Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 06:21

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Co to ta kamera DV 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Co to ta kamera DV
Witam wszystkich
Niedawno stałem się posiadaczem kamerki Panasonic NV-GS5 i co :oops: ....no i właśnie o co tu chodzi pomocy 8O , dotąd miałem zwykłą kamerę VHSC zresztą stojącą od paru lat gdzieś w szafie, dlatego kamera cyfrowa jest dla mnie pełną zagadką, na tym forum jest sporo informacji ale mam totalny mętlik w głowie :? , więdz jeszcze raz wzywam dobrych ludzi do jakiegoś ludzkiego przedstawienia czym to się je itp

czwartek, 22 stycznia 2004, 21:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

wszystko fajnie, ale moze zadaj jakies pytanie? bo na powyzsze to najwyzej moge ci odpowiedziec: z fasolka i buraczkami

czwartek, 22 stycznia 2004, 21:29
Nowy
Nowy

OK. pytanie które mi się od razu nasunęło skoro kamera nagrywa w formacie cyfrowym to na co dalej, na co mam to przegrywać ??
Pozatym kamera była prezentem świątecznym kupionym w Niemczech tak więc nawet instrukcji nie mam po polsku może w tej kwestii możecie mii pomóc

czwartek, 22 stycznia 2004, 21:41
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Możesz nagrywać na formaty analogowe (VHS,SVHS,...) ale tu nastąpi utrata jakości (spowodowana ograniczeniami formatów analogowych - w głównej mierze rozdzielczością).

Najlepiej jednak nagrywać zapisany materiał na takie same taśmy jakich używasz do nagrywania podczas kręcenia, jednak takie rozwiązanie jest nieco kłopotliwe ponieważ potzrebny jest do tego magnetowid używający kaset miniDV (drogo) lub użycie kamery jako odtwarzacza (szkoda fatygować delikatnego mechanizmu).
Drugim bardzo dobrym rozwiązaniem zapisu cyfrowego (bezstratnego) jest wykorzystanie komputera, ale tutaj godzina filmu to 13GB.
Trzeci sposób to nagrywanie materiału na DVD niestety jest to już obarczone stratą jakości (kompresja) ale kompromis jakości do ilości zajmowanego miejsca jest bardzo mały i w praktyce takie rozwiązanie jest najlepsze, gdyż jakość dobrze zrobionej płyty DVD jest na wysokim poziomie. Utworzenie DVD może być na dwa sposoby: nagrywarką stacjonarną lub komputerową. Druga możliwość jest lepsz gdyż można posłużyć się montażem nieliniowym i zrobić materiał według własnych życzeń, do tego dochodzi cena.
Czwarty sposób to kodowanie przy pomocy komputera i zapis na płyty CD. Tutaj mamy kilka możliwości, generalnie dzielą się na dwie grupy: te które można później oglądać na stacjonarnym DVD (VCD - jakość VHS, SVCD - jakość SVHS, miniDVD - jakość DVD), i te które nie mogą być wyświetlane w DVD, tylko w komputerze (XVid, DivX, itp). Przy czym należy zwrócić uwagę, że niektóre odtwarzacze stacjonarne DVD nie czytają miniDVD, a są też takie które "rozumieją" format DivX.

Do komputera możemy przesłać materiał za pomocą złącza FireWire (karta PCI około 70zł). Następnie możemy zrobić montaż, ew. kompresję i nagrać na docelowy nośnik. Przegrywanie w PC, montaż bez użycia filtrów nie pogarszająją jakości materiału, gdyż operacje wykonywane są na drodze cyfrowej.

Myślę, że conieco udało mi się naświetlić sprawę.

czwartek, 22 stycznia 2004, 22:10
Nowy
Nowy

Tak nie co jaśniej, ale widzę że kamera DV wyprzedziła użądlenia pozwalające na odtwarzanie tego co nagrywa chyba że rzeczywiście odważać to za pomocą kamery, tylko jaki tu sens ?? Nagrywanie na dysk OK., chociaż 13 GB (no piknie) ale dalej mogę to oglądać na komputerze, hmm.....to znowu źle, ostatnia to DVD i to chyba najlepsze wyjście, na chwilę obecną, choć piszesz o stracie jakości ....widocznej ??
Pytanka
-czy zgranie tego na DVD to jakaś wielka sztuka ??
-na kamerze mam napisane e.cam ?? :roll:

czwartek, 22 stycznia 2004, 23:43
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Strata jakości na DVD wynika z użycia zbyt niskiego strumienia danych podczas kompresji i wciskania na siłę jak najdłuższego filmu na jedną płytkę DVD. Jeżeli ustawisz bitrate (strumień danych) na wysoką wartość to zmieścisz co prawda mniej filmu na płycie, ale jakść będzie bardzo wysoka, a do wychwycenia różnic między materiałem źródłowym będzie potrzeba wprawnego oka.

ad.1 bardzo szybko nabierzesz wprawy i nie będzie kłopotu.
ad.2 chodzi o możliwość wykorzystania kamery jako internetowej.

piątek, 23 stycznia 2004, 00:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przy dużym bitrate i dobrym kodeku DVD ma naprawdę dobrą jakość. Oczywiście przy porównaniu klatka po klatce z DV widać róznice, ale przy oglądaniu na TV czy nawet komputerze są one już dla niewprawnego oka niedostrzegalne (dla większości wprawnych oczu też ;-)).
Nagranie DVD to żadna sztuka z jednej strony i prawdziwe wyzwanie z drugiej. Dużo zalezy jaki rezultat Cię zadowala. Z jednej strony jest Ulead DVD Workshop czy Sonic MyDVD, które poprowadzą Cię prawie za rękę i gwarantują niezłe wyniki, z drugiej jest Sonic Scenarist, który w odpowiednich rękach może dać zaskakujące rezultaty, przy niemałym nakładzie pracy można dodać oprawę filmowi z wakacji jak np.: Matrixowi (pojawia się tylko pytanie po co?).

Pozdrowienia
Ulv

piątek, 23 stycznia 2004, 00:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mój najkrótszy mail ;-)
Ulv

piątek, 23 stycznia 2004, 00:31
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]