Teraz jest środa, 8 lipca 2020, 00:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Lightworks obracanie klipu 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Lightworks obracanie klipu
Witam
Jeśli ktoś używa Lightwork'sa, to mam pytanie. Przy imporcie klipów, jeden edytuje się do góry nogami. Potrafię obrócić cały film, ale nie mogę zrobić tego z jednym klipem. Czy jest jakiś sposób? Zastanawiam się też, dlaczego ten klip importuje się odwrócony?

czwartek, 11 czerwca 2020, 23:53
Moderator
Moderator

Post Re: Lightworks obracanie klipu
Tak się złożyło, że nigdy nawet nie odpaliłem tego programu. Nie rozumiem jednak co Cię powstrzymuje przed odwróceniem tego jednego fragmentu osobno, (w tym momencie jako całego filmu)? Potem go sobie do całości zaimportujesz, chyba że czegoś nie rozumiem. :)

piątek, 12 czerwca 2020, 09:13
Nowy
Nowy

Muszę trochę dodać...
Jestem "całkiem początkującym" amatorem. Do tej pory korzystałem ze standardowego Movie Maker'a, ale zmieniłem system i Microcośtam program wycofało. W zamian dało Video Edytora, który jest całkowicie do dudy... Ponieważ jestem amatorem ambitnym :roll: , za poradą Internetu, ściągnąłem dwa programy:
Davinci Resolve. Oczywiście, dla mnie nieco przerost formy nad treścią. Ale.. Opanowałem całkiem zgrabnie wycinanie, łączenie klipów a nawet trochę napisy.. Nie opanowałem do końca:
- zapisywania projektu. Ten cholernik zapisuje projekty nie wiadomo gdzie. Ja chciałem żeby robił to na oddzielnej partycji. I tego nie opanowałem. Jeszcze... Poza tym jak już otwieram istniejący projekt, to jest on inny niż był przed zapisem.
- zmieniania kolejności klipów
-dodawania ścieżki dźwiękowej (muzyki)
- Tworzenia filmu...
Do tego programu jest sporo poradników na YT. Tylko, że... autorzy tych poradników są dla mnie za mądrzy. W sumie to przypomina wykład profesora uniwersytetu dla siódmoklasisty. Machają kursorem po monitorze jak Lewandowski po boisku, gadają z szybkością kałasznikowa i to z fatalnym dźwiękiem... Ale trochę zaczynam ten słowotok rozgryzać... :cry:
LIghtworks- miał być prostszy i w zasadzie jest. Ma jednak dziwny zwyczaj. Niektóre klipy (nagrane identycznie jak inne) importuje do góry nogami. W "magazynie" takiego klipu nie można obrócić. Można to zrobić dopiero po przeniesieniu na oś czasu. Tyko wtedy obraca się wszystkie klipy i te co były normalne, stają na głowie...
Dlatego pytałem...

-

piątek, 12 czerwca 2020, 15:03
Moderator
Moderator

Skoro Lightworks jest prostszy, to szukaj prawidłowego rozwiązania. :D Wyżej podałem uniwersalne, niezależne od używanego programu. Natomiast w Resolve wybierasz miejsce zapisu po lewej stronie interfejsu - Location (ścieżka dostepu) Browse (zmień). Zanim zmienisz, warto przedtem utworzyć nowy folder w miejscu gdzie chcesz zapisywać eksportowany film i ten folder sensownie nazwać. Mimo że autor tego tutoriala nie mówi o tym, to zobacz około 9 minuty, (cały tutorial oczywiście też). LINK

piątek, 12 czerwca 2020, 18:17
Nowy
Nowy

THX
To trochę tak jak w wypracowaniach "... co autor chciał powiedzieć..." :wink:

piątek, 12 czerwca 2020, 19:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Davinci Resolve jest dość specyficznym programem. Parę szczegółów:
1. Jeżeli chce się zapisać projekt w innym miejscu trzeba go wyeksportować. Później można z niego skorzystać. DR tak to wymyślił a nie inaczej jednak. Ścieżka do oryginalnych projektów wygląda tak
"C:\Users\User\AppData\Roaming\Blackmagic Design\DaVinci Resolve\Support\Resolve Disk Database\Resolve Projects\Users\guest\Projects"
Jak widać idzie się dokopać :D
2. Nie wiem dlaczego zmienia kolejność klipów. Nigdy z tym się nie spotkałem a sporo montuje.
3. Dodawanie muzyki to właściwie przeciągnij i upuść. Od zawsze (trzeba o tym pamiętać) w każdym edytorze najlepiej stosować wav z częstotliwością jak w projekcie.
4. Nie wiem co masz na myśli pisząc tworzenie filmu. Dla mnie to całokształt od nagrania, przez edycję na eksporcie kończąc.

Sam się uczę DR oraz robię tutki. Nie wiem czy je widziałeś ale jak nie to zapraszam https://www.youtube.com/user/SKYPANpl/videos
Mam nadzieję, że nie jestem tym profesorem. Z resztą (zawsze) w miarę mocy przerobowych staram się pomagać.

piątek, 12 czerwca 2020, 19:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Proszę, zbiór tipów w temacie wątku:
https://www.lwks.com/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=26&id=173562&Itemid=81#ftop

oraz tutek:
https://youtu.be/BVma2vC5M4o

niedziela, 14 czerwca 2020, 12:40
Nowy
Nowy

fransua napisał(a):
...
Sam się uczę DR oraz robię tutki. Nie wiem czy je widziałeś ale jak nie to zapraszam https://www.youtube.com/user/SKYPANpl/videos
Mam nadzieję, że nie jestem tym profesorem. Z resztą (zawsze) w miarę mocy przerobowych staram się pomagać.

Widziałem i są jedne z najlepszych (nie napisałem najlepsze, byś nie popadł w narcyzm... :D ). Sporo się już nauczyłem, jak zrobię filmik tylko z jednym tysiącem błędów, to pokażę... :wink: Twoje tutki nie są przegadane i kursor chodzi spokojniej. Głos tylko trochę tubalny, ale to może wina moich słuchawek...
Robię kaskadowo. Teraz zaciąłem się na przejściach pomiędzy klipami. U Ciebie pojawiają się małe, białe punkty, za które można przeciągać klipy. U mnie za cholerę nie mogę ich znaleźć...
W każdym razie THX... :)

niedziela, 14 czerwca 2020, 19:22
Nowy
Nowy

Posiwiały napisał(a):
Proszę, zbiór tipów w temacie wątku:...
Prawie pełny ale chodziło mi o nieco inny problem. Potrafiłem obracać pojedyncze klipy, kiedy były osobno na osi czasu. Ale złożyło się tak, że zaimportowałem na oś 5 klipów, z których 2 były odwrócone. Chciałem obrócić tylko te dwa i tego nie mogłem zrobić. Jak je obróciłem, to obracała się cała oś i te, które były prawidłowe, stawały na głowie. A temat dotyczy właśnie pojedynczego klipu.
Ale już się samo rozwiązało...
Za linki THX...

niedziela, 14 czerwca 2020, 20:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Głos tylko trochę tubalny, ale to może wina moich słuchawek...

To nie wina słuchawek :D Ponoć taki mam głos. Swoją drogą dość długo musiałem przyzwyczajać się do swojego głosu.

niedziela, 14 czerwca 2020, 21:20
Nowy
Nowy

fransua napisał(a):
To nie wina słuchawek ...
Pewnie mógłbym to jakoś skorygować... I jeszcze jedna prośba. Wprawdzie i tak Twój kursor nie jest tak szybki jak Kubica :lol: , ale i tak mógłby poruszać się dostojniej i nie kręcić młynków... Bo beginer się gubi...
Czy DR zawsze tak długo się ładuje?

niedziela, 14 czerwca 2020, 21:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Postaram się wolniej machać myszką. Do odpalenia okna z projektami mija ok 15 s

niedziela, 14 czerwca 2020, 22:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

JanViking napisał(a):
Ale już się samo rozwiązało...

Samo? No, patrz, magia! :lol:
Samo, czyli jak?
Bo zasadą forum jest, że rozwiązania i porady tu zostają, by mogły służyć innym.

niedziela, 14 czerwca 2020, 22:51
Nowy
Nowy

Posiwiały napisał(a):
Samo, czyli jak?
Bo zasadą forum jest, że rozwiązania i porady tu zostają, by mogły służyć innym.

Już pisałem. Po raz kolejny otworzyłem LW i zaimportowałem te same pliki do nowego projektu, bo chciałem dodać jeszcze kilka zdjęć. Wszystkie weszły w prawidłowym układzie. Pojęcia nie mam, dlaczego...

niedziela, 14 czerwca 2020, 23:08
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]