Teraz jest piątek, 16 listopada 2018, 20:49

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Jaka to różnica ? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Jaka to różnica ?
Witam !
Czytając starsze posty ktoś napisał (nie umiem teraz tego znajść) aby w kamerach MiniDV stosować taśmy tego samego producenta.
Mieszanie taśm różnych wytwurców jest niby szkodliwe dla kamery. Może jest ktoś na forum i mi wyjaśni dlaczego tak jest, i czy to jest prawdą.
Pozdrawiam: EWA.

poniedziałek, 10 maja 2004, 10:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post re...
Witam,
Tak pisze prawie zawsze w każdej instr. obsługi kamery...
Jest to normalne, gdyż producenci sprzętu dbają o własne interesy i chcą aby nabywca kamerki kupował ICH kasetki. Ale z powodzeniem możesz używać kaset innych producentów. Kręcę różnymi kamerami i stosuję głównie kasety MiniDV "SONY Excellence" oraz Panasonic DVM60.
Używałem także BASF i TDK, ale te ostatnie odradzam bo brudzą głowicę w kamerze. Przynajmniej ja miałem taką partię kaset.

poniedziałek, 10 maja 2004, 10:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Taśmy poszczególnych producentów różnią się składnikami warstwy magnetycznej. Są te warstwy mniej lub bardziej trwałe.Taśmy DVCAM są pokryte czymś w rodzaju warstwy poślizgowej- smarującej (to określenie jest może mało dokładne). Zawsze na torze prowadzenia tasmy i głowicach pozostają resztki warstwy magnetycznej taśm(bardzo minimalne ale jednak pozostają). Mieszanie się tych resztek z różnych taśm powoduje powstawanie na głowicach coraz większej warstwy osadu.
W związku z tym ze powstał on z róznych składników jest ciężki do usunięcia.
Takie wyjasnienia przeczytałem w jakiejś instrukcji serwisowej .
Moim zdaniem jeden rodzaj taśm powoduje że resztki warstwy magnetycznej mają takie same właściwości i łatwo się ich pozbyć.
Ja stosuję jeden rodzaj taśm -DVCAM i mimo przepracowania na kolejnej kamerze prawie 2000godz głowice w kamerze nie wymagają jeszcze czyszczenia.
Najtańsze taśmy są słabej jakości i zapychają głowice.
Takie są moje doświadczenia 6-cio letniej pracy sprzętem DV i DVCAM.
Mam wiele kaset nagrywanych po kilkaset nawet razy , eksploatowanych
przy montażu klasycznym , są dalej używane i nie występują na nich żadne usterki.
Są to tasmy DVCAM.
Warto za nie zapłacić dość wysoką cenę bo to się opłaca.
Pozdrawam.

poniedziałek, 10 maja 2004, 11:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

troche offtopic, do Witek: przejdz na dvcpro to tasma nie bedzie dotykac glowicy i juz zupelnie nie bedzie szans na zabrudzenia :D

poniedziałek, 10 maja 2004, 14:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dzięki za radę, może faktycznie w dvcpro jest tak jak kol pisze( zupełnie nie znam tego sprzętu) ale konieczna by była zbyt wielka wymiana sprzętu , kamer, magnetowidów oraz taśm więc jest to mało opłacalne.
Zresztą temat dotyczył taśm DV i przedstawiłem to co wiem.
Pozdrawiam.

poniedziałek, 10 maja 2004, 14:24
Bywalec
Bywalec

Serdeczne dzięki wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi. Teraz już wiem co jest grane. Nurtuje mnie tylko jeszcze jedno, do kol. Witka, może zacytuje:

"Mam wiele kaset nagrywanych po kilkaset nawet razy , eksploatowanych
przy montażu klasycznym , są dalej używane i nie występują na nich żadne usterki.
Są to tasmy DVCAM."

czy jest jakaś różnica między taśmą "mini DV" a "DVCAM" ? czy różnią się wymiarami ? czy tylko parametrami ? Jeżeli mają te same wymiary co kasety mini DV, czy można je stosować w kamerach mini DV.
Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam: EWA.

poniedziałek, 10 maja 2004, 19:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kasety miniDVCAM np.- PDVM-40N - Sony ,są identyczne jeśli chodzi o budowę kasety i szerokość taśmy z innymi kasetami mDV. Taśma w DVCAM jest o 1/3 dłuższa czyli 40 to 60 min DV. Jest to taśma spełniająca dość wysokie wymagania stawiane przed taśmami profesjonalnymi. Cena też sporo wyższa ta wymieniona kosztuje około 70 zł. Mozna je stosować w kazdej kamerze DV. Naprawdę warte są tej ceny.
Pozdrawiam.

poniedziałek, 10 maja 2004, 21:46
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

ja tylko może napiszę moje spostrzeżenia na temat kaset jakie używałem w kamerze NV-DS60 Panasonic.

1. kaseta panasonic - 29zł - nawet przy pierwszym użyciu danej kasety pojawiały się jakieś drobne zakłecenia typu punktowe "zacięcia" obrazu, przy nagrywaniu w SP (LP nie używałem). Nie wiem jak z wielokrotnym nagrywaniem bo nagrałem ją tylko raz

2. maxwell - 18zł - w SP jest ok, w LP kompletna dupa, czarne kwadraty, obraz "pourywany", ogólnie nic nie widać. Ją też nagrałem tylko raz więc nie wiem jak z trwałością.

3. sony premmium - 15zł - zaje...a - obraz dobry niezależnie od trybu nagrywania SP czy LP, można zmieniać tryb co minutę i nic (gdzieś czytałem, że nie wolno tego robić), trwałość też dobra - nagrałem ją w całośdci chyba 10 razy i bez negatywnego wpływy na obraz.

tyle moich spostrzeżeń, jeśli komuś się przydadzą to fajnie

pozdrawiam

wtorek, 11 maja 2004, 08:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Jaka jest różnica.
Witek,napisz gdzie mogę wysylkowo kupis sony dv-cam.Cześć.

wtorek, 11 maja 2004, 15:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Prowimax, BEiKS, Sony Poland i inne firmy oferujące profesjonalny sprzęt telewizyjny.

wtorek, 11 maja 2004, 17:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Jaka to różnica.
Dziękuje dobry człowieku.Cześć.

środa, 12 maja 2004, 22:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Chomski podaj namiary na PW. Mogę podać adres gdzie są najtańsze obecnie kasety DVCAM i miniDVCAM. Oczywiści sprzedaż na fakturę również. Inni zainteresowani koledzy proszę również na PW, bo obawiam się ze inaczej administrator uzna to za kryptoreklamę.
Pozdrawiam

czwartek, 13 maja 2004, 17:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Witku jeżeli to możliwe też chętnie dowiedziałbym się o źródło kaset DVCAM w dobrej cenie jeśli to możliwe proszę o maila na henrico3@wp.pl
z góry dzięki

czwartek, 13 maja 2004, 22:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]