Teraz jest sobota, 18 sierpnia 2018, 05:09

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 Wybór-mam to już za sobą. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Wybór-mam to już za sobą.
Witam! (trochę długie :roll: )
Miesiąc temu nazad byłem zielony jeżeli chodzi o temat "kamery cyfrowe". Po tym jak zepsuł się po raz trzeci (podczas nagrywania przedstawienia mojej córy w przedszkolu, sic!) mój 10-letni analog JVC powiedziałem dość! Czas na zmiany. I zaczęło się szukanie (dzięki Ci Boże za net w pracy) czegoś w miarę dobrego za oczywiście niezbyt duże pieniądze (do 3k PLN). Zacząłem od lamerskiego pytanka :
"To kamery cyfrowe nagrywają na taśmie ?!?!?" :lol: . Przeczytałem w sieci wszystko co było rozsądne do przeczytania. Niestety tak jak w wypadku sprzętu RTV brak jest jednego w miarę obiektywnego serwisu z całym kompedium wiedzy (tylko nie mówcie mi o książkach) dla amatorów (trochę jest na http://filmsite.art.pl/fs.php?page=teksty/lista.html) i co najważniejsze z porównaniami różnych klas sprzętu. Fajne są serwisy z reviews'ami (angielski CamUser i amerykański camcorder.info), ale to nie to.
W końcu jednak wybrałem wirtualnie 3-4 modele. Moje preferencje były techniczne (chcę ją różnie wykorzystywać) - we/wy, dość jasny obiektyw, matryca, możliwość manualnych ustawień. Uwagi nt. nagrywania szumu mechanizmu przesuwu taśmy i zooma oraz kiepską jakość w złych warunkach oświetleniowych wziąłem pod uwagę ale nie na pierwszym miejscu. No i można było pojechać pooglądać, podotykać, ponagrywać w sklepie i ...szok. Ergonomii nie wziąłem pod uwagę a tu okazuje się, że jest też b.ważna. Tak więc z małymi mankamentami został mi jeden model (Canon MV650i). I jak trafiła się dobra cena wziąłem bez zastanowienia.....
Mam ją od trzech dni, bawię się, ćwiczę i ... jestem super zadowolony. Ale dopiero teraz dotarło do mnie to co czytałem wiele razy (m.in. tutaj):
"W tej kategorii cenowej najważniejsze są preferencje użytkownika!"
Kamery nie różnią się drastycznie od siebie, a do profi jeszcze im daleko. Do użytku domowego amatora są zupełnie wystarczające (czasem aż nadto) i nie ma się co spierać i zżymać że ta w ciemności jest super a ta 100 PLN tańsza to już szmelc. Nawiasem mówiąć po serii nocnych nagrań jestem bardzo mile zaskoczony. Oczekiwałem totalnej ciemnej pixelozy, hałasu silniczka itp. a tu wszystko fajnie. Nawet tryb Super Night z podświetleniem wbudowaną lampką wychodzi z bliska dobrze pod warunkiem że się nie rusza kamerą - filmowałem śpiącą moją pociechę. A hałas napędu - trzeba by usłyszeć mojego starego JVC, a tu nawet w kompletnej ciszy ciężko jest do czegokolwiek się doczepić. I nie są to broń Boże peany nt. Canona, przypuszczam że przy moim stopniu "zaawansowania" z całej wybranej czwórki byłbym w tym elemencie zadowolony. Jestem wogóle daleki od idealizowania marki, bo ja taki mam (co w Polsce nie jest normą :().
Podsumowując, chcę podziękować wszystkim forumowiczom za dyskusje nt. wyborów, a zwłaszcza tym starym dyskusyjnym wyjadaczom, którzy z godną podziwu cierpliwością ciągle tłumaczom takim jak ja lamerom na początku drogi zawiłości typu "Tak, kamera cyfrowa nagrywa na taśmie!" :). Na tym forum znalazłem naprawdę dużo ciekawych informacji (nawet tacy goście jak EXPERT MEGA TOTAL CZAD nie zmienią tego :) ).
Pozdrawiam wszystkich
Adam

poniedziałek, 8 marca 2004, 12:39
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ]