Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 06:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Krytyczna decyzja 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Krytyczna decyzja
Witam !
Kamerę chciałem mieć od zawsze, ale od zawsze też nie było na nią kasy. W zeszłym roku urodził mi się synek i jeszcze bardziej chciałem ją mieć. Aż tu nagle ubiegłej niedzieli pojawił się sponsor (mama) - wywalił 1000zł, jakby tego było mało tylko w poniedziałek w Media Markt będzie kamera za 999 Hi8 z LCD. Całą noc siedziałem w necie i szukałem informacji o tej kamerze, opini itp. Ogólnie chciałem w jedną noc zgłębić tajniki kamer. Wyszło na to że Hi8 jest spoko dla amatora i kupiłem (ach co tam się działo - 25 sztuk i 50 zainteresowanych :wink: ). W domu okazało się że to nie Hi8 tylko zwykła 8, tylko jedno wyjście AV, no i jakość którą jestem rozczarowany. Nawet żona, raczej sceptyczna w stosunku do kamer, stwierdziła że mogliśmy dołożyć. Nie wiem może jestem zbyt wymagający, ale spodziewałem sie jakości lepszej od VHS. I tu po mału dochodzę do sedna. Okazało się że do 7 dni można sprzęt wymienić na inny. Pojechaliśmy i okazało się że wymiotło zupełnie kamery do 2,3 tyś. Zostały same droższe. Jakimś cudem udało nam się wygospodarować 1700 zł co daje już 2700zł. Skoro daję juz taką kasę na kamerę to chciałbym aby była rzeczywiście dobra. Teraz już naprawdę przechodzę do sedna.
Z wejściami były dwie Sony DCR-TRV345E i JVC GR-D50, poza tym facet polecał Sony DCR-TRV14E(bez wejść). Na wygląd i gabaryty najbardziej wpadła mi w oko ta sonka Digital8. Trzymałem juz kiedyś kamerę o wadze kubka z kawą i jakoś tak nie bardzo mi przypadła, ale może to kwestia przyzwyczajenia. Facet z Sony napisał że standard Digital8 zastąpi niedługo Hi8 i że mogę śmiało kupowac ten model jak mi się podoba.
- Pytanie zasadnicze to czy automatyka w tej TRV345E działa na tyle dobrze że obejdę się bez ręcznego balansu bieli, którego w niej nie ma, czy raczej zmienić standard na mDV i skusić się na JVC z regulacją bieli.

Wiem że różnice są większe między tymi kamerami , ale ta wydaje mi się istotniejsza ze względu na odwzorowanie barw. Zoomy cyfrowe mnie nie interesują , szmery bajery też. Myślę trochę poważniej zająć się uwiecznianiem tego świata.
- Proszę więc o poradę co wybrać: Sony TRV345E, JVC GR-D50 z wejściami video, czy może rzeczywiście ta sonka TRV14E jest taka dobra, a może dać se spokój i zostac przy tym co mam (jak ja synkowi za 20l wytłumaczę tą jakość :wink: )?
Pytań mam tyle ile gwiazd na niebie ale myślę że na większość z nich znajdę odpowiedż, tylko się troszkę wkręce w temat.
A narazie zostały mi 2 dni na podjęcie decyzji :roll:
Pozdrawiam Aleksander

P.S. Przepraszam że tak się rozpisałem ale moja desperacja sięga zenitu, poza tym to jest mój pierwszy post. Czytam co tylko mogę o kamerach , łeb mam juz jak balon, a tu jeszcze do roboty i zajmowanie się dzieckiem. Z ręką na sercu przeczytałem tu może z 30 postów, ale na więcej nie mam czasu. Błagam fachowcy - doradźcie.

piątek, 27 lutego 2004, 04:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Nie doradze CI jaką powinieneś kupić kamere ponieważ od czasu kiedy kupiłem swoją (SONY D8) nie śledzę mozliwości obecnych. Jestem zadowolony z tego co mam a na zmianę na pewno sie nie zanosi więc nie zawracam sobie tym głowy.
To co Ci moge powiedzieć to to ze kupowanie dziś kamery HI8 albo jeszcze gorzej zwykłej 8-emki (zwłaszcza ze "wygrzebałeś cudem jeszcze 1700zł") jest całkowicie NIE TARFIONYM pomysłem - delikatnie mówiąc. Jesli jeszcze masz dwa dni to czym prędzej leć do sklepu i oddawaj te kamerke póki czas. I zastanów sie na spokojnie. Przecież dzieciak nie urośnie ci w ciągu dwóch tygodni zeby umkneły Ci najistotniejsze chwile jego zycia. Poza tym w Polsce NIE MA obowiązku kupowania kamer w MediaMarkt zwłaszcza ze nie są znowu tam tak rewlacyjne ceny.
Moja rada: oddawaj te 8-semke jak najszybciej, może oddadzą kase i siedź jeszcze dwa tygodnie i zasięgnij opini uzotkowników co wybrać, poczytaj to forum tu tez sporo sie dowiesz
Pośpiech jest potzrebny tylko przy łapaniu pcheł.
pozdrawiam
Krisss

piątek, 27 lutego 2004, 08:35
Moderator
Moderator

Może zacznę od tego, że cokolwiek wybierzesz z podanych przez Ciebie kamer będzie to lepsze niż Hi8. A jeśli chcesz aby pomóc Ci w wyborze musisz dokładniej określić czego oczekujesz po kamerze. Zacznij od formatu: Digital8 od MiniDV nie różni się jakością ale z tego co słyszę Digital8 ponoć ma umrzeć śmiercią naturalną. Jest to indywidualny format Sony mający na celu wsteczną zgodność z standardem Hi8 i nic poza tym. Polecam MiniDV. Jeśli chodzi o jakość obrazu to ja miałem podobny dylemat i wybrałem Sony DCR TRV 19E za 2799 w MaxiMedia. Kamery JVC GRD-20/70 charakteryzują się marnym obrazem przy słabszym oświetleniu, brakiem wejścia mikrofonowego (docenisz to za parenaście miesięcy) i dużymi szumami własnymi nagrywanymi na taśmę. Na Twoim miejscu wybrałbym Sony DCR TRV14E z tym tylko zastrzeżeniem, że ta kamera nie ma wejścia DV ani AV/S-Video. Ale jeśli dla Ciebie jest to nieistotne to to będzie najlepszy wybór. Moja TRV19E jest rewelacyjna ! Ma ona wejście DV tylko brak jej wejść analogowych. Ale myślę, że za jakiś czas pojawi się jakiś soft który pozwoli mi to odblokować.
Powodzenia !

piątek, 27 lutego 2004, 08:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

piątek, 27 lutego 2004, 08:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja użytkuję TRV355E, chciałem zakupić model 345E, ale akurat wtedy jakoś nie było :) Zadowolony jestem zarówno z jej gabarytów, wej/wyj, obsługi, jakości obrazu... która niestety przy słabym świetle nie jest rewelacyjna. W porównaniu z innymi kamerami wypada naprawdę średnio, nie jest najgorsza, ale i do liderów w tej kwestii jej brak (moi liderzy w kręceniu w ciemności wypadali gorzej w innych rzeczach). Ja bym więc się zastanowił/wypróbował tego JVC z balansem bieli (jeśli ma) o której pisałeś, bo skoro chcesz filmować swego baby, to wiele ujęć będziesz miał we wnętrzach (znam ten problem :) ).

piątek, 27 lutego 2004, 10:39
Nowy
Nowy

Ostatnio edytowano piątek, 27 lutego 2004, 13:23 przez przemol, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 27 lutego 2004, 13:18
Nowy
Nowy

Post 8mm do sedesu!
Bracie odnieś tę kamerę jak najprędzej!!! Za kasę, którą zgromadziłeś możesz przebierać w sprzęcie. Wybór między DV, a D8 powinien zależeć także od twojej żony, eśli i ona ma zamiar filmować. D8 są dużo cięższe i większe i kruche łapki naszych oblubienic szybko mdleją od dźwigania ciężarów. Wspominasz o wejściach, ale jakie masz na myśli? Wej. sygnału cyfrowego bardzo podnoszą cenę, a zastanów się czy jast Ci to niezbędne do życia bo ja uważam że nie (są rozwiązania alternatywne), i że nie warto bulić ekstra 500 zł za tej bajer, ale to są szczegółowe rozważania na temat montażu. Osobiście używam od roku GR DVL-150 JVC i jestem raczej zadowolony. Zgadzam się z opiniani że optyka jest ciemna (sony są z reguły czulsze) natomiast jakość jest bardzo dobra. Niestety gwarancja jaką udziela JVC pozostawia wiele do życzenia. Zdechł mi akumulator i nie mogę go reklamować (podobnie jest z głowicami). Przykro mi trochę. Napisz jak masz zamiar montować, archiwiziować itp. postaramy się więcej Ci doradzić. I nie śpiesz się. Pamiętaj, dziecko to nie Gołota - nie ucieknie.

piątek, 27 lutego 2004, 13:20
Bywalec
Bywalec

Co do JVC - po co zaraz kupowaqc GR D-50, kiedy jest ona drozsza o ok.200zl od GR D-30 rozniac sie jedynie posiadaniem wyj USB. A jesli nie bedziesz korzystal z wejsc to moze byc nawet GR D-20, ktora mozna kupic juz za ok 1700zl. Co do sony - ja bym D8 nie kupil, bo dla mnie kamera ma byc na kilka-kilkanascie lat, a ten format raczej jest bez przyszlosci, w przeciwienstwie do mDV. A TRV 14 to napewno fajna kamerka tylko za jakis czas brak wejsc cyfr. i analog. moze okazac sie problemem. A najlepiej sprobowac odebrac pieniadze i kupic przez internet za duza mniej.
pozdrawiam

piątek, 27 lutego 2004, 22:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dzięki ludziska, miło mnie zaskoczyliście - myslałem że będą gwizdy :wink: Prosicie o więcej informacji , już piszę.

Generalnie chciałbym aby kamera miała jak najlepszą automatykę - mam kamerę 5 dni i juz wiem że czasami są chwile w których trzeba kręcić od razu, tracąc czas na ustwienia tracę ujęcie. Fajnie by było jakby można było zdefinowac samemu jakieś powiedzmy 3-4 zestawy ustawień i jednym przyciskiem je wywoływać. To ma byc live a nie sesja zdjęciowa. Dobrze by było jakby oprócz "dobroci" była w miarę szybka, bo mój bąbel jest za szybki dla tej kamerki którą mam i część ujęć jest niewyraźna ( inna sprawa że filmowania też trzeba się uczyć, a ja dopiero sie urodziłem w tym temacie).
Uważam że wejścia (AV,SVHS) są bardzo przydatne (jest na czym zmienić stare nagrania VHS na postać cyfrową), jedyne co mnie zastanawia to to czy przetworniki AC są lepszej jakości, niż te na kartach telewizyjnych, czy graficznych (z IN ), bo jeżeli nie są to może żeczywiście nie warto za nie płacić w kamerze ? Dodam tylko że raczej nie kupię profesjonalnej karty do montażu video. Myslę tylko o karcie FireWire, ale to jak zmienię kompa bo ten co mam ma już brodę. Mam zamiar zająć się montażem ale raczej amatorsko, choc kto wie może drzemie we mnie ten bakcyl :D Niektóre kamerki mają możliwośc montazu np. własnie TRV14E która polecacie, ale nie wiem czy nie lepiej robić tego na kompie - nieznam się zupełnie.
Co do wielkości i wyglądu to raczej przekonuje mnie ten Sony TRV345, żona nie krzyczy jak złamie "pazur" więc z kamerą tez se da radę he,he. Fakt Digital8, ale myslę że dopuki będą kasety doputy będzie uzyteczna. Oto orginalna wypowiedź przedstawiciela Sony:
"...
Nie wszystkie kamery D8 mogą odważać poprzednie systemy 8mm i Hi8. Kamera DCR-TRV345E ma taką możliwość. Jednak zalecamy nagrywanie jedynie na kasetach D8, posiadają one nośnik przeznaczony do zapisu cyfrowego. Kamery D8 w niedługim czasie zastąpią całkowicie kamery nagrywające w systemie Hi8, i nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że jest to typ kamery nie rozwojowy.
Z poważaniem.
Infolinia Sony (2)"
Właśnie co do tych standardów mam pytanie: czy zapisując tą kamerą na np. 8mm, czy Hi8 zapisuję cyfrowo, czy analogowo ? Bo jeżeli cyfrowo to spoko 8mm kosztuje 8 czy 9zł , a cyfrowo to znaczy 1-jest jakość i 0 - też jest :wink: Pewnie tylko ilość cykli zapis/odczyt jest mniejsza i można na niej krócej nagrywać, niż na kasecie Digital8 za 35zł.
Poza tym ta kamera ma lampę której raczej nie dokupię do innego modelu. Wiem że to tylko substytut doświetlenia, ale sporadycznie potrzebne doświetlenie przez tą lampę jest chyba w warunkach amatorskich wystarczające.
Męczy mnie tylko ten brak ustawien bieli, przysłony, migawki boję się że mnie to wciągnie i pożałuje tego w przyszłości, ale może rzeczywiscie ta automatyka jest dobra ? W końcu Sony promuje ten format więc chyba na jakości tych kamer zależy im najbardziej. Poza tym zgodzę się z kimś kto napisał że większy mechanizm jest trwalszy. Znajomy wywalił 3.5tys na kamere, postawił za blisko kaloryfera i juz śmigał do serwisu - coś wlaśnie z mechanizmem się stało.
Ponadto zoom optyczny w TRV345 jest 2x większy niz w tej TRV14, podobno wystarczy 10x ale wydaje mi się że trudniej zrobic optyke na zbliżenie 20 niz 10 zachowując jakość obrazu, a przeciez TRV345 ma przetwornik mniejszy 1/6' niż TRV14 - 1/4'. Wiem , wiem czym większy tym lepszy. Co do jasności to też zupełnie sie nie znam. Interesują mnie właśnie opinie uzytkowników.
I jeszcze tylko mam małe pytanka o wyjaśnienie terminów jeśli można:
1.Regulacja przysłony przez ekspozycje
2.Tryb fotografii - taśma
3.Nagrywanie poklatkowe

Z tekstu pewnie wnioskujecie że jestem bliżej tej TRV345, niż TRV14 - to fakt. JVC juz odrzuciłem, czytałem że dźwięk jest kiepski, szumy własne , optyka też nie najlepsza. Wracajac do sonek to do tej 345 przekonuje mnie wygląd, gabaryty, różnorodność wejść i wyjść, mozliwośc (o ile się da) zapisu na tańszych nośnikach. Ta 14-staka tez jest spoko ale jakś tak mała, poza tym brak wejść, poza mic i ten panel dotykowy jakos mnie nie przekonuje. To tak jakby palcowac telewizor, nie wiem może się mylę ale wydaje mi się że szybko się uświni i guzik będzie widać. Z koleji nowszy stadard zapisu, latwość upchnięcia na jakiś niedzielny wypad w góry. No nie wiem, nic nie wiem a tu został 1 dzionek do namysłu. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat moich "argumentów" bo poprostu nie chciałbym kupic złotej karocy bez kół. Kurcze tyle mam jeszcze wątpliwości o które chciałem zapytać, ale wszystko wyleciało mi z głowy i znowu nawaliłem tekstu - obiecuję poprawę.
Pozdrawiam Aleksander
P.S. Na zwrot kasy nie ma szans - jestem "skazany na wybór w media" :cry:

sobota, 28 lutego 2004, 04:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Może i D8 jest mało rozwijanym standardem przez SONY bo w porównaiu do mDV tych modeli jest znacznie mniej ale co to ma za znaczenie? Jesli jakiś model kamery D8 spełnia nasze wymagania to przecież wystarczy ze bedą tylko istnieć kasety i można kręcić nawet przez 20 lat tą kamerką. Przeciez to nie komputer zeby po roku był juz zabytkiem.
ja mam D8 i filmuje na zwykłych kasetkch 8mm. Koszt to właśnie ok.9zł za sztuke a D8 to kilka razy więcej. Materiał zrzucam do kompa i jak dla mnie róznicy nie zauwazam.

1.Regulacja przysłony przez ekspozycje
Mozliwość ręcznego ustawiania parametrów ekspozycji w celu poprawienia (rozjaśnienia, przyciemnienia) obrazu w stosunku do tego co robi automatyka kamery.

2.Tryb fotografii - taśma.
Daruj sobie. Jakość takiego zdjęcia akceptowalna jest tylko w formacie znaczka pocztowego.Do zdjęć jest aparat fotograficzny.

3.Nagrywanie poklatkowe
Przydatne gdy chcesz sfilmować np. jak rośnie kwiatek. Kamera na statywie i nagrywasz po jednej klatce co okreslony czas. Opcja dla ludzie nie mających innego zastosowania dla kamery.

poniedziałek, 1 marca 2004, 08:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

poniedziałek, 1 marca 2004, 08:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post D8 a DV
D8 jest wylacznie formatem zapisu a nie obrazu. Nie wazne, ze niedlugo umrze, to nie ma znaczenia jesli bede mial tasmy zyc bedzie. Na kompa idzie taki sam sygnal jak z DV i tak samo sie go zrzuca wiec nie rozumiem dlaczego mialby byc gorszy od DV. Tasmy sa zdecydowanie tansze a jesli chodzi o gabaryty to tego tez nie rozumiem. DV wazy "zaledwie" 0,5 kg a d8 "az" 0,8 kg. Przepraszam, ale wrazenie wizualne to bardziej odgrywa role gdyz ze wzgledu na tasme D8 jest z lekka wieksza. Roznica w masie nie jest tak istotna by sie zniechecac.
Poza tym D8 sa troche tansze od DV przy tym samym wyposazeniu (ok 15 %). Trzymalem obie w reku i nie ma takiej roznicy.

poniedziałek, 1 marca 2004, 16:02
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]