Teraz jest poniedziałek, 17 grudnia 2018, 12:00

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 No i stało się ;-( - brudna głowica i dropy... co dalej ? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post No i stało się ;-( - brudna głowica i dropy... co dalej ?
No i stało sięcoś czego od początku się obawiałem ;-( wrzuciłem do mojego Soniaczka TRV-19 jakąś trefną kasetkę od znajmomego i kamerka zaczęła mi dropić przy nagrywaniu... koszmar poprostu. 4 linie paskudnej pixellizacji.
Jakiś czas temu miałem podobną sytuację, pomogło jednak przewinięcie kawałka taśmy na podglądzie i efekt dropienia zniknął ale nie tym razem - teraz już nic się nie da zrobić. Wymieniłem nawet kasetkę a nową, oryginalnie zapakowaną myśląc, że to moze kaseta się zabrudziła ;-( - niestety nie, na nowej też dropy. Sytuacja ma miejsce tylko przy nagrwaniu materiału, bo gdy odtwarzam wcześniej nagrany to obraz jest git.

Mam do Was zatem wielką prośbę, jak mam teraz przywrócić mój sprzęcik do stanu używalności... Przejrzałem archiwum kilku grup dyskusyjnych i wiem napewno (lub jestem święcie przekonany) żeby nie używać kasetek czyszczących zalecanych przez producenta, ze względu na ogólnie rzecz biorąc "niszczenie głowicy" i to chyba tyle w temacie kaset czyszczących.

Jako drugą możliwość "naprawy" myślę o oddaniu kamerki do serwisu na
czyszczenie głowicy, tylko boję się myśleć jaki będzie to koszt i czy zrobią
to solidnie, czy np. nie wezmą wcześniej wspominej kasetki czyszczącą i
"przejadą" nią głowicy - a tego chcę uniknąć. Gdyby ktoś polecił mi naprawdę solidnego człowieka/serwis w Rzeszowie lub okolicach to chętnie powierzyłbym mu sprzęt do przeczyszczenia.

Ostatnie z rozwiązać to samoczynne wyczyszczenie głowicy specjalnym środkiem zachowując ostrozność przy tej czynności. Mam jednak w tej kwestii kilka pytań:
* jakim środkiem czyścić: spirytus, specjalny środek w areozolu ale JAKI,
JAKIEGO PRODUCENTA polecacie
* czym czyścić: nasączony wacik, jakaś tkanina, czytałem również o papierze kredowym przykładanym do głowicy

Poradźcie coś proszę, bo ten temat będzie mi spędzał sen z oczu, pogoda
piękna się robi i aż chce się ruszyć z rodzinką w plener a tu "kiszka",
kamerka odawia posłuszeństwa.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady i sugestie, sprawdzone metody
(bezpieczne) lub polecenie kogoś/serwisu z okolic Rzeszowa.

Maciej G.

poniedziałek, 17 maja 2004, 12:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Ciekawe czy w serwisie nie czyszczą nimi czasem, skoro producent poleca?

Kamera Panasonica (model w moim opisie) ma juz kilka lat, głowica była czyszczona zawsze taśmą i jakoś nie widać żadnej różnicy w jakości nagrywanego obrazu/dźwięku.

Jednak w instrukcji piszą, że nie należy "jechać" tą taśmą ponad 20 sekund.

W Canonie też mi się zabrudziła kamera, oddalem do serwisu, gdyż mam na gwarancji. Oddali mi z opisem:
USTERKA: Zabrudzony wałek przesuwu taśmy.
NAPRAWA: Przeczyszczenie taśmą czyszczącą.
ZALECENIA: Nie używać starych kaset oraz zakupić taśmę czyszczącą.

SAM NIE WIEM CO MYŚLEĆ. Czytalem na forum o tych taśmach, ale jakoś czyszczę nimi i sprzęt mi chodzi.

czwartek, 20 maja 2004, 17:33
Bywalec
Bywalec

Serwisy najprawdopodobniej czyszczą jednak środkami chemicznymi przeznaczonymi do tego celu, specjalne spray'e które odtłuszczają, usuwają zabrodzenia, kurz itp. Poniżej kilka informacji zebranych od użytkowników:

Jeżeli ktoś chciałby samemu wyczyścić głowicę, to mozna to w miarę bezpiecznie zrobić za pomocą preparatu VIDEO 90 firmy Kontakt. Środek ten dostępny jest w dobrych sklepach elektronicznych, internetowych sklepach wysyłkowych itp.

Czynnośc tę należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, kamera ma być "ostygnięta" ponieważ środek ten jest bardzo łatwo palny a głowica z regóły nadrzewa się podczas pracy. Można nim czyścić/odtłuszczać powierzchnie metalowe (głowice, rolki) oraz gumow (wałki). Nie wstrzykiwać na powierzchnie zabezpieczone smarem, np. tryby ponieważ środek rozpuszcza je.

Maciej G.

piątek, 21 maja 2004, 12:22
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Kaseta nie!!!!
Broń Boże nie uzywaj kasety czyszczacej!!!. Ona zamiast czyścić szlifuje głowicę. A to może doprowadzić w skrajnych przypadkach do uszkodzenia głowicy... Najlepiej przeczyścić głowicę środkami chemicznymi. Ja tak robię i zawsze mam głowicę wyczyszczoną tak jak być powinna!

dnc

Mój sprzęt:
Kamera: JVC GR-DV700E
Grafika: Gainward PP2100LE TV/DVI
Obróbka video:Pinnacle Studio 9.1 PL
Kontakt: GG: 4926855
Obrazek

sobota, 22 maja 2004, 10:02
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post ... i drobna uwaga o czyszczeniu głowic...
Czyścić tez trzeba głowice kasującą. Jesli ona dobrze nie skasuje tasmy nawet nowej, a która nie jest przygotowana do zapisu, to pojawiaja się zacięcia obrazu, dźwiek się zacina i przerywa lub pojawiają się poziome paski na ekranie. Ja to miałem i długo zastanawiałem się co jest powodem złego zapisu na taśmę filmu. No i doszedłem do tego, że wszystkiemu winna jest brudna głowica kasująca!!!

dnc

Mój sprzęt:
Obrazek

niedziela, 26 września 2004, 10:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ostatnio edytowano niedziela, 7 września 2008, 22:56 przez zakręcony, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 26 września 2004, 12:44
Bywalec
Bywalec

A gdzie w kamerze znajduje sie ta glowica kasujaca?

niedziela, 26 września 2004, 13:33
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

A gdzie w kamerze znajduje sie ta glowica kasujaca?

U mnie znajduuje się zaraz z lewej strony (patrząc do środka kamery jak wchodzi kaseta). Jest to taki prostokąt metalowy pionowy przez który przechodzi taśma zaraz po " wyjściu z kasety. Zdjecia nie mam to nie mam jak pokazać. Co ciekawe nie piszą o niej nic w instrukcji, a jest!!! Może dlatego, zeby kupujący nic nie wiedział o działaniu kamery i nagrywaniu, a jak jest problem to szedł do serwisu i bulił kupę kasy za prostą sprawę!!!

dnc

Mój sprzęt:
Obrazek

poniedziałek, 27 września 2004, 18:18
Bywalec
Bywalec

poniedziałek, 27 września 2004, 21:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Panowie mylicie sprzęt, w kamerach DV głowice kasujące są na wirującym bębnie. To czyste brednie. Proszę sie dobrze przyjżeć temu co nazywasz głowicą kasującą. W żadnrj serwisówce nic na temat takich oddzielnych głowic nie piszą bo ich nie ma.

piątek, 1 października 2004, 10:02
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post To ciekawe...
A to dlatego, że miałem problemy z nagrywaniem materiału, gdyż na nowo zapisanym pojawiały mi sie przebitki, starego lub zaniki dźwieku. W pierwszej chwili też myslałem, że to jest brudna głowica zapisująca, obrotowa, ale po wyczyszczeniu jej dalej efekt był ten sam. Dopiero potem dobrze przygladnałem się mechanizmowi w środku kamery i zobaczyłem w lewym rogu kawałek metalowy pionowo ustawiony. Wygladało to jak głowica, więc postanowiłem to wyczyścić i... jakby ręką odjał , wszystkie problemy ze złym zapisem znikneły i nie pojawiaja się do teraz. Więc nie wiem, co to było. Jesli nie głowica kasujaca, to co...? Przyznam się szczerze, ze jeszcze nie słyszałem o systemie zapisu na taśmie magnetycznej, gdzie nie byłoby głowicy kasujacej i jednocześnie przygotowujacej tasme do powtórnego nagrania nowego materiału. Ale mogę się mylić... Swoją drogą nie wyobrażam sobie, jak głowica zapisująca może dobrze skasować taśme z poprzednim materiałem. Ma ona za słabe pole magnetyczne by całkowicie "zlikwidować" poprzednie nagrania (w końcu wiruje!!!, a to nie to samo co stały przesuw przez właczony elektromagnes!!!). Jak zrobię zdjęcie środka mojej kamery to postaram się pokazać o jaką część mi chodzi.

dnc

Mój sprzęt:
Obrazek

sobota, 2 października 2004, 08:17
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Co to jest w kamerze?
Jak zapowiedziałem oto zdjęcia z wnętrza mojej kamery.

Czy ktos wie co to jest to po lewej stronie patrząc od głowicy wirującej?

http://www.mzg.pl/images/private/IMG_4075_1.jpg
http://www.mzg.pl/images/private/IMG_4076_1.jpg

dnc

Mój sprzęt:
Obrazek

wtorek, 5 października 2004, 18:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Kol. Darku czy to napewno kamera DV, specjalnie rozkręciłem obudowę kamer DSR-200 i DSR-250 i nic takiego nie znalazłem. Uważasz że głowice wirujące są zbyt słabe aby kasować, a insert w analogu. Jak to jest głowica kasująca to co z kodem jest kasowany i nagrywany od nowa, to jest możliwe. W moich kamerach cyfrowych niczego takiego nie znalazłem. Pozdrawiam

wtorek, 5 października 2004, 21:10
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Na pewno miniDV
No właśnie jest to miniDV! Teraz już sam nie wiem, co to jest. Jeden z moich kolegów elektroników twierdzi, że to jakiś demagnetyzer, ale co on robi i kiedy, czy przy nagrywaniu czy przy odtwarzaniu taśmy, tego nie wiem.

dnc

Mój sprzęt:
Obrazek

środa, 6 października 2004, 08:31
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Mam pytanko czy ta głowica wirująca powinna sie obracac jak ja delikatnie chce przekręcic patyczkiem ??

wtorek, 9 listopada 2004, 23:56
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona