Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 06:23

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 Panasonic NV-GS11EGE kontra Sony TRV-14e. 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Panasonic NV-GS11EGE kontra Sony TRV-14e.
Panasonic NV-GS11EGE kontra Sony TRV-14e.

Kilka dni temu miałem możliwość nagrania po kilka minut materiału wyżej wymienionymi kamerami w tym samym sklepie w Jeleniej Górze na ul. 1 Maja. Dom Towarowy, stoisko Neonet. Korzystając z okazji serdeczne dzięki dla personelu za wyrozumiałość i cierpliwość.

Obiekt filmowania: okładka magazynu CHIP przedstawiająca wzorzec kolorów oraz otoczenie, ustawienia kamer: full automat.

Opis warunków nagrywania:
1. Miejsce bardzo słabo oświetlone i bardzo ciche. Kondygnacja najniższa w Domu Towarowym, chwilowo nie zagospodarowana. Światło wpada tylko z wyższych kondygnacji. Brak okien. Filmuję w najciemniejszym miejscu.
2. Otoczenie jak w punkcie 1, ale filmuję w zdecydowanie jaśniejszym miejscu tej samej kondygnacji, czyli bliżej światła.
3. Stoisko Neonet. Bardzo dużo światła: sztuczne + wpadające przez okna. Pomieszczenie zdecydowanie głośniejsze od wcześniejszego.

Subiektywne wrażenia (moje oraz mojej żony) z materiału zgranego na HDD.

<< OBRAZ >>
W przypadku otoczenia mocno oświetlonego jakość obrazu z obydwu kamer bardzo podobna, z tym, że w Panasonicu NV-GS11EGE występuje pewne przesycenie kolorami. Wraz ze spadkiem natężenia oświetlenia matryca Panasonica zaczyna generować szumy. W przypadku najciemniejszego z wyżej opisanych pomieszczeń Panasonic ma poważne problemy z ustawieniem ostrości. W każdych warunkach (wyżej opisanych) elektroniczny stabilizator obrazu nieco lepiej pracuje w Sony Trv-14e (porównując dla max zoom=10). Oczywiście zoom x24 dla Panasonica to duży plus, ale bez statywu to nie lada wyczyn.
<< DŹWIĘK >>
W każdym z wyżej opisanych warunków kamera Panasonic NV-GS11EGE nagrywała zdecydowanie mniej szumów i pisków pochodzących od mechanizmów kamery. W przypadku najcichszego pomieszczenia nagrane dźwięki własne mechanizmów były szczególnie przykre podczas kręcenia ujęcia kamerą Sony, czyli Sony Trv-14e zdecydowanie w tyle.

Nie były to moje pierwsze testy kamer miniDV. Opisałem nieco wcześniej wrażenia z testów 8 kamer. Pokuszę się wobec tego o małe podsumowanie. Przypominam: przedmiotem testów są kamery w przedziale 2-3 tys. zł. Nie zabieram głosu w sprawie kamer za 5 tys. zł czy też droższych, tytaj nie mam najmniejszego rozeznania.

W przypadku dobrego oświetlenia jakość obrazu z różnych kamer różni się bardzo niewiele. Wraz ze spadkiem natężenia światła kamery Sony z serii TRV zdecydowanie lepiej sobie radzą od innych kamer (JVC, Samsung, Panasonic, Canon). Jeżeli chodzi o dźwięk to sprawa wygląda zgoła odwrotnie. Tutaj kamerę Sony w najlepszym wypadku ustawiłbym po środku mojego rankingu, a nawet na gorszej pozycji. Kamera Sony ma jeszcze jedną dużą wadę: cena. Proszę się popatrzeć na ceny kamer z nowej serii zaczynając od modelu DCR-HC18E (model DCR-HC14 wygląda jak seria TRV, ale również nieźle kosztuje).

Wybór kamery nie jest prosty. Ja wybrałbym kamerą Sony TRV-14e ,ale z zoomem x24 oraz układem audio z Panasonica NV-GS11EGE. Część audio mógłaby być również z Samsunga. Czyli taki mieszaniec. Ale czegoś takiego nie ma, niestety.

piątek, 23 kwietnia 2004, 23:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ]