Teraz jest środa, 14 listopada 2018, 18:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy można popsuć kamerę prze firewire??? 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Czy można popsuć kamerę prze firewire???
konkretniej czy ma znaczenie to że wyłączyłam komputer przy włączonej kamerze?? Kamerka jest nowa, przy pierwszej próbie udało mi się tylko posterować nią za pomocą premiera i nic nie udało się zrzucić, a przy następnych próbach to już nic się nie udało...czy mam już wyrzucić moją nową kamerkę do śmieci?

środa, 19 maja 2004, 22:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Myślę że kamerce nic się nie stało, przez wyłączenie kompa. Przechwyć obraz z kamery innym programem.
Pozdro.

środa, 19 maja 2004, 23:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Nie słyszłem o czymś takim. Złącze firewire tak jak USB z założenia może być podłączane i odłączane w trakcie pracy komputera. Przynajmniej w kwestji elektronicznej nic się nie powinno stać. System może reagować na odłączenie różnie, niektóre urządzenia wymagają powiadomienia o tym fakcie systemu. Nie chodzi tu o możliwość uszkodzenia, ale o ewentualny zwis systemu (np. wyjmij kartę smartmedia z czytnika USB podczas zapisu - zwykle efekt jest ten sam - ctrl+alt+del). To, że wyłączasz komputer przy włączonej kamerze, ma się jak wyłączanie komputera przy włączonym monitorze (raczej mu to nie zaszkodzi).

Ciekaw jestem jaką wersję premiera używasz. Kiedyś jak pracowałem na starym 5.0 to bez upgrade-u do 5.1c sterowanie kamerą cyfrową nie było możliwe. Zapis też jakoś nie specjalnie działał. Dopiero po poprawce mozna było normalnie pracować.

Jeśli używasz Win98 pierwsza edycja (ale pewnie nie) to możesz mieć problemy z firewire.

czwartek, 20 maja 2004, 00:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Wyraźnie jest napisane, że kamera była włączona, to przy wyłączeniu komputera na włączonej kamerze to jest tak samo jak byście wyłączyli wtyczkę z gniazdka albo odłączyli zasilanie. Kamera padła i tyle.

czwartek, 20 maja 2004, 11:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Niedawno pisalem o identycznym problemie jaki wystapil u mnie. Otoz latwo mozna uszkodzic gniazdo firewire jak sie okazuje. Tylko w tanim Sony? Wedlug serwisu uszkodzenie nastapilo z winy przepiecia. Wyjasnienia serwisu - mniej wiecej tak: komputer musi byc uziemiony, kamera przy podlaczaniu musi byc wylaczona. Instrukcja milczy na ten temat. A to co oni pisza w wyjasnieniach staje sie podstawa do odmawiania dalszych napraw gwarancyjnych tej samej usterki.
Wczesniej na tym samym komputerze w tych samych warunkach dzialay inne kamery (Sony, Canon) bez problemu i to przez ponad rok, dosc intensywnie. Komputer jest sprawny i sprawdzony.
Uwaga - naprawa uwalonego gniazda DV (jakas plytka) w kamerze TRV22e kosztuje wg Sony 2000 zl. Zepsute jest tylko wejscie/wyjscie DV, analogowe i USB dzialaja prawidlowo.
Przypuszczam, ze wina uszkodzenia mogla byc fabryczna albo zostala spowodowana przez zle zabezpieczenie (bo w koncu kamera raczej z dolnej polki). Jezeli masz kamere Sony, na gwarancji, BARDZO uwazaj na serwis firmowy, bowiem mozesz stac sie ofiara tak jak ja. Nie sprawdzilem kamery przy odbiorze z naprawy gwarancyjnej i okazalo sie dopiero w domu, ze usterka nadal istnieje. Okazalo sie to przy podlaczaniu do laptopa zasilanego z baterii, kamera zasilana tak samo. Teraz albo zaplace albo zostane z zepsuta kamera. Walka przez federacje konsumentow nic raczej nie da. Dlugo i beznadziejnie a przy tym wynik nie pewny (rzeczoznawcy, proces, czas itd).
Trzeci swiat k.... mac.

Pozdrawiam

czwartek, 20 maja 2004, 13:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Kamerka jest JVC, problem jeszcze wiekszy bo sprowadzona ze stanów, teraz servis mowi że nie naprawi bo to inne standardy i nie mają oprogramowania do amerykańskich i że w ogóle to fakoff, chyba że wymiana procesora za kilka tysięcy, ale i to nie pewne.

czwartek, 20 maja 2004, 15:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
To jaka jest w koncu kolejnosc wlaczania/wylaczania urzadzen? Wg instrukcji do JVC GR-D73E nalezy:
1. polaczyc urzadzenia ze soba przewodami (urzadzenia wylaczone)
2. wlaczyc zasilanie kamery
3. wlaczyc zasilanie innego urzadzenia - magnetowid, telewizor, druga kamera, komputer
O kolejnosci wylaczania nic nie napisali. Czy kamere czy inne urzadzenie?

poniedziałek, 26 lipca 2004, 10:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W żadnym wypadku nie powinno się podłanczać kamerki cyfrowej do włączenego komputera. Podłanczanie na żywca może spowodować uszkodzenie wejścia DV (niezbyt częste przypadki ale są).
Jeżeli ktoś chce ryzykować to musi się liczyć z ewentualną wymianą płyty głównej kamery (nie istnieje zwykle możliwość wymiany tylko scalaka).

Druga przyczyna uszkodzenia mogą być przepięcia na płycie głównej komputera (z wbudowanym 1394). W serwisie mieliśmy przypadek kompa fatalnie poskładanego gdzie płyta główna zwierała z obudową. Efekt tego to dwie uszkodzone kamerki (miał tylko dwie hehe). Podłanczanie jakiegokolwiek urządzenia do DV kończyło się spaleniem wejścia DV.
Firma która składała kompa (no name) oczywiście wyparła się wszystkiego (po wyjęciu płyty zwarcie zostało usunięte i płyta była prawdopodobnie ok). Straty czyli naprawa dwóch kamer wysokiej klasy to koszt około 5000 zł.
Tego typu przypadki nie występują w przypadku drozszych kart video gdzie istnieją odpowiednie zabezpieczenia.

Tak więc rada na przyszłość podłanczając drogą kamere do typowego "składaka" trzeba mieć się na baczności. Lepiej wydać troche więcej kasy na pewny komputer niż potem płacić z nawiązką.

pozdrawiam

poniedziałek, 26 lipca 2004, 11:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Piotrze S. dzieki za odpowiedz, ale mi chodzilo nie o podlaczanie urzadzen tylko sytuacje w ktorej kamera i komputer sa podlaczone do sieci elektrycznej i polaczone kabelkami do siebie. Urzadzenia sa w tej chwili wylaczone. Chodzi mi o kolejnosc wlaczania i wylaczania kamery i komputera. Podlaczanie przewodow przy wlaczonej czyt. pracujacej kamerze na pewno ma wielkie znaczenie. Ale czy kolejnosc wlaczania i wylaczania kamery i kompa moze spowodowac uszkodzenie we/wy firewire w kamerze?

poniedziałek, 26 lipca 2004, 11:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Najpierw należy podłączyć kamerę i PC przewodem DV, następnie włączyć zasilanie kamery, następnie włączyć PC, robię tak od 3 lat i wszystko jest OK.

poniedziałek, 26 lipca 2004, 13:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Rozmawialem z serwisem JVC. Wg nich kolejnosc przy wlaczeniu to: komputer - kamera, przy wylaczaniu: kamera - komputer. Najwazniejsze zeby nie podlaczac przewodow przy wlaczonym sprzecie.

poniedziałek, 26 lipca 2004, 14:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

a ja na mojej starej JVC robilem w roznych kolejnosciach :]
padla tylko dlatego ze JVC nie toleruje kaset uzywanych z innych kamer :]
tak powiedzieli w serwisie :]

pozdrawiam
thorg

moj sprzet:
Atari 800 Xl monitor mono-chromatyczny
klawiatura, myszka i magnetowfon na kasetki :]

poniedziałek, 26 lipca 2004, 15:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Ciekawe!. Ja mam JVC 4000 prawie rok i łączę ją z kompem w przypadkowej kolejności. Komp jednak zawsze jest już włączony. Kamerę włączam później, natomiast kabel w dowolnej kolejności. Nigdy nie miałem żadnych problemów. Oby tak dalej.

poniedziałek, 26 lipca 2004, 17:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dzban wode nosi dopuki się ucho nie urwie. Można podłączać i tysiąc razy i
będzie ok, a za tysiąc pierwszym razem padnie kamerka((((

poniedziałek, 26 lipca 2004, 19:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Odnośnie łączenia kamerki z PC mam jeszcze jedną ważną uwage. Mianowicie należy bardzo ostrożnie wkładać kabel firewire do komputera. Możliwe jest włożenie wtyczki odwrotnie!! pomimo tego, że jest niesymetryczna. Gniazdo na karcie PCI jest dość miękkie i bez większego oporu można włożyć wtyczkę odwrotnie. Podłączenie odwrotnie włożonego kabla do PC do kamerki w 99% musi skończyć się spaleniem portu w kamerce. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż firewire w PC jest z reguły gdzieś z tyłu i nie widać gniazda przy wkładaniu.
Ja zwykle podłączam moją JVC do włączonego kompa, ale kamerka musi być bezwzględnie wyłączona i podłączona do zasilacza (nie z baterii) (tak kiedyś powiedzieli kumplowi w serwisie). Po podłączeniu firewire można dopiero włączyć kamerkę. Przy wyłączaniu najpierw wyłączyć kamerkę i jak windows wyda dźwięk, że urządzenie wyłączone, można odłączyć firewire od kamerki. Kabla firewire od komputera najlepiej w ogółe nie odłączać! Pozdrawiam

piątek, 28 stycznia 2005, 15:06
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona