Teraz jest niedziela, 18 listopada 2018, 08:05

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Balans bieli -jak ustawić? 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Balans bieli -jak ustawić?
Posiadam kamerę jvc gr-dv500 z możliwoscią ustawienia balansu bieli. Próbowałem ustawiać tak jak jest napisane w instrukcji -czyli biała kartka gdzieś około metra od kamery tak żeby wypełniała cały widok i faktycznie ustawia ,ale nie widze za bardzo róznicy między funkcją auto a ręcznym ustawieniem. Przede wszystkim filmuję moją córkę więc zależy mi na naturalnym kolorze skóry przy ustawieniu auto kolor jest jakiś blady , natomiast dosyć dobrze odwzorowuje jeśli jest ustawione na cloud -czyli chyba pochmurno . Myslałem że jak ustawię balans ręcznie to efekt powinien być najlepszy. W związku z tym mam trzy pytania.
1. Jak ustawić balans bieli żeby kolory były dobrze odwzorowane.
2. Może ja ustawiam zle ten balans że to tak wychodzi?
3. Czy balans należy ustawiać w kazdym pomieszczeniu w którym kręce, czy wystarczy raz ustawić?

niedziela, 25 stycznia 2004, 21:17
Stały bywalec
Stały bywalec

wtorek, 27 stycznia 2004, 17:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To, że widzisz małą różnicę między ustawieniem auto a manual świadczy raczej o dobrze ustawionym alegorytmie automatycznej regulacji balansu bieli. Co do wskazówek odnośnie manualnej regulacji, to przede wszystkim należy zwrócić uwagę aby balansować się na światło, które pada na miejsce akcji. Szczególnie jest to ważne gdy spotykamy się z różnego rodzaju źródłem światła np. przez okno wpada światło dzienne, pokój oświetlony jest światłem jarzeniowym, a na kamerze masz mały halogenik (specyjalnie napisałem tak skrajnie wymieszane światło). Przy takim "koglu-moglu" ustawienie prawidłowego balansu jest dość sporą sztuką. Teoria mówi, że powinno się zbalansować na światło, które bezpośrednio oswietla obiekt, a więc w tym konkretnym przypadku będzie to ten halogenik. Choć nie koniecznie. Balans na kartkę ustawioną tuż przed filmowanym obiektem powinien dać najlepszy rezultat.
Pewnie nie bardzo odpowiedziałem na zadane przez Ciebie pytania, ale ...
Jest tak, że balansowanie kamery nie daje jednakowych rezultatów we wszystkich kamerach. Każdy z modeli (szczególnie jest to widoczne w porównaniach kamer różnych producentów) ma jakąś, mniejszą lub większą dominantę jakiegoś koloru. Aby uzyskać zadawalający dla siebie efekt (np. porządany kolor skóry) należy balansować się nie na białą kartkę, ale na kartkę, która wpada w odcień niebieskiego, czerwonego lub zielonego koloru. Spowoduje to przesunięcie dominanty koloru w którąś ze stron. Doświadczalnie należałoby dobrać, który to ma być z kolorów i jak bardzo "intensywnie ma być ta kartka kolorowa".
Odpowiedź na trzecie pytanie może być tylko taka, że kamerę nie balansuje się "do pomieszczenia" tylko do światła. A więc jeżeli zmieni się rodzaj lub sposób oświetlenia powinno się kamerę balansować ponownie.

wtorek, 27 stycznia 2004, 19:10
Stały bywalec
Stały bywalec

dzięki serdeczne za odpowiedź , pokombinuję trochę z tymi kolorami kartek

wtorek, 27 stycznia 2004, 19:26
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]