Teraz jest czwartek, 16 sierpnia 2018, 08:56

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Częstotliwość klatek 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Częstotliwość klatek
Witajcie,

Czy możecie mi powiedzieć, jaka jest częstotliwość klatek na sekundę kamery analogowej. Chodzi mi o zwykłą prymitywną kamerę Sony działającą w standardzie Video8. Nie jestem pewien czy to ma znaczenie, ale na wszelki wypadek podaję bardziej szczegółowe informacje:

Kamera Sony CCD-TR490E
pracująca w trybie "High-speed shutter" (1/4000s) oraz "Long play".

Potrzebne mi to jest do oszacowania prędkości bardzo szybko poruszającego się małego obiektu.

Jurek

wtorek, 11 listopada 2003, 22:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

wtorek, 11 listopada 2003, 22:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czy jest to prędkość stała, niezależna od ustawień kamery?

Jurek

wtorek, 11 listopada 2003, 23:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tak i w kamerach do mniej więcej 50 000zł innej możliwości brak chyba że NTSC to wtedy 29 z"groszami" / sek.
A do czego jest to koledze potrzebne?

wtorek, 11 listopada 2003, 23:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

napisal przeciez do czego potrzebuje.. czytaj wyzej.
i odpowiedz na pytanie: jest to stala predkosc niezalezna od ustawien

środa, 12 listopada 2003, 08:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Taką kamerą z tym oszacowaniem prędkości będzie dość ciężko bo do tego potrzebny jest kod czasowy gdzie każda klatka ma swój adres/ numer/. Doradzam zapis na HDD i dodanie kodu czasowego.
Ja sądziłem że kolega kombinuje coś z zapisaniem filmu video na taśmę filmową bo ta problematyka jest mi bliższa i dlatego pytałem.
Pozdrawiam.

środa, 12 listopada 2003, 08:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeśłi było to kręcone na "prostej" kamerze i przy założeniu że był to PAL to, jak napisał Witek, masz 25 klatek na sekundę. Jest to prędkość stała. Jeśli znasz odległość jaką przebył obiekt i trwało to 1s czyli 25 klatek to.... ale to już prosta fizyka.

środa, 12 listopada 2003, 10:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wiem już to co mi było potrzebne i trochę więcej :)

Rezczywiście oszcawanie prędkości nie było trudne, ponieważ odtwarzając poklatkowo (na magnetowidzie) mogłem ocenić przemieszczenie w czasie 1/25 s.

Pozdrawiam,
Jurek

środa, 12 listopada 2003, 11:04
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Cytuj:
Kamera Sony CCD-TR490E
pracująca w trybie "High-speed shutter" (1/4000s) oraz "Long play".

Potrzebne mi to jest do oszacowania prędkości bardzo szybko poruszającego się małego obiektu.

To jest prędkoś migawki kamery (czas otwarcia), i nie ma nic wspólnego z ilością rejestrowanych klatek, o których mowa, bo ta jest oczywiście stała, jak to zostało wcześniej napisane.

Cytuj:
Rezczywiście oszcawanie prędkości nie było trudne, ponieważ odtwarzając poklatkowo (na magnetowidzie) mogłem ocenić przemieszczenie w czasie 1/25 s.

TAK. Ale gdybyś miał to zarejestrowane przy wolniejszej migawce, poszczególne klatki byłyby bardzo rozmyte (przy szybko jadącym samochodzie) i trudniej byłoby określić dokładne położenie samochodu.

pozdrawiam
Jacek.

środa, 12 listopada 2003, 12:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Nie wiem jak pracują kamery lepsze od VHS-C ale moja stara tego typu rejestruje ujęcia co 20 ms t.j. 50 kl/sek . Oczywiście nie otrzymasz 50 kl/sek normalnymi sposobami przechwytu gdyż sprzęt nie jest w stanie odróżnić czy wyswietlany obraz ma 25 czy 50 kl/sek ,odróżnisz to tylko swoim wzrokiem po przechwycie obu pól (parzystego i dodatniego) a potem ich rozdzieleniu (otrzymasz 50 kl/sek roz 768x288 co jest równoznaczne 25 kl.sek raz 768x576) np ,AviSynth.

środa, 12 listopada 2003, 12:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jakaż to kamera i czy kolega wie o czym jest mowa. Klatka to nie pólobraz.

środa, 12 listopada 2003, 12:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Nie jestem takim jak ty ekspertem ale wiem że zamiast półobrazów (tak jak cię uczyli w szkole półobraz to co druga linia w obrazie) można przesyłać obrazy. Tak pracują kamery w TV no może poza tymi które odtwarzają filmy kinowe , to jedyny przypadek gdy teoria sprawdza się z praktyką- w pierwszym półobrazie rejestrowalne są linie 0,2,4 i.t.d w drugim następującym po 20ms linie 1,3,5 ale ponieważ następna klatka zmieni się dopiero po 40 ms to otrzymujemy tak jak w orginale 25 kl/sek. W normalnym przypadku w liniach 1,3,5 i.t.d rejestrowalne jest zdarzenie następujące po 20 ms od tego zarejestrowanego liniami 0,2,4 i.t.d. A jak wiesz przy rejestracji co 20 ms otrzymujemy film 50 kl/sek -jeszcze czegoś nie rozumiesz? :wink:

środa, 12 listopada 2003, 13:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
[quote="Adam."] Tak pracują kamery w TV no może poza tymi które odtwarzają filmy kinowe :[/quote]

Tak - 25 klatek, i od kiedy kamery sluza do odtwarzania??? Mnie wszkole ucza, ze sa do nagrywania....

środa, 12 listopada 2003, 15:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Jeżeli włożysz taśmę filmową do urządzenia które zamieni ci obraz zawarty na niej na sygnały elektryczne to można nazwać to "odtwarzaniem" lub może faktycznie konwerterem albo telekinem. Zresztą łapiesz za słówka nic wartościowego nie wnosząc do dyskusji. (Co to znaczy tak 25 klatek?? )

środa, 12 listopada 2003, 16:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kolego jakie to kamery w telewizji tak pracują /wymień przykłady/ i jakie recordery tak rejestrują tzn. 50kl/sek. Film kinowy ma 24kl/sek i tam brak tzw. pólobrazów.

środa, 12 listopada 2003, 16:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona