Teraz jest wtorek, 23 lipca 2019, 20:12

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Instalacja Mac OS na nie-Macu 
Autor Wiadomość
Moderator
Moderator

Post Instalacja Mac OS na nie-Macu
zauważyłem wczoraj, że program VirtualBox oferuje możliwość instalacji Mac OS.

Obrazek

wyszperałem więc instalkę 10.4.8 (Tiger), ale niestety zawiesza się zanim jeszcze dojdzie do wyboru języka. instalowałem to kiedyś na VMWare i działało, a pod VB nie chce. potrzebna jest nowsza wersja Mac OS? bawi się ktoś w takie rzeczy? pytam, bo niezbyt mam ochotę ściągać jakieś bycze instalki, żeby się tylko trochę pobawić...

piątek, 22 marca 2013, 12:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Instalacja Mac OS na nie-Macu
GrassHoppeR napisał(a):
zauważyłem wczoraj, że program VirtualBox oferuje możliwość instalacji Mac OS.

Obrazek

wyszperałem więc instalkę 10.4.8 (Tiger), ale niestety zawiesza się zanim jeszcze dojdzie do wyboru języka. instalowałem to kiedyś na VMWare i działało, a pod VB nie chce. potrzebna jest nowsza wersja Mac OS? bawi się ktoś w takie rzeczy? pytam, bo niezbyt mam ochotę ściągać jakieś bycze instalki, żeby się tylko trochę pobawić...

10.4.8 masz pod ppc czy intela? nowsza wersja wskazana - conajmniej 10.6.3 (taka jest wersja instalki na płycie)... z drugiej strony zaktualizuj VB - masz chyba dość "starą" wersję ostatnie wersje nie mają osx server czylko OSX i OSX 64bit... a z drugiej strony po co bawić się na "VM" skoro można OS X'a postawić na sprzętowym PC...

sobota, 23 marca 2013, 16:08
Moderator
Moderator

wstawiony obrazek nie jest mój, wyszukałem go w googlu. mam zainstalowaną wersję VB 4.2.4.

instalkę mam pod intela i instalowałem ją pod VMWare:
Obrazek
ale będę instalować jednak nowszą wersję.

nie chcę instalować tego na PC, bo to tylko w celach poznawczych. wolałbym sobie nie namieszać w systemie, a dyski mam pozapychane i też wolałbym raczej nie narobić sobie szkód. ale nie wykluczam postawienia sobie hackintosha w przyszłości.

a czy są na forum osoby mające doświadczenie w instalacji Mac OS X na PC? może warto by było poświęcić temu wątek, skoro sprawa jest w Polsce legalna?
co o tym myślicie?

sobota, 23 marca 2013, 17:15
Moderator
Moderator

no i z Mountain Lionem faktycznie poszło bez żadnych problemów. przynajmniej jeśli chodzi o instalację.

Obrazek

także pierwsze koty za płoty. teraz tylko pozostaje znaleźć czas na zabawę...

PS. czyżby nie było zainteresowania Mac'iem?

niedziela, 24 marca 2013, 14:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

GrassHoppeR napisał(a):
wstawiony obrazek nie jest mój, wyszukałem go w googlu. mam zainstalowaną wersję VB 4.2.4.

instalkę mam pod intela i instalowałem ją pod VMWare:
Obrazek
ale będę instalować jednak nowszą wersję.

nie chcę instalować tego na PC, bo to tylko w celach poznawczych. wolałbym sobie nie namieszać w systemie, a dyski mam pozapychane i też wolałbym raczej nie narobić sobie szkód. ale nie wykluczam postawienia sobie hackintosha w przyszłości.

a czy są na forum osoby mające doświadczenie w instalacji Mac OS X na PC? może warto by było poświęcić temu wątek, skoro sprawa jest w Polsce legalna?
co o tym myślicie?

Legalna? Możesz przybliżyć konkretnie.
Opisz proszę w szczegółach proces instalacji może bym się też pobawił :D

niedziela, 24 marca 2013, 20:02
Moderator
Moderator

ja zrobiłem to w taki sposób: http://www.youtube.com/watch?v=XaqmCsUp_HM
ale jak wspomniałem jest to tylko maszyna wirtualna i do pracy to nie posłuży raczej. to tylko tak eksperymentalnie.
że jest to legalne to miałem na myśli, że polskie prawo stojące ponad licencją Apple anuluje zapis mówiący, że ich system operacyjny można instalować tylko na oryginalnych komputerach Mac. jest o tym dosyć dużo na sieci, na pewno wygooglujesz. tak więc jeśli będziesz chciał instalować OS X na PC to wystarczy, że zakupisz system i jesteś legalny. osobiście nie wiem czy w ogóle będę podchodził do instalacji na PC, bo nie widzę w tym jakichś szczególnych korzyści. i tu pytanie do kolegów pracujących na komputerach Mac - w czym, w porównaniu z systemem Windows, jest lepszy OS X? na czym polega mityczna wyższość tego systemu? byłbym wdzięczny za te informacje, bo za bardzo nie wiem na co zwrócić uwagę przy testowaniu tego systemu. szczerze mówiąc od instalacji i zrobienia powyższego screena, nawet go jeszcze nie odpaliłem, a chciałbym od razu przejść do rzeczy i rozpoznać różnice, bo z czasem na zabawę jednak krucho. :wink:
jednym słowem - jakie plusy Mac OS X (10.8 )? na co zwrócić uwagę?

niedziela, 24 marca 2013, 21:27
Stały bywalec
Stały bywalec

GrassHoppeR napisał(a):
i tu pytanie do kolegów pracujących na komputerach Mac - w czym, w porównaniu z systemem Windows, jest lepszy OS X?

Jest tego naprawdę sporo i musiałbym poświęcić dwie godziny na wyliczenie tego wszystkiego. Poważnie. Teraz jak mam coś zrobić na Windows to nawet głupia operacja na plikach wywołuje u mnie odruch wymiotny...

Słuchaj, napisz PW, podaj gg, spróbujemy się zgadać. Naprawdę nie jestem w stanie skrócić tego do paru zdań. Jest tego tak dużo, że nawet pisząc teraz zapomnę o 100 rzeczach ;) Pracując parę dni mając nawyki z windows to się pewnie zniechęcimy, dlatego ogromny plus dla Ciebie, że pytasz na co zwrócić uwagę i z przyjemnością Ci pomogę. Pisz PW. Alblo kurde będę dopisywać co jakiś czas punkty w tym temacie i w ciągu miesiąca może wymienię wszystko... niestety z czasem krucho.

niedziela, 24 marca 2013, 21:38
Moderator
Moderator

dreamer napisał(a):
...będę dopisywać co jakiś czas punkty w tym temacie i w ciągu miesiąca może wymienię wszystko... niestety z czasem krucho.

No Gdybyś mógł, to takie subiektywne, ale prawdziwe spojrzenie bardzo sie na forum przyda. Nawet nie chodzi o to żeby "wszystko", bo są google przecież, ale chodzi o opinię na żywo właśnie, a nie "poprawną politycznie". :wink:

niedziela, 24 marca 2013, 22:12
Moderator
Moderator

no dobra, to może podzielimy się zadaniami. ja polukam na tego Maca korzystając z krótkich info przez gadu, a potem napiszę co według mnie jest fajne a co nie... no może to drugie opiszę mniej, żeby nie zniechęcać.
moje gadu 2491715, pisz nawet jeśli jestem niedostępny, bo zwykle jestem po prostu ukryty. cieszę się, że odpisałeś i mam nadzieję, że jest Was więcej. kto wie, może faktycznie rozpętamy Makomanię? :mrgreen:

niedziela, 24 marca 2013, 22:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Hola, po to jest forum, żeby się dzielić. Też chciałbym się dowiedzieć, czy MacOS X jest taki dobry, czy to tylko efekt placebo :mrgreen:

poniedziałek, 25 marca 2013, 03:09
Moderator
Moderator

spoczko, się zrobi temacik i, jak obiecałem, tak się podzielę wrażeniami świeżaka w temacie. 8)

poniedziałek, 25 marca 2013, 03:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

dreamer napisał(a):

Jest tego naprawdę sporo i musiałbym poświęcić dwie godziny na wyliczenie tego wszystkiego. Poważnie.

no ciekawe , czekam na zestawienie

poniedziałek, 25 marca 2013, 04:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Kilka faktów i mitów na temat OSX i mac'a:
Geneza powstania OS na mac'a jest stosunkowo zawiła ale skrótowo to niezależny system operacyjny oparty na zmodyfikowanym jądrze FreeBSD - rodzina UNIX'a nie mylić z inną rodziną linux'a... system pierwotnie opracowany na systemy z procesorem PPC a ku uciesze wielu "przeportowany" na procesory intela... OSX jest opracowany dla stosunkowo jednolitego sprzętu, a sprzęt jest optymalizowany pod system... szkoda tylko, że apple nie uwolniło swojego os na komputery pc...
MIT1: nie da się poprawnie zainstalować OSX na PC
da się... czasami bezproblemowo, czasami z problemami a czasami nie da się wcale...
apple postawiło na intela (pierwotnie to był amd) i w większości przypadków płyty oparte o specyfikację referencyjną intela - instalacja OSX na PC jest możliwa i bezproblemowa...
mit częściowo obalony...
MIT2: wydajność OSX na PC jest dużo mniejsza...
wydajność na PC jest porównywalna w podobnych konfiguracjach, a w wielu przypadkach przewyższa oryginał (chociażby na możliwości OC w PC czy zastosowanie procesorów nie stosowanych przez apple)
mit obalony...
MIT3: osx nie obsługuje... i tego... i tego...
Zgadza się... apple nie tworzy "sterowników" dla każdego sprzętu... i nie wymaga od producenta danego sprzętu nie związanego z nim o dostarczenie sterowników... firmy wiodące taka współpracę nawiązały i ich urządzenia pracują... istnieje jeszcze grono zapaleńców, tworzących/modyfikujących kexty (kext - rozszerzenie jadra umożliwiający poprawna pracę urządzenia - forma "sterownika" urzadzenia)
mit częściowo obalony

i właśnie jest tego tyle, że trudno opisać w kilku zdaniach... OSX jest takim samym systemem jak Windows i ma swoje wady i zalety... ale po sceptycznej przesiadce na OSX'a (inna filozofia systemu) nie zmienię go jako podstawowego na windows'a... system po poprawnej instalacji po prostu działa i tak potrafi latami mimo katowania go rożnym softem... po prostu trzeba się przyzwyczaić i tyle...

instalacja osx'a na maszynie virtualnej pozwala na poznanie os'u a już praca może zniechęcić do niego... radzę zainstalować OSX na pc natywnie i tam testować jego możliwości...

poniedziałek, 25 marca 2013, 11:00
Moderator
Moderator

MIT 4: praca na osx na maszynie wirtualnej może zniechęcić do niego...
po zainstalowaniu osx na maszynie wirtualnej na platformie z procesorem z wirtualizacją wszystko działa tak szybko, że jeśli zainstalowany natywnie na PC działa jeszcze szybciej, to normalnie szok w trampkach. :P
mit (jeszcze) niesprawdzony.

:lol:

nie, serio. właśnie odpaliłem znowu Maca i po dodaniu sterowników dźwięku, zwiększeniu rozdzielczości do FullHD (<-nie bijcie za to) w porównaniu z innymi systemami na tej samej konfiguracji, da się całkiem komfortowo przetestować ten miły dla oka, acz egzotyczny (na początku) system bez ryzykowania popsucia czegokolwiek w naszym piecyku.

w każdym razie tak czy siak polecam taką zabawę, bo sprawa jest na tyle prosta, że powinien sobie z nią każdy średnio obeznany w temacie kameromontażysta poradzić, a jak nie to zawsze można zrobić delete i zacząć od nowa. w razie czego, gdyby podany przeze mnie link do YT nie do końca był jasny, służę pomocą*. co do instalacji na PC to ja się jeszcze wstrzymam, ale w tej chwili myślę, że wielkiej różnicy fakt wirtualności nie powinien wam zrobić. ja jestem mile zaskoczony, choć może to dlatego, że system w którym pracuję wirtualnie jest już troszkę bardzo koszmarnie zaśmiecony, a ten Maczek jest jeszcze czyściuteńki. krytyczne będzie sprawdzenie aplikacji do montażu wideo, ale to nie prędko jeszcze. może ktoś z was będzie w tym szybszy i się podzieli wrażeniami. o ile się oczywiście w ogóle da to zainstalować na tym "sprzęcie"...

*czy pisać od razu jak to zrobić?

PS. pisane z Maca. :mrgreen:
PS2. jak zmienić, żeby rolka myszki działała jak w PC a nie odwrotnie. dosyć mnie to irytuje... :?

poniedziałek, 25 marca 2013, 11:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
nie wiem na ile pozwala VB pod windowsa ale do dyspozycji w VB masz tylko jeden rdzeń... a w kompie masz co najmniej 4 :) to po pierwsze... po drugie akceleracja grafiki openGL czy quartz działa w wersji sprzętowej... - do tego cuda lub opencl

GrassHoppeR napisał(a):
PS. pisane z Maca. :mrgreen:
PS2. jak zmienić, żeby rolka myszki działała jak w PC a nie odwrotnie. dosyć mnie to irytuje... :?

preferencje systemowe, mysz, odhaczyć/zaznaczyć kierunek przewijania: naturalny...

poniedziałek, 25 marca 2013, 12:50
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona