Teraz jest środa, 19 grudnia 2018, 11:48

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 DV info 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post DV info
Witam jestem pierwszy raz na tym forum (zresztą na pewno nie ostatni).
Przeglądam dziś internet i nie mogę natrafić na odpowiedzi nurtujących mnie pytań związanych z kamerami typu miniDV (planuje zakup takowej ) a dokładniej z parametrami pracy niepodawanymi w instrukcji obsługi.
Dokładnie chciałbym się dowiedzieć o interwał czasu miedzy ekspozycjami (czy 20 ms czy 40ms lub inaczej 25 czy 50 kl/sek) , o parametry strumieniowej transmisji danych (wartość strumienia video MPEG4 w kB/s (zakres lub predefiniowane ustawienia) jego rozdzielczość i czy zawiera audio). Chciałbym także dowiedzieć się jak to jest z tą informacją o rozdzielczości pionowej 520 punktów a dokładniej jak się ona ma do standartu obrazu TV PAL B zawierającego ramki po 288 linni. I czy przy ilości pikseli 800 000 (500 000 netto w filmie )nie powinienem otrzymywać obrazu progresywnego?
(Dla PAL B video to roz 768x576 co daje 442368 punktów netto w filmie przy obrazie progresywnym). Jeżeli były by problemy to proszę się wzorować na dowolnej kamerze ,ale w cenie do 3500 zł.

poniedziałek, 10 listopada 2003, 17:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Widać, że poczytałeś, ale na ten moment wiesz, że dzwonią, ale nie do końca wiesz, w któym kościele.
1. Interwał między ekspozycjami: 20ms, ponieważ masz 50 półobrazów/s, ale ponieważ dwa półobrazy składają się na ramkę to daje 25 ramek/s.
2. W kamerach DV nie ma kodowania mpeg4 - wszystkie kamery DV używają kodowania zbliżonego do mjpeg, które to kodowanie ma tylko kompresję wewnątrzklatkową (w odróżnieniu od mpeg, gdzie jest też międzyklatkowa), wyjątkiem jest tu JVC GR-HD1 z mpeg2, ale ze względu na fakt, że jest to kamera HD pominiemy ją.
3. Strumień jest zawsze o stałej wartości: 25 Mbit/s, nie da się zmenić, bo tak jest w specyfikacji ;-), dwa kanały audio rzy próbkowaniu 16 bitów i cztery przy 12 bitach (na dwóch mozna zrobić duba), 48000 Hz
3. Rozdzielczość obrazu po przesłaniu na komputer ma przy PAL 720x576, przy NTSC 720x480, obraz o proporcjach 4:3 jak i 16:9 (anamorficzny). Oczywiście dane zawarte w obrazie faktycznie jak pokazują testy mają nie więcej niż 520 linii, a częściej dużo mniej. Jak nie będziesz w stanie zgadnąć dlaczego tak jest to napisz, postaram się to wyjaśnić na przykładzie.
5. Półobraz ma 288 linii, ale jest to obraz ściśnięty z 576, taki sprytny algorytm sumujące dwie kolejne linie i przesówający w odpowidni sposób. Ponieważ ramka zawiera dwa półobrazy to daje 576 pixeli.
6. Ilość pixeli nie ma nic wspólnego z trybem progresywnym. Kamery poniżej ~5000 pln nie mają tego trybu wcale, a te droższe czasem tak pokracznie to realizują (VX2000, XL1s), że nie chce się tego używać, na ten moment chyba tylko Panasonic AG-DVX100 ma ten tryb (24p na dokładkę) znośny.
800k daje mozliwość pracy m.in. elektronicznym stablilizatorom obrazu.

Pozdrowienia
Ulv

wtorek, 11 listopada 2003, 01:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Nie zabardzo mogę się z tobą zgodzić gdyż np. dwa półobrazy nie zawsze stanowią całość pełnej rozdzielczości. W strumieniowej transmisji danych (usb) jest kodowanie do mpeg4 i w niektórych kamerach jest wybór w różnych wartościach strumienia (powno zle mię zrozumiałeś).Wiem że obraz na PC ma roz 720x576 (jeśli w takiej przechwtujemy) ale czy jest to obraz z przeplotem dwóch pólobrazów czy tylko jednego z liniami czarnymi czy jednego z usuniętym przeplotem (w jaki sposób?)Półobraz nie jest to pełna rozdzielczość "ścisnięta" tylko prawdziwa połowa linni całego obrazu. Dlatego dziwi mnie informacja o roz pionowej 520 linii której do tej pory nie mogę zrozumieć.

środa, 12 listopada 2003, 12:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

1. USB odpuść sobie, jest ono tak w kamerach potrzebne i tak sie nadaje do przesyłania video jak taczka do transportu międzykontynentalnego.
2. Dwa półobrazy o ile nie wykonamy na nich żadnych sztuczek składają się na jedną ramkę. Jeden jest na liniach parzystych, drugi niepraszystych, więc IMHO składają się na pełną rozdzielczość.
3. Przesyłając za pośrednictwem FireWire obraz z kamery do komputera dane idą w tekiej postaci jak są zapisane na DV, czyli DWA półobrazy (jeden linie parzyste, drugi nieparzyste) w rozdzielczości 720x576 i 25fps. Nic nie jest gubione, ani zamieniane na czarne linie. Stąd w materiale tym jest przeplot, który jako temat regularnie wraca na tą listę. Formalnie obraz z kamery kręcącej progresywnie też składa się z półobrazów, bo tak mówi standard, tyle, że obrazy nie są względem siebie "odległe w czasie".
4. Obraz dla półobrazów JEST ściśnięty i JEST przesunięty, bo inaczej miałbyś drganie obrazu, szczególnie widoczne na krawędziach poziomych. Żeby nie było, że gadam, bo gadam odsyłam do dokumentu, który głównie tyczy się trybu progresywnego, ale wyjaśnia przy okazji jak kamery tworzą półobrazy: ftp://ftp.panasonic.com/pub/Panasonic/D ... ive-WP.pdf . Przeczytaj potem dyskutuj.
5. Pmijając kwestie, które wyczytasz w artykule - "okradania" z rozdzielczośći, każda kamera ma ograniczenia pasma toru wizyjnego wynikające ze standardów, które musi spełniać (szerokość pasma). Więcej niż 520 w PAL nie jest ten sprzęt w stanie przesłać. Przy okazji rodzielczość obrazu z kamery 720x576 podawana jest dla L (lumianancji), kolor (chrominancja) ma rozdzielczość mniejszą (dwa razy).
Co do rozdzielczości, zrób test, obrazek 720x576 w Photoshopie pomniejsz w pionie do 520, a potem powiększ ponownie do 576. Jaką masz rozdzielczość obrazka? 576, a "rodzielczości faktycznej" danych obrazka?
Test drugi, weź kamerę jak ją już nabędziesz i wykonaj test rozdzielczości w opraciu o wzorzec EIA. Potem przerzuć nagranie na komputer i zanalizuj ile linii tej rodzielczości masz.

Pozdrowienia
Ulv

środa, 12 listopada 2003, 19:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dzięki za info ,widzę że nie ma różnicy pomiędzy analogiem a DV jeśli chodzi o przechwyt (co 20 ms) i spośób wyświetlania.Co do USB to się rozczarowałem bo myślałem że to 2.0 , ale skoro piszesz że "lipa" to pewno jest 1.1. Co do pasma wizyjnego to znowu błąd -PAL nie ma nic wspólnego z tym (PAL to spośob przesłania koloru). Ilość linii co za tym idzie max częstotliwość sygnału wizji określa standart TV oznaczany literą. Dla B,G,K,D jest 625 linii i dla przemiennych punktów czar-białych częstotliwość ta wynosi 6,5MHz (625*625*4/3*25/2) przy 100Mb/sek iLink-u w miniDV jest to 10 krotnie mniej więc łatwe do przesłania przez ten interfejs.Dlatego dziwię się że istnieją takie ograniczenia.

piątek, 14 listopada 2003, 11:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]