Teraz jest poniedziałek, 19 listopada 2018, 15:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Chyba nietypowy problem z przeplotem 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Chyba nietypowy problem z przeplotem
Witam,
Wiem, że zjawisko przeplotu było tu rozpatrywane już 100ki razy, ale mój problem jest nieco inny.

Pracuję nad analizą sekwencji wideo w rozbiciu na poszczególne klatki. Na każdej klatce muszę dokonać segmentacji pewnych elementów, dlatego nie mogę analizować klatek złożonych z dwóch podobrazów. Zależałoby mi na obrazach 720 x 576 @ 25fps. Wiem, że przeplot jest elementem standardu (PAL i NTSC), dlatego rozumiem, że nagranie cyfrowe na taśmie musi spełniac ten standard. Jednak jeśli przesyłam dane z kamery bezpośrednio do komputera przez FireWire, to powienienem mieć możliwość ominięcia przeplotu.

Nie będę mógł raczej korzystać z filtrów do deinterlace'u bo analizuję obraz w czasie rzeczywistym i sam będę pisał oprogramowanie (DirectShow).
Z tego co zdążyłem się zorientować, to muszę mieć kamerę, która nagrywa w trybie progresywnym. Moja kamera to SONY TRV-14, może kupiłem ją zbyt pohopnie, bo chyba nie spełnia tego wymogu.
Zatem:
- Czy mogę w jakiś sposób uzyskać żadane 25fps w pełnej rozdzielczości bez przeplotu (może pisząc własny filtr w DirectShow) z moją kamerką?
- Jeśli nie, to jaka inna kamera daje mi takie możliwości (interesuje mnie przesyłanie bezpośrednio na komputer)?

pozdrawiam,

Gutek

piątek, 21 listopada 2003, 14:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
A co szkodzi wybrać któryś z półobrazów i zastosować resize do roz 720x576. ( Tak naprawdę to jest jeden ze sposobów usuwania przeplotu i w dodatku poprawiający ostrość)

sobota, 22 listopada 2003, 11:09
Nowy
Nowy

A co szkodzi wybrać któryś z półobrazów i zastosować resize do roz 720x576. ( Tak naprawdę to jest jeden ze sposobów usuwania przeplotu i w dodatku poprawiający ostrość)

W ostateczności można tak zrobić, ale traci się w ten sposób połowę informacji. Zależałoby mi na pełnym obrazie optycznym a nie interpolowanym.

Gutek

sobota, 22 listopada 2003, 14:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
To bardzo ciekawe spostrzeżenie , usunięcie przeplotu poprawia ostrość, może i rozdzielczość.

sobota, 22 listopada 2003, 14:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Gutek twoja kamera właśnie przechwytuje obraz "optyczny" 288+1 liniami co 20 ms czli 50 kl/sek. Jeśli nie chcesz użyć resize to musisz zmienić kamerkę na "progresive" lub conajmniej na tryb "Frame-mode". Gościu inym sposobem usuwania przeplotu jest metoda "blend" polega na powiększeniu każdego półobrazu do roz720x576 ,ustawienie przeźroczystości na 50% i nałożeniu obu klatek na siebie. W takim przypadku na pewno nie będziesz miał ostrości w szybkich scenach filmu. (Gutek a może ty skorzystasz z tej metody jeśli nie chcesz "tracić połowy informacji")

sobota, 22 listopada 2003, 15:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Adamie mnie idzie o to że usunięcie przeplotu nigdy nie poprawi ostrości wprost przeciwnie.

sobota, 22 listopada 2003, 16:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Gutek twoja kamera właśnie przechwytuje obraz "optyczny" 288+1 liniami co 20 ms czli 50 kl/sek. Jeśli nie chcesz użyć resize to musisz zmienić kamerkę na "progresive" lub conajmniej na tryb "Frame-mode". )

dzieki
A kamerki "progresive" to jaki rząd cenowy i jakie modele?
A ten tryb frame-mode to co takiego? można uzyskać w Sony TRV-14?

gutek

poniedziałek, 24 listopada 2003, 19:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Gościu jeśli wyświetlenie dwóch klatek jednocześnie przez przeplatanie pojedyńczych linni powoduje powstanie klatki filmu o dobraj ostrości to tylko wtedy gdy brak na nich "ruchu" w przeciwnym przypadku to tak jakbyś robił zdjęcia przy migawce 1/50, a co to znaczy przy fotografowaniu szybko przemieszczających się obiektów wie nawet początkujący amator.
Gutek tryb Frame mode to tryb w trybie przeplotu ale pozbawiony mocno widocznych artefaktów tego sposobu rejestracji obrazu.

środa, 26 listopada 2003, 11:25
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]