Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 20:35

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 nagrywanie progresywne - dziwny efekt 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post nagrywanie progresywne - dziwny efekt
otoz chodzi o to, ze przy odtwarzaniu fragmanetu nagranego w trybie progresywnym 25 fps z kamery (sony trv60e) na ekranie tv wystepuja dziwne drgania obrazu w niektorych tylko miejscach. drgaja np. male fale na jeziorze, albo powierzchnia skaly (z dosc drobna siecia pekniec i rysek) - obraz osob jest jak najbardziej OK. skad sie to bierze? co to za efekt? czy tak musi byc? dodam, ze w trybie normalnym nic takiego sie nie dzieje.

poniedziałek, 31 maja 2004, 16:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tak musi być :) Tryb progresywny oznacza ze przetwornik musi odbierac/rejestrować linie parzyste i nieparzyste jednocześnie. Normalnie odbywa się to na przemian i stąd zjawisko przeplotu. Aby się go pozbyc wymyślono tryb progresive ale obraz zarejestrowany tym trybem wcale nie składa się juz z 25 klatek na sekundę i dlatego przy szybkim ruchu nie będzie płynny. Będzie skakać nienaturalnie.

poniedziałek, 31 maja 2004, 19:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czyżby kolega "orange" nie znał tak podstawowych spraw ?

Obraz (w standardzie PAL) nagrany w trybie progresive zawsze składa się z 25 pełnych klatek na sekundę a obraz z przeplotem z 50 półobrazów (frame) na sekundę.
To nie przetworniki CCD kamer są odpowiedzialne za wybór trybu lecz układy elektroniczne kamery. Przetwornik lub przetworniki zawsze odbierają (nie rejestrują) pełny obraz pochodzący z obiektywu.

poniedziałek, 31 maja 2004, 21:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
no tak czytalem o tym, ze w tym trybie szybki ruch traci wrazenie plynnosci. to co mam na mysli to jednak nie zaden szybki ruch, ale zwyczajne ujecie lekko falujacej (pomarszczonej) powierzchni wody. inne obiekty znajdujace sie w tym samym kadrze - las, niebo itp. wygladaja ok - tylko woda jest nienaturalna. wyglada to troche tak jakby w miejscu gdzie jest powierzchnia jeziora nakladaly sie dwa obrazy nieco przesuniete wzgledem siebie. wydaje mi sie, ze wlasnie ten drobny desen na wodzie plata tutaj figla (?)

poniedziałek, 31 maja 2004, 23:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tadeusz, OK! Zawsze jest 25 klatek na sekundę ale nie są to te same klatki co w normalnym trybie. To tak jakbyś czepiał się, że zrobiłem 25 fotek w senundzie kamieniowi który leży tak od 100 lat bo powiedziałem ze mam 1 klatkę na sekundę. Bo zakładając stałe warunki oświetleniowe i te same parametry ekspozycji faktycznie by tak było. Czepiasz się słówek. Tak samo jak odbiera/rejestruje. Piszę rejestruje bo on rejestruje/odbiera. Chodziło mi o to ze odbiera czyli można powiedzieć ze rejestruje obraz. Tak jak się mowi ze człowiek ucząc się "koduje" albo "kuje". Ot taka przenośnia. Nie napisałem ze rejestruje bo zapisuje czy coś w tym rodzaju. Nie rozumiem postów tego typu. Wiesz - piszesz, nie wiesz - siedzisz cicho a nie wytykasz głupie blędy. Więc ja teraz będę pisał językiem technicznym i ciekawe czy ktoś coś zrozumie. Wyjaśnij koledze o co chodzi bo ja już boję się zabierać głosu, bo jeszcze napisze przypadkiem NTFS zamiast NTSC i kol. Tadeusz wybuchnie śmiechem a przecież jest ekspertem ;] ... może właśnie przez takie posty?
Pozdrawiam i więcej wyrozumiałości proszę. A może sam ma ruszyć na wyszukiwania błędów kol. Tadeusza??? :wink:

wtorek, 1 czerwca 2004, 10:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]