swoje filmy Tony Halik https://tiny.pl/tkxsl

sobota, 30 listopada 2019, 00:09
Moderator
Moderator

BLiNDEAD napisał(a):
Na innym forum poradzili mi jeszcze kupić nagrywarkę DVD i do niej podłączyć kamerę. Z jednej strony bardziej praktyczne rozwiązanie, a z drugiej to przejście z analogu na cyfrę. Fajnie byłoby pozostać jednak w 100% analogowym.

Rozumiem chęć zachowania całkowicie oryginalnego klimatu. Renesans płyt winylowych w USA i paru innych krajach, pokazuje skalę zjawiska. Tylko w wypadku płyt audio, możemy mówić o jakości dźwięku która potrafi przewyższyć konsumenckie rozwiązania cyfrowe. W wypadku analogowego wideo na tym, amatorskim poziomie, niestety tak nie jest. Nie marudzę jednak. Na pewno nie będę Cię zniechęcał. :wink: Jednak magnetowidy chyba nie są już produkowane, kasety jeszcze są, z naciskiem na jeszcze. Może jednak zastanów się nad archiwizacją w postaci cyfrowej? Jest kilka dróg do tego, oprócz nagrywarki DVD:
Kamera Digital 8. Niektóre z nich czytają (chyba) kasetki wideo 8mm, a kasetki Hi 8 sam zczytywałem taką kamerą i za pomocą kontrolera Fire Wire podawałem do komputera.
Kamera Mini DV z analogowym wejściem wideo i jak wyżej...
Kamera HDV z wejściem wideo, w moim wypadku Canon HV10.
Tą akurat kamerę wypróbowałem jako przetwornik sygnału analogowego, na cyfrowy. Robi to w locie i podaje jak wyżej na Fire Wire.
Są karty wideo (drogie), jak Blackmagic, oraz stare ADVC Canopusa, czy karty wideo innych firm, ale już tylko używane.
Omijaj za to wszelkiej maści grabbery. Z reguły przechwytują pogarszając jakość. Jednak jak zostaniesz przy całkowicie analogowej drodze, jak to ustalacie razem z @jacekxyz, też będę pełen podziwu dla Twojej pasji. :D

sobota, 30 listopada 2019, 12:52
Nowy
Nowy

Przepraszam, ja tylko tak w małym szczególe dodam, że ś.p. Tony korzystał z kamery CCD-V5000, a w linku do archiwum Alledrogo jest CCD-V6000E

Drobnostka, ale nieco się różniły.

poniedziałek, 2 grudnia 2019, 00:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dzieki za info, na pierwszy rzut oka bardzo podobne, wiec latwo sie pomylic, co nie zmienia faktu, ze uzywal kamery Hi8

poniedziałek, 2 grudnia 2019, 00:54
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]