Teraz jest niedziela, 19 sierpnia 2018, 02:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 glebia ostrosci - jak ja bardziej "rozmyc" 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post glebia ostrosci - jak ja bardziej "rozmyc"
Witam

Zastanawialem sie jak "splycic" glebie ostrosci w kamerze cyfrowej. Chodzi mi o mocniejsze rozmycie drugiego planu. Wynika to chyba z tego ze wiekszosc kamer cyfrowych ma maly przetwornik CCD i malo rozprasza sie swiatlo, nawet filmujac w planie bliskim (postac) tlo ulega bardzo malemu rozmyciu. Wiadomo ze jezeli bedziemy filmowac na duzym zblizeniu to rozmycie sie poglebi ale jest one zadawalajace dopiero wtedy gdy filmujemy cos malego np. wycinek twarzy. Oczywisci mowimy tu o momencie gdy przeslona otwarta jest maksymalnie. Zastanawialem sie czy gdyby zastosowac nakladke telephoto x2 to czy efekt glebi by sie powiekszyl. CZy jest ktos kto ma taka nasadke i moglby to sprawdzic. Ja probowalem to z malutka kamerka Sony i faktycznie byla malutka roznica w rozmyciu. Nie wiem jak sie to przeklada na wieksze kamery. Wole to najpierw sprawdzic zanim wyda sie kaske na dodatkowe bajery do kamery. Efekt ten chcialbym odniesc najlepiej do kamery AG-DVX100, ktora posiadam.

poniedziałek, 8 marca 2004, 05:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przyczyny zwiększonej w kamerach video głębi ostrości faktycznie należy szukać w romiarach ccd i optyce, ale może wygląda to kapkę inaczej niż to co napisałeś ;-)
Najlepszym rozwiązaniem jest zmuszenie kamery do otworzenia przysłony, bo głębia ostrości jest tym wieksza im mniejszy otwór przysłony. Jak to zrobić? Najlepiej i jednocześnie najtaniej nakręcić na obiektyw filtr ND, 2, 4 albo 8 zależnie od ilości światła jakim dysponujemy.
Teraz jeszcze wyłączenie automatów i odpowiednie manualne nastawienie przyszłony, ostrości i czasu migawki ;-)

Pozdrowienia
Ulv

poniedziałek, 8 marca 2004, 08:43
Stały bywalec
Stały bywalec

należy dodać że obok otwartej przysłony i krótkiego czasu duże znaczenie ma jeszcze zoom im szerszy tym głebia ostrości jest większa, a im bardziej tele tym głębia jest mniejsza.

pozdrowionka

poniedziałek, 8 marca 2004, 10:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Głębia ostrości -jak ją bardziej rozmyć?
Do tego co koledzy słusznie piszą.Z kamerą jest trudno ale,ten konwerter,czy też nasadka pomoże,lecz zwiększy drgania.Ważne-" zoom na full"-postać jak najbliżej obiektywu a tło jak najdalej.Rozmycie gwarantowane.Im większa odległość między filmowanym obiektem a tłem które ma być rozmyte tym lepiej.Nie zawsze obiekt da się prowadzić blisko.Czasem musi być przedstawiony w całości ,nie tylko głowa.Im większy przetwornik tym lepiej.Zacznij focić na analogach.Stała portretówka 85mm/1,8 i piękny bokeh wychodzi.Fotografia sobie z tym radzi lepiej.Cześć.

poniedziałek, 8 marca 2004, 17:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]