Teraz jest poniedziałek, 14 października 2019, 06:05

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 ubezpieczenie od przepięć 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post ubezpieczenie od przepięć
może się komuś przyda, nie traktujcie tego jako jakiegoś spamu czy reklamy ale spalił mi się ups-zsilacz-płyta główna i grafika przy okazji burzy jakieś dwa miechy temu i... kurde blat pierwszy raz firma ubezpieczeniowa wyceniła jak należy i wypłaciła mi odszkodowanie za które mogę odkupić to co się spaliło

hestia - ubezpieczenie sprzętu od przepięć z takie z mieszkaniem, kradzieżą itd. może się komuś przyda przy aktualnej pogodzie, jak widać nawet upsy nie są wystarczającym zabezpieczeniem ale:

przy okazji zamieszania znalazłem takie upsy :

http://allegro.pl/nowy-ups-orvaldi-750v ... 58678.html

w których jest klauzula tego typu:

"Firma ORVALDI zgodnie z warunkami ubezpieczenia, wymieni, naprawi lub dokona kompensaty produktów ORVALDI oraz/lub podłączonych do nich urządzeń w wypadku zniszczenia w efekcie przepięcia elektrycznego. Maksymalna łączna kompensowana kwota to 5000Euro (pięć tysięcy Euro)"

ma ktoś? jakieś opinie ?

wtorek, 12 lipca 2016, 22:52
Moderator
Moderator

Post Re: ubezpieczenie od przepięć
O Orivaldi nie wiem, o przepięciach sporo. Kilka lat temu w pracy popaliło nam wszystkie komputery i nawet kilka świetlówek. Piorun zrobił swoje w kilku okolicznych firmach, zasilanych wspólnym podziemnym kablem. Wszedł przez przewody elektryczne na odległym słupie pozbawionym zabezpieczenia, a stojącym na skarpie, w eksponowanym miejscu. Odszkodowanie mieliśmy akurat z PZU i nie było kłopotu.

wtorek, 12 lipca 2016, 23:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To powiem Ci, że już zrezygnowałem z pzu, tuwa, benefii, avivy, za każdym razem jakieś za przeproszeniem ... w bambus, pierwszy raz sprawę załatwiono mi szybko, bez jakiejkolwiek rzeźby, odesłałem sprzęt do ichniego serwisu, podałem konto i tyle. Szkodę ja wyceniłem między 2000-2500 a przelali 2150. Aaaaa no i za avivę przykładowo to samo ubezpieczenie płaciłem 1250 rocznie a tu jest 400.

wtorek, 12 lipca 2016, 23:31
Moderator
Moderator

Pewnie jest jak mówisz, moje doświadczenia są z przed wielu lat, ale jedno wiem. Gdy mamy możliwość, na wejściu linii do budynku, powinniśmy zamontować zabezpieczenie przed przepięciem i dopytać w zakładzie energetycznym, czy najwyżej stojące słupy sieci energetycznej w naszej okolicy, mają takie zabezpieczenia.

środa, 13 lipca 2016, 09:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja mam odgromniki założone. Na ile to pomaga nie wiem, ale przez prawie 20 lat nic się nie wydarzyło.
http://www.tech-trade.com.pl/index.php/ ... iowej.html

czwartek, 14 lipca 2016, 00:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W bloku czy w domku to sie instaluje?

czwartek, 14 lipca 2016, 17:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja mam w domku trójfazowy. W bloku możesz tańszy jednofazowy przy bezpiecznikach ale nie pamiętam już czy nie musi być uziemienia bo u mnie jest instalacja z uziemieniem i wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Ponadto mam UPSy i dalej listwy rozdzielające (gniazda) z warystorami które też troszkę zabezpieczają.

czwartek, 14 lipca 2016, 22:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak walnie w budynek, to nic nie pomoże. Może wyindukować się prąd w kablach nawet odłączonych urządzeń i do widzenia.

piątek, 15 lipca 2016, 00:03
Moderator
Moderator

To by musiał przejść o metr / dwa od komputera :) Uderzenie w piorunochron, oddalony o kilka metrów od urządzeń, jest już w miarę bezpieczne. Kiedyś jak jechałem samochodem, piorun uderzył w słup obok drogi. Na pewno poniżej 10 metrów ode mnie, raczej sporo mniej i nic. W samochodzie nic się nie przepaliło, tylko zapach i smak ozonu był przez chwilę.

Urządzenia do ochrony linii energetycznych, na słupach, czy na wejściach do budynków, działają na podobnej zasadzie. Uziemienie zdolne odprowadzić duży ładunek, jest podłączone do przewodu / szyny biegnącej równolegle do przewodu elektrycznego, ale obydwa elementy są izolowane od siebie. Izolacja obliczona jest tak, aby podczas normalnego przepływu prądu, nie pozwalała na ucieczkę energii do uziemienia, ale w wypadku wyładowania atmosferycznego, kierowała do uziemienia nadmiar prądu. Za czasów kiedy się tym interesowałem, były to urządzenia jednorazowe. Uziemienie do którego są podłączone, musi być solidne, jak w piorunochronie. Zakopana płyta metalowa itp. Nie pamiętam terminologii fachowej, więc przepraszam za opis swoimi słowami. Jednak elektryk fachowiec, podpowie w razie czego.

piątek, 15 lipca 2016, 07:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

no właśnie problem jest taki, że większość tych fachowców od elektryki to janusze fizyki przy okazji, kogo bym nie zapytał to wszystko ok, fachowcy przychodzą, robią pomiary, sprawdzają i "będzie pan zadowolony" po czym przyjeżdża brat z upsem, który wyświetla parametry sieci, gramy paręnaście godzin w bfa i nagle jeb 480 woltów strzał (bez burzy, piorunów itp.)

piątek, 15 lipca 2016, 09:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czasami dzieją się takie historie w przypadku złego styku albo upalenia się przewodu na zerze przy transformatorze i niesymetrycznym obciążeniu faz.
Kiedyś u znajomego w bloku w taki sposób popaliły się lodówki, telewizory i inne urządzenia podłączone w tym czasie. Jednak sąsiedzi się skrzyknęli i Zakład Energetyczny bez oporu zwrócił koszty napraw. Gdyby to się stało jednej osobie to pewnie byłby problem z udowodnieniem.
Odnośnie pioruna to w domu moich rodziców, wiele lat temu, jak gdzieś w linię (na wsi) uderzył piorun a doziemienie nastąpiło przy bojlerze do grzania wody, to przewód na odcinku 5 m miedzy skrzynką bezpiecznikową a bojlerem został wyrwany ze ściany i stopiony w puszkach. Niesamowita siła.

piątek, 15 lipca 2016, 17:12
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]