Teraz jest poniedziałek, 25 czerwca 2018, 02:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Jaką wybrać 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Jaką wybrać
Witam
Pomóżcie mi wybrać kamerę z niżej podanych.Jakie widzicie plusy i minusy tych modeli.Jestem początkującym amatorem filmowania i stąd moja prośba.
1) Canon MV 730i
2) JVC GR-D73
3) Panasonic NV-GS15 EGE
4) Samsung VP-D307i
Pozdrawiam
Gn0m :?

czwartek, 26 sierpnia 2004, 00:07
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

jvc 73 e ma lepszy obraz w gorszym oświetleniu .z kolei panasonic ma lepszy dzwięk.na temat innych nie wypoweim się ponieważ nie testowałem

środa, 26 stycznia 2005, 05:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Panasonic NV-GS15 EGE daje wręcz tragiczny obraz w złym oświetleniu, obiektyw ma widoczną wadę abberacji chromatycznej (widoczne niebieskawe obwódki na kontrastowych krawędziach). zdjęcia z tej kamery także są złej jakości, ale mimo wszystko lepsze niż z telefonu komórkowego. Ale dźwięk ma bardzo dobry.

Pozostałych modeli nie znam. Ale obawiam się, że w przypadku złego oświetlenia większość z tych czterech modeli daje zły (zaszumiony) obraz.

Nie chcę wymieniać firmy ani modeli, które dają o wiele lepszy obraz w złym oświetleniu w stosunku do konkurencji, bo bywałem w takich przypadkach posądzany o reklamę. A muszę powiedzieć, że to ważna cecha kamery, ponieważ kamerując w warunkach domowych światła jest naprawdę mało. Sądząc po wymienionych modelach potrzebujesz kamery dla własnych (rodzinnych) zastosowań i potrzeb.

Ta cecha - zły obraz w warunkach niedostatecznego oświetlenia spowodowała, że mój zakup kamery odwlókł się w czasie o około 1,5 roku !!!! Miałem wcześniej kamerę anologową i wiedziałem , co to za bolączka, gdy chcąc pofilmować bawiące się małe dzieci najpierw musiałem rozstawić dodatkowe oświetlenie w pokoju, bo w przeciwnym wypadku bez sensu było nagrywanie filmu.

środa, 26 stycznia 2005, 11:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
jvc 73 e ma lepszy obraz w gorszym oświetleniu .z kolei panasonic ma lepszy dzwięk.na temat innych nie wypoweim się ponieważ nie testowałem

Czesc

slyszalem ze seria GR-D ma niedorobiony system nagrywania na kasete, w totalnej ciszy slychac mechanizm nagrywania na kasete. Czy to jest prawda?? bede bardzo wdzieczny za odpowiedz

Pozdrawiam
Ryba

sobota, 29 stycznia 2005, 11:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Biorąc pod uwagę automatykę nagrywania dźwięku zapewne tak będzie przy każdej małej kompaktowej kamerze, gdzie odległość mikrofonu od mechanizmów to zaledwie kilka centymetrów (często 2 - 4 cm).

Przyczyna jest prosta - jeżeli w czasie filmowania poziom dźwięku dopływającego z otoczenia do kamery jest wysoki, to kamera musi obniżyć poziom sygnału, aby nie było przesterowań, jeżeli sytuacja jest odwrotna (cisza) to kamera musi ten poziom podwyższyć, aby było cokolwiek słychać. Jeżeli mamy totalną ciszę, to kamera maksymalnie wzmacnia poziom dopływających sygnałów dźwiękowych, a skoro jedynym sygałem (lub prawie jedynym) jest szum mechanizmów własnych, to niestety mamy ten nieprzyjemny szmer.

Stara seria kamer Sony TRV bardzo moco nagrywała ten szum własny (nowa seria DCR HC jest o wiele lepsza). Panasoniki dają naprawdę dobry dźwięk (mało szumów) , ale znowu obraz w złym oświetleniu jest W Panasonikach złej jakości. Trudno o kompromis.

sobota, 29 stycznia 2005, 15:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Biorąc pod uwagę automatykę nagrywania dźwięku zapewne tak będzie przy każdej małej kompaktowej kamerze, gdzie odległość mikrofonu od mechanizmów to zaledwie kilka centymetrów (często 2 - 4 cm).

Przyczyna jest prosta - jeżeli w czasie filmowania poziom dźwięku dopływającego z otoczenia do kamery jest wysoki, to kamera musi obniżyć poziom sygnału, aby nie było przesterowań, jeżeli sytuacja jest odwrotna (cisza) to kamera musi ten poziom podwyższyć, aby było cokolwiek słychać. Jeżeli mamy totalną ciszę, to kamera maksymalnie wzmacnia poziom dopływających sygnałów dźwiękowych, a skoro jedynym sygałem (lub prawie jedynym) jest szum mechanizmów własnych, to niestety mamy ten nieprzyjemny szmer.

Stara seria kamer Sony TRV bardzo moco nagrywała ten szum własny (nowa seria DCR HC jest o wiele lepsza). Panasoniki dają naprawdę dobry dźwięk (mało szumów) , ale znowu obraz w złym oświetleniu jest W Panasonikach złej jakości. Trudno o kompromis.

Czyli raczej bez obaw mam podchodzic do serii tych kamer, bo maja duzo funkcji przy niskich cenach np gr-d93 ma podbne jak canon mvx200i ale jest tansza JVC???

sobota, 29 stycznia 2005, 15:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie lubię odpisywać do "GOŚCI" ale odpiszę.

Dużo płaci się za dodatki typu wejścia analogowe i cyfrowe (czasami warto) i za aparat cyfrowy w kamerze (raczej nie warto). Ale także płaci się za jakość obrazu i dźwięku. Problem w tym, że często równoczesna jakość dźwięku i obrazu nie idzie w parze. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że dźwięk w warunkach dużej ciszy jest najlepszy w Panasonikach, reszta konkurencji nieco w tyle. Dobry obraz w złym oświetleniu dają kamery Sony, konkurencja daleko w tyle. Nie chcę jednak generalizować. Mam określone (takie sobie doświadczenie) w kwestii zwykłych amatorskich kamer za maksimum 3-4 tys. zł. Nie jestem alfą i omegą.

Ja wybrałem Sony DCR HC 40 za 2999 zł i absolutnie nie żałuję, biorąc moje doświadczenie z moją poprzednią kamera analogową i problemami z oświetleniem dla warunków, jakie ona wymagała !!!

Ogólnie proponuję, aby tak drogi sprzęt kupić bez pośpiechu. Kup najpierw kasetkę miniDV, udaj się z pielgrzymką po sklepach. Proś o litość i o możliość nagrania 2-3 minutowych fragmetów filmów z przynajmniej dwóch różnych kamer w jednym sklepie. Kameruj w miarę możliwości te same ujęcia. Zwróć szczególną uwagę na jakość obrazu w słabym świetle i jakość dźwięku w warunkach niewielkiego natężenia dźwięku. Pożycz kamerę od kolegi, znajomego, zgraj to na dysk komputera, uważnie obejrzyj. A zobaczysz i usłyszysz czasami duże różnice pomiędzy kamerami o podobnej cenie, a czasami żadnych różnic nie dostrzeżesz.

Wiem, łatwo powiedzieć - trudno zrobić. Ale taka była ciernista droga po okolicznych sklepach w Jeleniej Górze i Wrocławiu. I uwierz mi, niewiele sprzedawców wie cokolwiek więcej na temat kamer niż cena!!! Sam na początku niewiele wiedziałem (około 1,5 roku temu), ale wiedza sprzedawców patrząc z perspektywy czasu była wręcz żenująca !!! Większość z nich powinna ziemniaki i marchewkę sprzedawć (ewentualnie gwoździe). Słyszałem odpowiedzi, że zapis na kasecie miniDV jest bez kompresji. Na pytanie o zgrywanie na HDD robili wielkie oczy. Firewire, przeplot, progresywne skanowanie - to ciemna magia dla nich.

W tym momencie przepraszam sprzedawców, znających się na rzeczach, które sprzedają, bo i tacy byli (jedna osoba taka trafiła się).

sobota, 29 stycznia 2005, 16:47
Bywalec
Bywalec

Wielkie dzieki!!!! za tak obszerne wyjaśnienie,
juz nawet zarejstrowalem sie na forum, bo byc mzoe za miesiac bede szczesliwym posiadaczem kamery i bede napewno prosil o rady doswiadczonych "ludków" :D

Zastanawiam sie nad modelami: Canon MVX 200i lub 250i, JVC GR-D 97E lub 93E, a także Panasonic 75e, albo jakis Soniacz :) tylko jeszcze nie wiem który na http://www.foto-raj.pl są bardzo przystępne ceny. bo szukam takiej max 3 tys. zł.

Skusiłbym się na JVC, bo ma duuzoo roznych funkcji, a anjbardziej zalezy mi na: wejsciu analogowym i zoomie przynajmniej x12.

Napisałeś, że nie ma się co nastawiać na zdjęcia, ale w tej JVC GR-D93 robi w rozdzielczosci 1600x1200 to juz chyba w miare OK co??

mialbys moze jakies przykladowe zdjecia z kamery cyfrowej??

Bede dźwieczny :)

Pozdrawiam
P.S. Sorki ze tak mecze pytaniami, ale napewno rozumiesz, ze chce sie dowiedziec jak najwiecej w tym temacie, zebym pozniej nie zalowal wyboru.

sobota, 29 stycznia 2005, 20:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
moje doswiadczenie mi mowi, ze amator kupuje kamere by krecic nia obraz a nie nagrywac dzwiek. Ja mam Sonyego TRV 245 E. Mam nagranie w pomieszczeniu gdzie oswietlenie jest w postaci zarowki 40 W. Obraz jest dobry a dzwiek ?
Napisales, ze jesli jest cisza to nagrywa sie szum silnika. Oczywiscie, ze sie nagrywa i to jest logiczne ale .... przeciez taki dzwiek nie jest potrzebny i mozna go usunac w czasie montazu.
Zreszta ja jako amator nie zauwazylem jakis szumow, ktore by przeszkadzaly w zarejestrowaniu szeptu mowionego do kamery.
Mialem analogowego Canona i ten "szum" byl duuuzo wiekszy.
Kiedys gdy krecilem na dworzu (wieza w Wierzycy) wsrod kilku krecocych i uslyszalem buczenie obok siebie. Spojrzalem w bok i zobaczylem, ze koles kreci cyfrakiem JVC. Tam to sie dopiero szumy nagrywały.

sobota, 29 stycznia 2005, 20:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z danych technicznych kamera JVC GR-D93 wygląda dość obiecująco. Przetwornik 1,33 Mega (!!!), komplet wejść/wyjść cyfrowych i anologowych - to duży plus. Ale zdjęcia 1600x1200 dla przetwornika 1,33 Mega ? Gdzieś wkradł się błąd w opisie, albo ta rozdzielczość jest uzyskiwana na drodze interpolacji. 1280 x 1024 = około 1,3 megapiksela - tyle maksimum powinno być.

Co do jakości zdjęć. Porównując zdjęcia (osobiście widziałem) z Panasonica NV-GS15 (640x480 pikseli) a z Sony DCR HC 40 (1152x864 pikseli) mogę powiedzieć, że dzieli je przepaść na korzyść Sony. Zapewne nie tylko z powodu rozdzielczości, ale i obiektywu.(elementy optyki). Więc są duże szanse, że zdjęcia z JVC GR-D93 nie powinny być gorsze. Ale nie widziałem , to nie powiem. Ogólnie rzecz biorąc zdjęcia z Sony Sony DCR HC 40 (1 mega matryca) są jako tako do zakceptowania, ale brakuje im wiele do zdjęć z aparatu za 600-1000 zł z matrycą 3,2 megapiksela, nie wspominając o wiekszych matrycach. Musisz sam przeliczyć, czy za warto dodać kilkaset zł za funkcję aparatu w kamerze.

Nie wiem , czy na stronie http://www.foto-raj.pl/index.php?op=skl ... wanie=cena nie ma błędu w cenie kamery JVC GR-D 93 E - 2300 zł. Na stronie http://www.jvc.pl/produkty.php?objectID=457 stoi cena 3999 zł. Zbyt duża ta różnica w cenach (1700 zł) - ale to tylko moja uwaga.

Co to za model JVC GR-D97 ? - nie ma go na stronie http://www.jvc.pl.

Odnośnie bajerów typu przejścia, efekty, itp. Nie bierz ich w zasadzie w ogóle pod uwagę. W stosunku do tego, co możesz zrobić za pomocą komputera po zgraniu na HDD możliwości kamery w tej materii są wręcz śmiesznie żałosne. Filmując poza zmianami typu balans bieli, czasami ręczna regulacja natężenia światła, ostrości itp. naciskam tylko start/stop nagrywania, czyli zero efektów. Dopiero później w cieplutkim pokoiku przy swoim komputerku zaczynam zabawę z bajerami, ale nie zawsze, czasami właśnie dokładne oddanie rzeczywistości ma zasadniczy sens. Ale to już zalezy od osobistego podejścia.

sobota, 29 stycznia 2005, 23:10
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]