Teraz jest niedziela, 18 listopada 2018, 03:57

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Parametry obrazu 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Parametry obrazu
Witam !
Ludzie jak wy to robicie ?. Wszędzie czytam: ta kamera ma obraz żyleta, tamta ma gorsze kolory itp. itp. Jestem świeżo upieczonym posiadaczem kamery, ale już wiem że takie opinie należy traktować z dystansem. W zasadzie nie miałbym żadnych pytań jeżeli filmowałbym tylko w plenerze lub przy dobrym oświetleniu. Tradycyjny problem to oczywiście miejsca słabiej oświetlone. Otóż w pokoju mam jedną zwykłą 100W żarówkę i dwie 75W, ale energooszczędne. Filmując mojego brzdąca stwierdziłem że obraz na LCD jest ok. (troszkę kolory, ale polepszyło się przy zmianie trybu na portretowy). Sprawdzałem ustawienie naświetlania dla tego pomieszczenia i była możliwość podkręcenia o jeszcze chyba 4 pozycje, ale wtedy obraz był zdecydowanie za jasny (na LCD). Po nagraniu podłączyłem kame do TV przez SVHS i stwierdziłem niedobory koloru i jasności. Dodam, że zarówno ustawienia LCD i TV miałem wyśrodkowane. Po korekcji ustawień TV obraz był już super taki jak na LCD. TV jest już wiekowy - z 10l. Podobnie z kompem obraz wymaga korekcji, ale monitor też już siada ( jadę z wszystkim na max). Pytam więc czy jest jakiś uniwersalny sposób określenia jakości obrazu, jak najmniej subiektywny, a jednocześnie nie wymagający ton sprzętu serwisowego. Dodam, że na innym TV obraz jest lepszy, ale czy w ogóle można oceniać jakość nagrania na podstawie obrazu z TV?. W końcu po to jest możliwość regulacji parametrów w urządzeniu wyświetlającym, aby każdy ustawił według siebie. Druga sprawa to balans bieli. Jak dobrze rozumiem chodzi o dobre odwzorowanie kolorów przy danym oświetleniu. Moja kamera tego nie posiada, ale bawiłem się trochę i stwierdziłem, że jak porównuję obraz z kamery skierowanej na białą kartkę z tym co widzę to stwierdziłem że kartka jest biała i koniec. Z moją poprzednią kamerą było podobnie i stwierdziłem że jak zaczynam ustawiać tak aby kolory były żywsze to z kolei biel przechodzi w krem, albo żółć. Tak więc jestem zadowolony z działania automatyki i nie wiem co mógłbym jeszcze zdziałać korzystając z ręcznego jej ustawienia. Pytam bo być może pojawi się możliwość odblokowania tego, ale czy jest to warte zachodu ? Pisałem już o tym, ale tracąc czas na ustawienia tracę ujęcie, poza tym światło zmienia sie przez cały dzień i jedyne powtarzalne warnuki są po zmroku.
Pozdrawiam !

piątek, 5 marca 2004, 01:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Parametry obrazu
Biker napisał(a):
Pytam więc czy jest jakiś uniwersalny sposób określenia jakości obrazu, jak najmniej subiektywny, a jednocześnie nie wymagający ton sprzętu serwisowego.
Nie ma uniwersalnego sposobu określenia jakości obrazu, jak i dźwięku zresztą - to zawsze będzie subiektywne. Znaczy da się wybrać określone parametry do obiektywnej oceny, ale to nijak się będzie miało do precepcji poprzez nasze zmysły. Dlatego wybór urządzenia, przez kogoś z boku, jest trudny i zawsze obarczony ryzykiem, że nam coś nie będzie jednak pasować.

A co do słabej jakości obrazu w słabych warunkach oświetleniowych - twoja kamerka należy do sprzętu low-end, więc nie powinno Cię dziwić, że praktycznie poprawnie zachowuje się jedynie w świetle dziennym. Niby dlaczego na planach filmowych, zdjęciowych stosowane są ekrany rozjaśniające, dodatkowe oświetlenie? Oczywiście poza wyrównaniem oświetlenia również do tego by polepszyć jakość otrzymanego obrazu, pomijam tu sprzęt klasy dużo wyższej.

piątek, 5 marca 2004, 11:46
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Uważam ,że można w sposób techniczny określić jakość obrazu -pomijam percepcję osobistą zresztą nie tak odległą od technicznego podejścia. Pamietam jak na praktykach w technikum byłem w studiu TVP1 i regulowałem na oscyloskopie poziomy sygnałów które nadawano w eter tak jak mi kazał pewien pan. Obecnie gdy montuje filmy w komputerze cały czas mam włączpny RGBoscylogram i widzę dokładnie (jak w matrixie) co dzieje się na ekranie. Polecam potrenować: szybko odgadniecie bez patrzenia na podgląd czy np.balans bieli był prawidłowy,czy obraz jest ostry i czy ma własciwy kontrast oraz jasność. Dalej pozostaje już tylko to ewentualnie wyregulować. Pozdrawiam.

piątek, 5 marca 2004, 23:00
Bywalec
Bywalec

Dzięki za informacje. Gdzie mozna zdobyć ten RGBoscylogram ?

sobota, 6 marca 2004, 01:21
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

W dobrym programie do edycji video powinien być. Napewno jest w VegasVideo którego używam. W zakładce View wybierasz Videoscopes. Pozdrawiam.

sobota, 6 marca 2004, 08:25
Bywalec
Bywalec

Mam jeszcze jedno pytanie, jeśli można. Piszesz że mozna podregulowac parametry obrazu. Czy można np. poprawic balans bieli itp. ?

niedziela, 7 marca 2004, 01:37
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Jak najbardziej, mozna w programach do edycji video poprawiać balans bieli, niektóre mają nawet opcję automatycznego balansu bieli - naprzykład Avid Xpress.

niedziela, 7 marca 2004, 08:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]