Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 13:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 problemy z ostrością: szumy? pompowanie? 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post problemy z ostrością: szumy? pompowanie?
Witam.
Zgłaszam się z problemem dotyczącym ostrości. Zakupiłem kamerę JVC GR-D70 (mam możliwość wymienić ją na inny model) i zauważyłem, że podczas kręcenia (nalepiej widoczne to jest podczas najeżdżania zoomem) pojawia się "pulsowanie" tzn. ostrość zanika i powraca. Dodam, że chodzi o filmowanie w warunkach sztucznego oświetlenia (ok 15 m2 = 240W).

Próbowałem na ręcznej ostrości i jest nieżle.

Starałem się sprawdzić to w innych kamerach (MM) i prawdę mówiąc dzieje się to także w innych (m.in. Canon). Najmniej zauważalne było w
Sony.

Moje pytanie: czy to gubienie ostrości to norma w slabym oświetleniu i dotyczy każdej kamery w przedziale do 3k zł?
Czy poziom tego zjawiska zależy od modelu kamery?

Prawdę mówiąc kamerka ma służyć szybkiemu filmowaniu w pomieszczeniu i nie uśmiecha mi się wcześniejsze ustawianie ostrości i balansu bieli (np. gdy dziecko stawia pierwszy krok;).

Bardzo liczę na pomoc. Zostało mi niewiele czasu by kamerę wymienić na inny model.

pzdr pw

środa, 26 listopada 2003, 10:13
Bywalec
Bywalec

Post Re: problemy z ostrością: szumy? pompowanie?
mapiwi napisał(a):
Witam.
*** również Witam :-)

Zgłaszam się z problemem dotyczącym ostrości. Zakupiłem kamerę JVC GR-D70 (mam możliwość wymienić ją na inny model) i zauważyłem, że podczas kręcenia (nalepiej widoczne to jest podczas najeżdżania zoomem) pojawia się "pulsowanie" tzn. ostrość zanika i powraca. Dodam, że chodzi o filmowanie w warunkach sztucznego oświetlenia (ok 15 m2 = 240W).
Próbowałem na ręcznej ostrości i jest nieżle.
*** niestety ale przy słabym ośiwtlenie AutoFocus czasami zaczyna płatać figle, dzieje się tak też przy ośiwtleniu normalnym, zaleca się zatem aby przy filmowaniu "statycznych" scen lub scen kręconych np. w pewnym ograniczonym obszarze używać jednak ręcznej ostrości, ręcznej ekspozycji i ręcznego balansu bieli, jest to stan idealny
*** oczywiście nie zawsze jest taka możliwość, w przypadku niezaplanowanego filmowania (np. jakaś reakcja dziecka, uśmiech, perwsze kroki) naturalnie nie masz czasu na ustawianie tych parametrów, stosuje się z regóły automaty...

Starałem się sprawdzić to w innych kamerach (MM) i prawdę mówiąc dzieje się to także w innych (m.in. Canon). Najmniej zauważalne było w
Sony.
*** tutaj się z Tobą zgodzę całkowicie, zadowalające efekty daje chyba Sony i Panasonic, ze wskzaniem na Sony, sam zresztą posiadam TRV-19 z przetwornikiem 1/4" i efekt taki rzadko kiedy występuje...

Moje pytanie: czy to gubienie ostrości to norma w slabym oświetleniu i dotyczy każdej kamery w przedziale do 3k zł?
*** ogólnie przy mdłym świetle to każda elektronika będzie głupieć, aparaty cyforwe, kamery, czy to będzie kamera za 2 tyś czy za 20 tyś, mniej lub bardziej będzie to efekt widoczny
*** aby mieć zadawalające efekty filmowania, montujesz w pokoju np. na statywie lampe 500W, rzucasz światło na sufit i oświetlenie masz OK, dla amatorkich nagrać jest to rozwiązanie idealne

Czy poziom tego zjawiska zależy od modelu kamery?
*** tak, model ma tuataj napewno wpływ, skonkretyzować tego jednak nie potrafię ;-)

Prawdę mówiąc kamerka ma służyć szybkiemu filmowaniu w pomieszczeniu i nie uśmiecha mi się wcześniejsze ustawianie ostrości i balansu bieli (np. gdy dziecko stawia pierwszy krok;).
*** zastosuj dodatkowe ośietlenie lub zmień kamerkę na Sony lub Panasonica...

Bardzo liczę na pomoc. Zostało mi niewiele czasu by kamerę wymienić na inny model.
*** decyzja leży w twoich rękach i portfelu :-)

pzdr pw

Maciej G.

środa, 26 listopada 2003, 13:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: problemy z ostrością: szumy? pompowanie?
[...]
*** decyzja leży w twoich rękach i portfelu :-)
;))

Dziękuję za konkretną i wyczerpującą odpowiedź.
Lecę po Soniaka

pzdr pw

środa, 26 listopada 2003, 15:00
Bywalec
Bywalec

Hmm, może jednak jeszcze powstrzymasz się i zasięgniesz opinii innych użytkowników ? To jest moje AMATORSKIE zdanie, być może ktoś inny będzie "obalał" moją teorię.
Wielu uzytkowników kamer, twierdzi że pomyłką jest ekran dotykowy i że nie da się nim posugiwać, ja twierdzę że to tylko przeświadczenie, bo sam używałem wcześniej kamery z guzikami (Sony D8 TRV-345) i wg mnie nie ma różnicy pomiędzy tą obsługą, ostrość i tak trzeba ustawiać niewygodnym pokrętłem lub na LCD (a nie na pierścieniu).

Najlepiej podejdz do sklepu, "pomacaj" sobie Sony i Panasonica np. 65 i kupuj :-D

Tu już tyle... :-)

Maciej G.

środa, 26 listopada 2003, 15:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]