Teraz jest piątek, 16 listopada 2018, 13:57

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kodeki DV przy zgrywaniu - różna jakość ? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Kodeki DV przy zgrywaniu - różna jakość ?
witam...
czy zgrywajac material DV z kamery (np. premierem) na jakość zgranego materialu mają wplyw kodeki DV ?
Chodzi mi oto, czy jezeli zainstaluje w systemie kodeki DV firmy Pinnacle, to czy material bedzie lepszej jakosci, niz

material zgrany bez kodekow Pinnacla (systemowe M$ DV) ?

wtorek, 30 marca 2004, 16:40
Moderator
Moderator

http://www.filmsite.art.pl/fs.php?page= ... mpare.html

wtorek, 30 marca 2004, 18:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Akurat ta strona nie dotyczy tematu postu.

Zgrywając materiał DV z kamery na HDD kodek DV nie ma żadnego wpływu na jakość zgranego materiału.

Podczas filmowania obraz jest kompresowany do postaci formatu DV sprzętowym kodekiem kamery i w takiej postaci zapisywany na taśmie.
Zgrywanie materiału DV na HDD - to nic innego jak transmisja bit po bicie zer i jedynek z taśmy na dysk i przy tej czynności kodek DV nie bierze udziału.

Natomiast kodek DV jest potrzebny przy renderingu, konwersji , odtwarzaniu i tu dopiero ma pewien wpływ na jakość materiału DV.

wtorek, 30 marca 2004, 21:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
MN1S1EK popraw sie bo ostatnio podajesz zle strony.
Chociaz w gruncie zeczy jak moze ktos kto sie nie zna dac dobra odpowiedz :?:
Wiem wiem ze dopiero raczkujesz w tych tematach ale nie wprowadzaj ludzi w blad.
Proponowalabym abys sie wylogowal i opuscil to forum bo tylko przeszkadzasz.

środa, 31 marca 2004, 01:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ADA: akurat ty nie powinenes/as sie wypowiadac na temat opuszczania forum.. twoje posty wszyscy znaja.
A strona rzeczywiscie do zgrywania nic nie wnosi, ale jesli ktos jest zainsteresowany wykorzystaniem do pozniejszej obrobki roznych kodekow DV to jest to zawsze jakis test.

środa, 31 marca 2004, 08:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Oczywiscie ze masz racje? :P Jak sie nie zna odpowiedzi to najlepiej odeslac do strony w dodatku nie na temat.
Ludzie jezeli zadacie jakies konkretne pytanie to napewno otrzymacie odpowiedz tyle ze nie na temat ktory akurat was interesuje :twisted:
Ja mysle ze ten mn1s1ek to sie na niczym nie zna i tylko paleta sie po forum. W dodatku nie potrafi czytac. Najlepiej byloby jakby nas opuscil.
Mam cicha nadzieje ze juz to zrobil i nie bede musiala wiecej ogladac tej geby i czytec jego bzdury.

środa, 31 marca 2004, 09:42
Bywalec
Bywalec

Rozumiem.... I teraz tak. Po zgraniu DV chce to zapisac do formatu... mnijesza o to jakiego. , w Virtual Dub bede konwertował. I teraz jaki kodek DV najlepiej zainstalowac (który bedzie dekodował materiał) aby uzyskac najlepsza jakość.... Z doświadzczenia i przeprowadzonych prób napewno macie swoich "liderów"...

środa, 31 marca 2004, 16:11
Moderator
Moderator

Ostatnio edytowano sobota, 8 maja 2004, 23:35 przez Mn1s1ek, łącznie edytowano 1 raz

środa, 31 marca 2004, 23:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kodeki DV przy zgrywaniu - różna jakość ?
Kolego Mn1s1ek albo masz coś z oczami albo poruszony w pierwszym poście temat jest dla Ciebie stanowczo zatrudny - bo w ostatnim swym poście piszesz już bzdury.

Na postawione w pierwszym poście pytania cactoos_dahoo odpowiedź może być tylko jedna - nie ma znaczenia jaki kodek DV jest zainstalowany w systemie, bo podczas zgrywania materiału DV z kamery na HDD ŻADEN ! kodek DV nie bierze udziału, ponieważ ten materiał już został skompresowany do formatu DV przez sprzętowy kodek kamery (bądź magnetowidu). Ponieważ nie bierze udziału więc nie ma żadnego wpływu na jakość zgrywanego materiału. Czy to aż takie trudne ?

Na przywołanej stronie nie ma ani pół zdania odpowiedzi na postawione pytanie cactoos_dahoo w pierwszym poście.
Strona ta może być odpowiedzią na kolejne pytanie cactoos_dahoo postawione dzień później ale go jeszcze nie znałeś podając linka.

W swoim poście Mn1s1ek pisze:

"Ha - nieżle się ubawiłem, widzę że są tu propagowane jakieś nowe wynalazki. Kolega myli zgrywanie w postaci cyfrowej (bit po bicie) z czym innym. "

Jeśli twierdzisz, że zgrywanie materiału DV z kamery(magnetowidu) na twardy dysk PC nie jest transmisją cyfrowych danych bit po bicie - to proszę wyjaśnij mi na czym ten proces polega. Zapewne więcej forumowiczów zechce poznać nową teorię. Może z tego jaki patent wyniknie ?

czwartek, 1 kwietnia 2004, 02:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

zgadzam sie z Tadeuszem, jest to tylko kopiowanie i kodek nie ma nic do rzeczy, dopiero przy odtwarzaniu jest "uruchamiany". mnisiek jesli chcesz byc powaznie traktowany to nawet jesli w czyms bedziesz mial racje prosze nie stosuj takich tanich chwytow jak "niezle sie ubawilem" bo osmieszasz tylko siebie

czwartek, 1 kwietnia 2004, 08:20
Moderator
Moderator

Doświadczony Kolego Tadeuszu ! Masz pewnie lepszy wzrok niż ja więc proszę Cię, wytłumacz mi, niedouczonemu lamerowi, jaki mechanizm jest odpowiedzialny przy zgrywaniu z kamery na HDD poprzez fire-wire za to w jakim formacie jest plik video. Chodzi o rozróżnienie DV type 1 i DV type 2. Skoro materiał jest zgrywany bit po bicie, bez żadnych zmian i ingerencji więc może podział ten odbywa się w zależności od pory dnia albo koloru oczu zgrywającego. Mylic się jest rzeczą ludzką, głupotą jest z kolei nie wyciągać wniosków z popełnionych błędów i jeśli ja się mylę to chciałbym chociaż dokładnie poznać zasady jakie występują przy cyfrowym zgrywaniu. Darujmy więc sobie złośliwości i wyjaśnijmy sobie konkretnie to zagadnienie.
Proszę o odpowiedź !

czwartek, 1 kwietnia 2004, 08:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Może nie nazywam się Tadeusz, ale myślę, że moja odpowiedź wyjaśni sprawę zgrywania bit po bicie. Skompresowane dane z kamery idą niezmienione, jedyne co po drodze się dzieje to opakowywanie ich przez oprogramowanie w plik avi. Czyli, żeby nie było niedomówień: dodanie nagłówka riff w Type-1 i dodatkowo wykonanie kopii ścieżki audio w Type-2 (czyli w 2 są dwie identyczne ścieżki audio). ŻADEN kodek nie jest w trakcie tej opercji używany! Nie mam miejsca żadna rekompresja, czy ingerencja w dane!
Są też systemy, które dane z kamery zapisują w formacie RAW, czyli tak jak jest on reprezentowany na kamerze.
Poza Raw, Type-1 i Type-2 jest jeszcze kilka (jeżeli nie naście) sposobów opakowania danych, ale to tak jak z płytą CD (DVD;-) Nie ważne do jakiego pudełka ją włożysz dane będą na nie ciągle te same.

Pozdrowienia
Ulv

czwartek, 1 kwietnia 2004, 09:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

no ja tez Tadeusz nie jestem, ale wtrace swoje 3 grosze tak bardziej obrazowo: AVI to tzw. "kontener" na dane. Dane zas sa w formie pakietow ktore przy zgrywaniu nic a nic sie nie zmieniaja i sa identyczne jak na tasmie. Rownie dobrym kontenerem na te dane moglby byc np. ASF. Tak wiec driver przy zgrywaniu dba tylko o to by umiescic owe dane w kontenerze (stad mozliwe roznice type1 i 2) i zapisac na dysk.

czwartek, 1 kwietnia 2004, 12:30
Bywalec
Bywalec

Są też systemy, które dane z kamery zapisują w formacie RAW, czyli tak jak jest on reprezentowany na kamerze.
Poza Raw, Type-1 i Type-2 jest jeszcze kilka (jeżeli nie naście) sposobów opakowania danych

Rozumiem, że był to tylko przykład i nie ma mozliwości ingerencji w format zapisu danych na kasecie. Kamera DV kompresuje sprzetowo do formatu DV (5:1) i nie ma mozliwości kodowania obrazu z kamery w formacie RAW ? - to było by zbyt piękne nie? Pozdrawiam.

czwartek, 1 kwietnia 2004, 21:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Niestety, to RAW oznacza, że zakodowany strumień dv z kamery nie ma opakowania w postaci żadnych dodatkowych nagłówków czy to avi, asf, czy mov. Czyli jest bez kontenera, ale nadal skompresowany tak jak na taśmie.

Pozdrowienia
Ulv

czwartek, 1 kwietnia 2004, 21:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona