Teraz jest wtorek, 25 września 2018, 21:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pionowe refleksy świetlne przy mocniejszym punktowym swietle 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Pionowe refleksy świetlne przy mocniejszym punktowym swietle
Posiadam od kilku miesiecy kamerę Sony TRV 330
Mam problem polegajacy na tym że jesli na sali postawie halogen 500 W to jeśli halogen pojawi sie w polu widzenia kamery to robi sie pionowa gruba biała linia na obiektywie (i na filmie)
Nawet halogeny 50W w suficie podwieszanym (gdzieś w oddali ) powodują tworzenie się tych refleksów tyko cieńszych.

JAKIEGO FILTRU TRZEBA UŻYĆ NA OBIEKTYW ŻEBY TO ZJAWISKO ZNIKNĘŁO I GDZIE GO MOŻNA KUPIĆ. MOŻE SĄ JAKIEŚ SPOSOBY NA UNIKNIĘCIE TEGO EFEKTU.
PROSZĘ O POMOC
Dotychczas filmowałem Panasonikiem M9000 - i może też występowały refleksy ale nie były one aż tak intensywne ( nie przeszkadzały)
W Sony TRV 330 jest obiektyw f=2.4-60mm 1:1,6 o 37

wtorek, 2 lipca 2002, 23:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Powies halogen tak wysoko, zeby nie "wchodzil" Ci w obraz. Jesli sie nie da to nie filmuj pod swiatlo. Z reszata tak czy tak, staraj sie miec swiatlo za soba. Optymalnie miec swiatlo z trzech kierunkow i filmowac zgodznie z kierunkiem padamia.

pozdrawiam

środa, 3 lipca 2002, 02:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Całkowicie sie zgadzam, ale chciałem tu zasygnalizować problem który wystepuje tylko w tej kamerze. Przy Panasonicu M9000 używałem tych samych halogenów i nie miałem z tym kłopotów. Refleksy zdarzały sie ale nie aż taaaaakie.
Sony 330 jest stosunkowo tanią kamerą 3500 do 4500 zł zależy w którym sklepie. i może dlatego ma tak kiepski obiektyw.
Może komuś udało się zminimalizować ten problem i zechce cos doradzić.

czwartek, 4 lipca 2002, 00:09
Bywalec
Bywalec

A może to po prostu wina zarysowań (mogą być nawet trudno dostrzegalne) na obiektywie, które załamują światło, za sprawą czego na końcowym obrazie powstają niekorzystne refleksy świetlne. Obiektyw może też być zabrudzony (mgiełka z kurzu i tłuszczu).
Ja wprawdzie kamery jescze nie mam, ale już zaopatrzyłem się w filtr ochronny (popularnie zwany zabezpieczającym, przeźroczystym lub UV), który przykręcę na obiektyw zaraz po zakupie i pozostawię go tam na stałe (sprawdziłem i plastikowa osłonka na obiektyw z powodzeniem zamocuje się takze na filtrze). O ileż w końcu mniej pieniędzy wydam na wymianę filtra (jeśli się zniszczy) w przeciwieństwie do wymiany obiektywu kamery (i to jescze w horendalnie drogim autoryz. serwisie Sony). Polecam 3 ostatnie akapity (a najlepiej przeczytać całość nawet dla przypomnienia podst. rzeczy) ze strony
http://www.dvfreak.com/consumer.htm oraz szczególnie link z tej samej witryny: http://www.dvfreak.com/filters.htm To dobrze, że jeszcze przed zakupem kamery zostałem tak oświecony.
Co do drugiej możliwości rozwiązania Twojego problemu, to jest zastosowanie kołowego (circular) filtra polaryzacyjnego. A kołowy to ponoć dlatego, że Twoja kamera (podobnie jak znakomita większość) ma wewnętrzne ogniskowanie (ktoś mi kiedyś tak doradził w temacie filtrów do kamer 37mm - czyli fachowa chińszczyzna). Osobiście nie przypuszczam żeby zastosowanie tego filtra miało rozwiązać Twój problem. W końcu, jak sam piszesz nie kadrowałeś tych lamp w suficie, więc musi to być jednak spowodowane niekorzystnym załamaniem promieni świetlnych lub - co bardziej boli - wadliwej partii obiektywów (na całe szczęście, że obiektywy stosowane w droższych modelach kamer Sony, myślę tu o firmie Carl Zeiss, przechodzą rygorystyczne kontrole jakości z gwarancją najdokładniejszego wykonania).
Kolejnym rozwiązaniem może być nałożenie na obiektyw tzw. kaptórka (Lens hood), albo porównanie z inną kamerą o tym samym lub zbliżonym obiektywie, a jeśli nie masz doń dostępu to zdaj się na warunki panujące w Media Marktcie (... mam nadzieję, ze w poblizu).

Ostatnio edytowano czwartek, 11 lipca 2002, 19:50 przez Przemek, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 5 lipca 2002, 18:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Panowie mam pytanie czy chodzi wam o takie refleksy jak w ("randce w ciemno" tvp1) czy może inne. Pytam dlatego że jestem fanem smug świetnych które odpowiednio kadrowane dają ciekawy efekt. We wspomnianym programie jest tyle smug i nikt się nimi nie przejmuje. Zgadzam się że filtr polaryzacyjny eliminuje refleksy świetlne tylko czy to konieczne. Moim prywatnym zdaniem na wielkość tego efektu ma wpływ przysłona która zamknięta robi małe gwiazdki które są bardzo widowiskowe, a otwarta na maksa szczególnie na salach weselnych lub innych słabo oświetlonych pomieszczeniach powoduje że światło wpada całą swoją mocą do kamery i zasłania cały obraz. Proponuję sobie to sprawdzić w słabo oświetlonym pokoju włączyć mocny reflektor wycelować w niego obiektyw i eksperymentować programami kamery, ręcznymi nastawami lub zoomem, a nawet kadrowaniem.

pozdrawiam
FStyl

środa, 10 lipca 2002, 08:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Trzeba po prostu, szybki od tych lamp hologenowych zmatowieć u szklarza.W tedy te smugi zmniejszą się a nawet znikną

środa, 10 lipca 2002, 11:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Trzeba po prostu, szybki od tych lamp hologenowych zmatowieć u szklarza.W tedy te smugi zmniejszą się a nawet znikną

Człowieku humor to podstawa, ale lepsza zabawa jest w piaskownicy
Gość

czwartek, 11 lipca 2002, 12:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
U mnie ten problem od razu zniknął po zmatowieniu szybek.
A były takie same smugi świetlne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

poniedziałek, 15 lipca 2002, 10:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W większości powyższych postów przyjęto błędne założenie, że winę za powstawanie smug na obrazie od punktowych źródeł światła ponosi obiektyw kamery. Jest to nieprawda. Efekt ten powstaje dopiero na przetworniku CCD, im przetwornik jest gorszy i ma mniejszą przekątną tym efekt ten jest bardziej widoczny. Większość najtańszych kamer cyfrowych jest wyposażana w takie właśnie przetworniki. Nawet trójprzetwornikowe kamery segmentu semi pro wyposażone w wysokiej jakości obiektywy mają ten efekt tyle, że bardzo zredukowany do akceptowalnych rozmiarów. Dopiero przetworniki kamer profesjonalnych są pozbawione tego efektu.

Co do środków zaradczych:
- halogeny doświetlające ustawiać jak najwyżej i stosować do nich folie rozpraszające - niebieskie jeśli potrzebujemy światło dzienne lub białe jeśli pozostałe zastane światło jest żarowe,
- dobrym sposobem jest także użycie małych parasolek fotograficznych zmiękczających i rozpraszających światło halogenu są one droższe niż folie ale łatwiejsze w transporcie i montażu na statywie za halogenem,
- mając dobrze rozstawione własne źródła światła można zawsze poprosić o wyłączenie na czas filmowania punktowych źródeł będących wyposażeniem danego pomieszczenia w którym filmujemy.

Pozdrawiam.

środa, 31 lipca 2002, 00:53
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Posiadam kamere Canon Mv500i i niestety tez mam ten problem ze smugami.

Troche pomaga w uniknieciu tego ochronka przeciwsłoneczna i umiejetne filmowanie ale niestety ostatnio filmowałem bez tej osłonki i niestety materiał nagrany ma przeokropne smugi :(

Czy istnieje jakis plugin w premiere który by to poprawił ??? najlepiej bez utraty jakosci???

Pozdrawiam

niedziela, 28 grudnia 2003, 22:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam!

Posiadam kamere Canon Mv500i i niestety tez mam ten problem ze smugami.

Troche pomaga w uniknieciu tego ochronka przeciwsłoneczna i umiejetne filmowanie ale niestety ostatnio filmowałem bez tej osłonki i niestety materiał nagrany ma przeokropne smugi :(

Czy istnieje jakis plugin w premiere który by to poprawił ??? najlepiej bez utraty jakosci???

Pozdrawiam

co się dziwisz masz to opisane w instrukcji do kamerki nie filmować mocnych pkt. swietlnych bo pojawi się krecha(jest tam nawet rys. pokazujący jak to fajnie wygląda)

choć mi taki efekt nie pojawił sie nawet jak filmowałem choinkę z palacymi się lampkami być może dlatego ,że ja jestem leń zostawiam wszystkie ustawienia kamerce

poniedziałek, 29 grudnia 2003, 10:12
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Nie dziwie sie tylko pytam o plugina do premiere :| [/code]

poniedziałek, 29 grudnia 2003, 12:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dopiero przetworniki kamer profesjonalnych są pozbawione tego efektu.

nie do konca silne świecenie(np słońce-wschodzące czy zachodzące) nawet najlepsze kamery nie dadza rady i efekt taki bedzie
widać to było np. wczoraj
kwalifikacje do dzisiejszych skoków
pokazuja przed skokiem na belce bodaj Ahonena z boku pod słońce i efekt jak trzeba mozna powiedzieć z podręcznika a wątpie aby niemiecka TV RTL nie miała prof. kamer

poniedziałek, 29 grudnia 2003, 13:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Pionowe refleksy świetlne przy punktowym oświetleniu.
Występują zawsze.Mają różny charakter,jeżeli filmujemy pod światło spada kontrast rejestrowanej sceny i pojawiają się bliki czyli duszki jasne lub kolorowe o kszałcie przysłony "wielokąty" oraz kolorowe smugi.Winny jest obiektyw i jego powłoki MC.Im konstukcja obiektywu gorsza- źle wyliczona i tańsza, tym gorzej.Pionowe linie świetlne biegnące od reflektorów to wina przetworników, im lepsze tym zjawisko mniej dokuczliwe.Porządne obiektywy foto i do kamer są koszmarnie drogie.Podobnie wielkie przetworniki 2/3 cala x3.Ponieważ nas nie stać na nie to;
-Filmuj ze światłem ile się da.Darmo.
-Światła wieszaj wysoko.Trudne.
-Odbijaj światło od białych powierzchni.Strata światła 2 działki przysłony. Nie zawsze jest biało.
-Koniecznie używaj osłony przeciwsłonecznej.Niewielki koszt- ważne!!!
-Kup urządzenia rozpraszające światło,Parasolki ,softboxy,itp.Drogo.
-Wieszaj więcej mniejszych reflektorów,ok 150 W,nawet na jednej belce i na statyw.Latwo manewrować statywem.Odbicia.
-Szybki matowe można kupić lub zmatowić ,niebieskie jedynie przeprowadzają konwersję z 3200 st.kelwina na 5500st.Niski koszt.
-Kup nieco lepszą kamerę,chociaż wiem, że ciężko odrobić.
-w lepszych warunkach świetlnych pomaga przymknięcie przysłony w trybie SP.
-Kadruj sprytnie z bliska, w poprzek świateł,pod kątem 90 stopni.Od razu widać piękny kontrast,scena jest czysta.Nic nie kosztuje.
-Czasem kadrowanie pod światła- kolorowe, lub zachodzące słońce daje miłe dla oka i lubiane przez klientów efekty.
-Jak nie dasz rady inaczej wal pod światło,nie przestawisz okien ,słońca czy budynków ani świateł,bo być muszą i właśnie wtedy lepsza kamera jest przydatna i dlatego warto ją mieć.
-Cześć.

poniedziałek, 29 grudnia 2003, 18:04
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Pionowe smugi od punktowego światła w kadrze to sprawa przetwornika CCD i nie pomogą tu zadne filtry polaryzacyjne czy manipulacje ręcznymi ustawieniami kamery. Proszę przechylić kamerę w bok a smuga w stosunku do pomieszczenia w którym kręcimy będzie pozioma czyli objektyw nie ma na to wpływu. Zjawisko to występuje na mojej kamerze Sony TRV-33 i jedynym sposobem pozbycia się go to unikać punktowego światła w kadrze.

poniedziałek, 29 grudnia 2003, 20:10
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona