Teraz jest poniedziałek, 14 października 2019, 05:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Silly season - pod ogórek. 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Silly season - pod ogórek.
Ogłaszam otwarcie sezonu ogórkowego 2019. Nie zamierzam dzielić na pijących to czy tamto, albo pijących i niepijących. Prognozy mówią, że lato nie ujdzie nikomu na sucho. Zjednoczmy się więc, zwolenicy białej i kolorowej mniejszości, wyznajmy winy białe i czerwone, zdegustujmy piwa, które sami sobie nawarzyliśmy.
i niech to się nawet skończy jakimś ociepleniem klimatu. A co tam!

Zanosi się na letni spadek (albo wzrost) zapytań w stylu "właśnie zająłem się seksem, i mam takie pytanko - jak to się robi, ktoś coś?", oraz odpowiedzi w rodzaju "akurat przeliterowałem ten fragment instrukcji obsługi, więc jestem bogiem, mówcie mi Boguś, a najlepiej Boguś Guru, mistrz testów dłuższych niż życie".

Wieść niesie, że jest jakiś problem z dociekaniem prawdy, i faktycznie prawda jest jak puzzle, trzeba się napracować żeby to złożyć w całość. Nie każdemu się chce, większość nie ma czasu, stąd furorę robią poradniki typu "Prawda w 24 godziny", "Prawda pod szkłem powiększającym" lub "Nasza prawda jest bardziej prawdziwa".
Albo: "Większość nie mówi prawdy - czy to prawda że mniejszość też kłamie?"

Zacznę od tego, że komputery istnieją naprawdę, można je składać jak z puzzli albo lego, i przważnie działają - choć lepiej albo gorzej. Programy komputerowe piszą w większości azjaci, więc niestety trzeba czytać instrukcje, i modlić się o to, że tłumacz wiedział co robi. Bo nic nie robi się samo, jak "samo nie grzmi i samo się nie błyska". I naprawdę lepiej najpierw poczytać, niż robić coś na siłę, bo instrukcją wszystkich instrukcji jest: 只有当蚊子坐在生殖器上时,你才会意识到并非一切都可以通过暴力来解决 (Dopiero gdy komary usiądą na genitaliach, zrozumiecie, że nie wszystko można rozwiązać waląc w... klawiaturę.)

Przejdę teraz do tego, na co wszyscy czekają z wypiekami i zacierami, czyli tego co się przed nami ukrywa:

1/ Metale ziem rzadkich.

Współczesna elektronika, w tym cyfrowa, nie jest możliwa bez wykorzystania pewnej liczby metali, których zasoby ekonomicznie łatwe i tanie do pozyskania skończą się w czasie najbliższych 20-50 lat. Są jakieś zapasy pod dnem oceanu, czy w kosmosie, czy w odpadowych żużlach - sęk w tym że ich wydobycie będzie znacząco droższe. W perspektywie więc dzisiejszych dzieci i najmłodszych - już za ich życia - smartfon komputer, kamera, staną się towarem luksusowym i kosztownym. Mechanizacja i robotyka sterowane elektroniką, czyli masowa produkcja, staną przed faktem końca rozwoju. Utrzymywanie dostępu do internetu przekroczy mozliwości finansowe przeciętnego obywatela. Dostęp do wiedzy będzie domeną wybranych. Większość, 99% ludzi będzie musiała wrócić do "łupania kamienia" - technik rękodzieła, prostych maszyn, celuloidowej taśmy filmowej czy magnetofonowej taśmy magnetycznej. Jeśli zastanawiacie się, co jest podłożem narastającego napięcia miedzy zachodnim światem z Dolinką Krzemową a Chinami - to jest nim właśnie dostęp do zasobów ziem i metali rzadkich.

2/ Naczynia połączone - z próżnego i Salomon...

Nie tylko sieć TOR ma budowę cebulową. Współczesny świat to system współpracy interdyscyplinarnej, nakładania się kolejnych warstw technologicznych. Wyprodukowanie jakiegokolwiek procesora wymaga współpracy fachowców od budowy prostszych maszyn do budowy złożonych maszyn, chemików, metalurgów, poligrafów, fizyków i tak dalej.
Wystarczy, że w którejkolwiek dziedzinie zabraknie fachowców , a całość posypie się jak domek z kart.
I nie, nie łudźcie się, że ktokolwiek się z tymi umiejętnościami rodzi.
Tymczasem nie tylko w Polsce mamy już ze dwa pokolenia, których ambicją było towarzyskie froterowanie podłóg w szkole która "uczy głupot", potem kierowanie się doktryną "matura to bzdura", a wreszcie robienie "studiów tylko dla papiera". To właśnie tacy ludzie nazywani są dzisiaj "młodymi, wykształconymi z wielkich miast".

3/ Dane przechowywane cyfrowo narażone są na całkowitą utratę.

Brak surowców do tworzenia hardwarowych interfejsów dostępu do informacji, brak fachowców zdolnych ogarnąć proces odtwarzania technologii, brak dywersyfikacji przechowywania danych w innej postaci niż cyfrowa.
A wystarczy jeden solidny rozbłysk słoneczny by cała ziemska elektronika przestała funkcjonować i wymagała odtworzenia. Czy słyszeliście kiedykolwiek o syndromie Kesslera? Nie? To może warto w końcu coś poczytać w googlu, póki jeszcze działa. Może warto kupić parę podręczników, warto wydrukować instrukcje obsługi, a wreszcie może warto uczyć się? Nie tylko w szkołach, ale także samodzielnie?

Myślę, że podobnych tematów wystarczyłoby na całe wakacje. Jest wiele problemów, które powinny zaprzątać nasze umysły, o ile nadal jesteśmy "homo sapiens".

Ktoś coś?

środa, 19 czerwca 2019, 03:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Silly season - pod ogórek.
Myślę, że masz sporo racji

środa, 19 czerwca 2019, 09:38
Moderator
Moderator

Post Re: Silly season - pod ogórek.
Tak sobie myślę że nie można przejmować się wszystkim. Najlepiej będąc już w dosyć poważnym wieku, wybrać sobie spokojną okolicę, gdzie nawet skrzaty z rzadka sikają babom do mleka i czas płynie wolno. Zanucić sobie pod nosem bluesa, albo i nawet cytowanego obok Jacka Zwoźniaka. Natomiast na wieści ze świata właśnie zacytować Pierra Cambrone. :mrgreen:
Nie, nie namawiam do czteroletniego horyzontu czasowego, charakteryzującego (faryzeuszy? celników? - nie - jak się ten zawód potępiony nazywa? - a już wiem:) polityków. Nie. Można się lekko przejąć, ale tylko po to aby uświadomić co wartościowszych młodych ludzi, bo samemu ciężko zmienić świat.

środa, 19 czerwca 2019, 11:51
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]