Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 21:09

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Sony DCR-HC40 kontra Sony DCR-TRV33E 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Sony DCR-HC40 kontra Sony DCR-TRV33E
Miałem możliwość niedługiego testowania równocześnie dwóch kamer firmy Sony: jedna ze starej serii DCR-TRV33E oraz odpowiadającą klasowo kamerę z nowej serii DCR-HC40.

Warunki testu : dwie osoby stojące obok siebie, każda z nich z jedną z tych kamer w ręku, pokój 5x6 metrów, oświetlenie w postaci jednej oraz dwóch żarówek 60 W, czyli moc oświetlenia 60W lub 120 W, kręciliśmy równocześnie w miarę możliwości to samo ujęcie.

Wrażenia.

Odwzorowanie kolorów prawie identyczne, czas łapania ostrości w przy oświetleniu 60 W wypadło minimalnie lepiej dla kamery DCR-TRV33E, za to DCR-HC40 nagrywa o wiele mniej szumów własnych mechnizmów - mowa o fonii. Na koniec : matryce obydwu kamer generowały taką samą ilość szumów przy słabym oświetleniu, czyli znikomą ilość. Stabilizacja obrazu wg mojej subiektywnej oceny jest taka sama. Menu w panelu dotykowym ma wieksze przyciski, łatwiej trafić palcem w odpowiednie miejsce. Kamera jest mniejsza od starszej serii.

Nie testowałem kamer Sony z matrycami 800 tys. pikseli z nowej serii DCR-HC.. (czyli 14,16,18,20,30) poza DCR-HC40 z matrycą 1 Mega pikselową.

Wcześniej (kilka miesięcy temu - co opisywałem na tym forum )testowałem kilka innych kamer np.: Samsung VP-D26i, VP-D20, VP-D23i, Panasonic NV-GS10, NV-DS60, dwa Panosonici z nowej NV-GS11EGE, NV-GS15EGE, JVC GR-D20, GR-D30, Canon MV600i a także Sony Trv-19e. Nie miąłem już cierpliwości i czasu a także ochoty na testy wielu innych kamer, które ukazały się ostatnimi czasy na rynku w Polsce.
Ponieważ testowałem kamerę Panasonic z nowej serii NV-GS15EGE to pozwolę sobie na kilka słów o tej kamerze. Ma ona dużą wadę w postaci aberacji chromatycznej. Aberacja chromatyczna (inaczej zwana barwną) to wada obiektywu (soczewek), która szczególnie często "daje się we znaki" na zdjęciach i filmach wykonanych urządzeniami wyposażonymi w obiektywy o nie najlepszym wykonaniu (ekonomiczne - tanie w produkcji). Aberacja chromatyczna objawia się w postaci przekłamania i rozmazania kolorów w miejscu gwałtownych przejść tonalnych obrazu, między bardzo jasnym i ciemniejszym obiektem. W tym Panasonicu objawiało to się niebieskawymi obwódkami na styku jasnych i ciemnych krawędzi. Jeżeli chodzi o zdjęcia wykonane przez tego Panasonika a Sony DCR-HC40, to wystąpiła naprawdę duża różnica na korzyść Sony. Chociaż w porównaniu do zdjęć wykonanych niezbyt drogim aparatem cyfrowym z matrycą 3,2 Mega piksela, to można powiedzieć, że kamera robi tak dobre zdjęcia, jak aparat cyfrowy filmy :-).

Moje (na pewno subiektywne) wrażenia są następujące. O ile w warunkach dobrego oświetlenia wszystkie kamery rejestrują obraz o podobnej jakości (jedne troszkę lepiej , inne troszkę gorzej - i być może nie warto zapłacić więcej za Sony), o tyle w warunkach złego oświetlenia matryce wszystkich kamer generują dużą ilość szumów z wyjatkiem niestety kamer Sony. Dlaczego niestety ? Cena, cena i jeszcze raz cena !!! Dodatkowo można stwierdzić, że dźwięk w nowych soniawkach uległ wyraźnemu poprawieniu. Nie chcę tu na siłe reklamować tej firmy, ale miałem kamerę analogową wiele lat i wiem jak denerwuje zły obraz przy słabym oświetleniu. A nie każdy z nas przed filmowaniem np.: bawiących się dzieci w pokoju czy też imprezki przy muzyczce najpierw zajmie się ustawianiem halogenów dających nielitościwie po oczach, no chyba że ktoś lubi przesłuchania :-) .

Mieszkam niedaleko Jeleniej Góry, i ostatnio w dwóch sklepach Fotojoker (na stoiskach w Hypernova i Tesco) były kamery Sony DCR-HC40 po 2999 zł (słownie: trzy tysiące bez złotówki). Po jednej kamerze na jednym stoisku. Jedną kupił mój kolega. Właśnie tą testowaliśmy u mnie w domu. Drugą kupiłem ja. Po półtora roku biegania i testowania w końcu i ja mam cyfrową kamerę ;-)

To wszystko. Nie reklamuję firmy Sony, ale niestety trzeba uznać jej palmę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o kamery cyfrowe dla pospulstwa. Niestety - no bo ta cena, zawsze większa niż u konkurencji.

sobota, 9 października 2004, 11:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czy ktoś wie na 100 %, jak podłączać kamerę do komputera , aby gniazda DV w kamerze nie uszkodzić ? Przeraża mnie koszt naprawy !

środa, 20 października 2004, 21:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czy ktoś wie na 100 %, jak podłączać kamerę do komputera , aby gniazda DV w kamerze nie uszkodzić ? Przeraża mnie koszt naprawy !

bezpiecznie czyli podłczasz wyłczona kamerke do wyłaczonego kopa
odpalasz kopa(powinien byc uziemniony jak i monitir)
po załadsowaniu wina przestawiasz na vcr
po skonczeniu zabawy wyłczmy kamrke(znika z sys.) wyłaczmy kopa
odłczmy kamerke
u mnie jak nara sie sprawdza ale ja nie mam sony :lol: 8)

środa, 20 października 2004, 21:36
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]