Teraz jest wtorek, 21 maja 2019, 05:31

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Obraz z kamery Xiaoyi Yi 4K+ 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Obraz z kamery Xiaoyi Yi 4K+
Witam serdecznie. Dopiero rozpoczynam filmowanie a zajmuję się głównie filmami z biegania, dzisiaj utworzyłem materiał który ze względu ustawień albo specyfiki światła słonecznego miał taką zamgloną poświatę która jest widoczna na zrzucie, Faktycznie niebo było zachmurzone a słońce tylko miejscami się przebijało więc nie wiem czy to może być tym spowodowane, a jeśli to kwestia ustawień to co mógłbym zmienić by to wyeliminować.Aktualne ustawienia kamerki to
Resolution - 2.7K/60FPS
Field Of View - Wide ( do wyboru jest jeszcze Medium)
Metering Mode - Average ( do wyboru jest jeszcze Center i Spot)
Video Quality - High
WB - Auto (do wyboru jest jeszcze Native, Tungsten, Daylight, Cloudy)
Color - YI Color ( do wyboru jest jeszcze Flat)
Shutter - Auto (do wyboru jest jeszcze 1/240s 1/120s 1/60s)
ISO Max - Auto (do wyboru jest jeszcze 400 800 1600 3200 6400 )
Sharpness - Medium ( do wyboru jest jeszcze High Low)
EV - 0

Załączniki:
Zrzut ekranu (12).png
Zrzut ekranu (12).png [ 1.7 | Przeglądane 9 razy ]
sobota, 11 maja 2019, 20:53
Moderator
Moderator

Post Re: Obraz z kamery Xiaoyi Yi 4K+
Tak, obrazek jest lekko prześwietlony, (chmury). Typowa pogoda na zastosowanie filtra szarego, połówkowego, który zasłoni prześwietlone chmury. Ustawieniami w kamerze przyciemnisz nieco obraz, ale ideału przy tak trudnej pogodzie nie będzie.
Pobaw się w ustawienia manualne:
1 Shutter (migawka)
2 https://en.wikipedia.org/wiki/Metering_mode - tłumaczenie.
3 można też zmniejszyć ISO.
...

niedziela, 12 maja 2019, 06:45
Nowy
Nowy

Dziękuje bardzo, bardzo konkretna odpowiedz, za chwilę poszukam takiego filtra.
Czy zwykły filtr UV poprawi trochę tą sytuację , w opisach jest wymienione że likwiduje zamglenia, są jeszcze dostępne filtry polaryzacyjne CPL
Co do ustawień , z tego co przeczytałem w Wiki że opcja Center odpowiada pomiarowi punktowemu,tylko zastanawiam się jak działa opcja Spot ( miejsce)
dzisiaj leje deszcz więc nie ma szans na potestowanie ustawień

niedziela, 12 maja 2019, 11:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Filtr połówkowy od razu bym odpuścił przy tego typu nagraniach. Za dużo ruchu w obrazie i narobimy sobie tylko problemu. Filtr szary może się się przydać gdy chcemy zmniejszyć ilość światła padającego na matrycę. Jednak i tak większą rolę będzie tu pełnił montaż filmu a dokładniej korekcja kontrastu, nasycenia, jasności itp.

niedziela, 12 maja 2019, 13:08
Moderator
Moderator

No tak, bieganie i filtr połówkowy. :mrgreen: Przepraszam. :D Szary, tak. Polaryzacyjny, tak. Co do korekcji w programie jak najbardziej, z tylko jedną drobną uwagą, że prześwietlone chmurki pozostaną jednolitą płaszczyzną, bo są prześwietlone, ale poza tym w programie do edycji można zdziałać cuda, fakt.

niedziela, 12 maja 2019, 13:50
Nowy
Nowy

Super, więc przede wszystkim zakupię polaryzacyjny filtr bo szarego do mojego modelu nie mogę znaleźć, a polaryzacyjny z tego co wyczytałem zwiększy nasycenie barw oraz wydaje mi się że zmniejszy odrobinę jasność tych prześwietlonych elementów, a co do korekcji w programie to muszę się podszkolić w tym temacie - dziękuje za sugestie

niedziela, 12 maja 2019, 22:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Filtr polaryzacyjny służy generalnie do niwelowania odbić np. na szybach :D Co do barw to nie zwiększa nasycenia ale "bardziej wyrównuje światło/cienie" przez co możemy więcej wyciągnąć z obrazka. Tylko jest jedno ale. To się dobrze sprawdza gdy aparat/kamerę ustawimy konkretnie pod scenę i odpowiednio ustawimy polar. Nie zaszkodzi go mieć ale miej świadomość, że to nie będzie remedium na przepalenia z całego nagrania.

poniedziałek, 13 maja 2019, 12:05
Nowy
Nowy

Powiem szczerze że próbowałem pobawić się zmianami parametrów w programie montażowym ( Vegas Pro ) i o ile można fajnie pozmieniać ostrość, kontrast i nasycenie kolorów to jednak z usunięciem tego typu przepaleń nie dałem sobie rady, pozostaje chyba pogodzić się z tym, Jeszcze mam jedno pytanie czy takie filtry jak pokazane w linku coś pomogą?
https://pl.aliexpress.com/item/FOTOFLY-Yi-4-K-Action-Camera-filtr-UV-CPL-ND2-4-8-12-5X-makro-filtry/32974917269.html?spm=a2g17.search0104.8.12.70c277dc9jOM5V

wtorek, 14 maja 2019, 20:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

UV - obecnie filtr nieprzydatny ale może robić za osłonę obiektywu.
CPL- filtr polaryzacyjny
ND 2/4/8 - filtr/y szare zmniejszające ilość światła, które pada na matrycę. Nr wskazuję "ile tego światła mniej wpadnie" - im większa cyfra tym mniej światła. Można wykorzystać do wydłużenia czasu ekspozycji przy jasnym oświetleniu - obrazek z wodą na stronie lub otwarcia przysłony celem uzyskania mniejszej głębi ostrości.
Macro to wiadomo.
W sumie można kupić ten zestaw. A nuż się przyda :D

Cytuj:
ile można fajnie pozmieniać ostrość, kontrast i nasycenie kolorów to jednak z usunięciem tego typu przepaleń nie dałem sobie rady

Powinny byc jeszcze krzywe od świateł itp. tym spróbuj. Możesz udostępnić fragment nagrania z tymi przepaleniami ? Wystarczy z 10s.

wtorek, 14 maja 2019, 21:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Filtry szare to dobry pomysł w przypadku tego typu kamery.
Z przepaleń nie da się nic już uzyskać żadnym sposobem, bo tam nie ma żadnej informacji. Natomiast z nieco niedoświetlonego materiału i owszem.

środa, 15 maja 2019, 01:33
Nowy
Nowy

https://www.youtube.com/watch?v=4QYxs520Gbk
Krzywe od świateł mam dostępne w opcjach programu więc muszę spróbować

Jeśli ktoś zobaczy materiał to proszę o wypowiedź czy filtr ND2/4... poradzi na mój problem
No i cały czas czekam na słoneczną pogodę a na złość codziennie deszcz :D

środa, 15 maja 2019, 17:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z taką sytuacją, gdzie w kadrze masz zarówno głęboki cień i tarczę słońca nie poradzi sobie żadna kamera i nie pomoże żaden filtr.

Załącznik:
light difference.jpg
light difference.jpg [ 75.62 | Przeglądane 3 razy ]

Mało tego, kiedy tak duża energia jak bezpośrednie światło słoneczne, dodatkowo wzmocniona przez soczewki obiektywu, pada bezpośrednio na sensor - zawsze ryzykujesz fizyczne uszkodzenie, wypalenie dziur w sensorze.

czwartek, 16 maja 2019, 00:14
Nowy
Nowy

Czyli najlepiej unikać takich sytuacji, będzie trudno ponieważ filmy zwłaszcza z terenów zalesionych będą stanowiły większość moich materiałów , ewentualnie tak pomyślałem by może obracać kamerkę by słońce padało z tyłu, czy byłby to dobry pomysł?. Bardzo dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi.

czwartek, 16 maja 2019, 20:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Po prostu technika nie jest jeszcze tak doskonała, żeby wszystko było możliwe.
A tu wymyśliłeś sobie zadanie dla kamery trudne. Długie ujęcia, zmiana orientacji wobec światła i zmiana oświetlenia na przestrzeni ujęcia. Nie wiem jaki jest Twój zamysł, jak to będziesz montował, więc trudno coś doradzać.

Wbrew pozorom, nie ostre światło słoneczne, a rozproszone przez lekko czy nawet całkowicie zachmurzone niebo jest lepszą okolicznością. W postprodukcji można to ładnie wyprowadzić do przyzwoitego obrazu.

Musisz poeksperymentować, popróbować, niczego dobrze nie robi się od razu.
I tu na forum ktoś Ci zawsze pomoże.

sobota, 18 maja 2019, 21:56
Nowy
Nowy

Moim zamierzeniem jest uwiecznić ciekawe miejsca wokół mojej miejscowości, no i na wyjazdach, głównie podczas biegania bo to moja pasja, nagrywam dłuższe filmy , które potem przycinam do najciekawszych ujęć by nie zanudzić oglądających. Moja przygoda z nagrywaniem zaczęła się od telefonu , jednak jakość nagrań nie była zadowalająca, potem nabyłem kamerkę sportową ( bez stabilizacji ) i po próbach nagrywania z ręki, za pomocą selfiesticka dalej nie byłem zadowolony, potem zmiana na lepszą kamerkę z EIS i zaraz potem zakup gimbala - dopiero teraz mogę uznać że jakość jak dla mnie jest ok, poradziłem sobie ze stabilizacją obrazu więc przyszedł czas na kolor i wyrazistość nagrań, moja kamerka nagrywa odwzorowując kolory zbliżone do naturalnych ( co zawsze mogę zmienić w programie montażowym ) no i pozostaje kwestia takich właśnie niedoskonałości, Moim planem na teraz jest po prostu sprawdzenie nagrań podczas różnych warunków atmosferycznych, a w pierwszej kolejności przy bezchmurnym niebie

sobota, 18 maja 2019, 23:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona