Teraz jest niedziela, 26 stycznia 2020, 12:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Kolory z trzech urządzeń - ustawienia, LUTy. 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: Kolory z trzech urządzeń - ustawienia, LUTy.
Bardzo dziękuje za obszerną odpowiedź. Każdy Wasz post to dla mnie spora dawka cennych informacji. Przyznam się że przez lata kręciłem na auto na wszystkich "kamerkach" a o niespełna 2 lat czyli od zakupu GH5 i potem MA zapragnąłem trochę być jak PRO z Youtuba. Przejrzałem kilkaset filmów, ustawień i zachęciłem się do kręcenia w płaskich profilach. Ludzie który to sugerują, maja pewnie większą wprawę w kolorowaniu obrazu. Też chciałem się tego nauczyć. Dlaczego Cine-D? bo jako jedyny występuje w GH5 i Mavicu (oprócz Natural).

Nie wiedziałem, że ostrość należy ustawić dla każdego obiektywu osobno. Skupmy się na trzech obiektywach do GH5 które posiadam. W większości dnia będę korzystał z 12-60 2.8-4.0 z filtrem ND. ISO ustawię na 200 dla profilu Natural. Kontrast i nasycenie ustawię wg Twoich zaleceń na - 5.

Jeśli dobrze rozumiem to od tego momentu powinienem zacząć testy porównawcze żeby ustawić ten oraz pozostałych obiektywy dla warunków z dobrym oraz słabym światłem. Nie mam takich specjalistycznych paternów ale skomponuje jakąś scenę z detalami. Nakręcę ja każdym z tych obiektywów ze optymalnym i słabym światłem (i wyższym ISO). Dam znać co mi wyszło. Jest szansa że poza tym 12-60 będę musiał ustawiać inaczej ostrość dla 25mm oraz 45mm (wymienione w stopce) ?

czwartek, 9 stycznia 2020, 14:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie bież tego co napisałem jako wyznacznik ale podpowiedź by sprawdzić co lepiej wyjdzie na Twojej puszcze. To tylko moje subiektywne "odczucia" co do G7.
Co do ostrości to sprawdź kiedy wychodzi moira (takie kolorowe paćki np. na koszuli w kratkę) i aliasing - schodkowanie na krawędziach. Panasonic z natury jest ostry i niektórym ten obraz się nie podoba. Chodzi tu o szczegółowość obrazu, ilość detali a nie o sztuczne wyostrzenie. Filmowy obraz jest bardziej taki miękki. Nie wiem jak to opisać ale Panasonic tego nie ma. Daje fajny obraz ale taki techniczny dlatego zalecają zmniejszyć ostrość. Z kolorami jest podobnie.

Teraz co do obiektywów. Z systemowych najbardziej lubię naleśnika 20 mm. Ze względu na ogniskową (dość nietypową). Jest ostry ale ma coś w sobie. Z innych obiektywów lubię stare manualne obiektywy. Akurat używam Canona FD 50/1.8 i Vivitara FD 28/2. Dają "lekkie mydło" do obrazu ale dzięki temu jest ta miękkość obrazu. Co najważniejsze to kawał solidnego metalu z normalnymi pierścieniami

czwartek, 9 stycznia 2020, 18:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

petrumi(0), a może wstaw linka do swojego filmu, bo nie wiem czy ktoś poza mną go znalazł i widział, a łatwiej będzie się do różnych kwestii odnosić.

czwartek, 9 stycznia 2020, 19:15
Stały bywalec
Stały bywalec

Chętnie wrzucę i posłucham wszelkich uwag z Waszej strony.

https://www.youtube.com/watch?v=vrZmSCal3WM

Z tego co pamiętam do materiał z GH5 i MA był kręcony w profilu Cine-D w minusami ale już dokładnie nie pamiętam co i jak. Na przyszłość muszę to zapisywać na kartkach bo już w aparacie ten profil zmieniłem wiele razy.
Gorpo FLAT.

Czy Waszym zdaniem zakup takiego color checkera (może nie tak drogiego jak Passport za 550zł) ma sens? Wtedy oczywiście zamiast wakacji robi się plan zdjęciowy ale ja tak lubię (żona mniej).

piątek, 10 stycznia 2020, 10:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W sumie jak na nagrania z 3 różnych urządzeń to nie jest źle. Go Pro najbardziej odstaje ale też tragedii nie ma. Przy edycji popracował bym nad wyrównaniem kolorów i kontrastu.

Co mi się najbardziej nie podoba to ogólna kolorystyka. Za bardzo nostalgiczna przez te sprane kolory. Osobiście w takiej lokacji kolory dał bym bardziej nasycone. Druga sprawa to nudne i powtarzalne ujęcia. Większość filmu to "szerokie" kadry i słabo to wygląda. Tak w skrócie brakuje od ogółu do szczegółu. Unikał bym pompowania zoomem. Jak coś robisz na zbliżeniu to tak zostaw. Później szeroki kadr już po cięciu. Tez nie wiem jak mam do tego nagrania podchodzić. Mi to wygląda jak pamiątka z wakacji, którą lepiej oglądać w zaciszu domu niż dawać na YT. "Obcych" to znudzi i w sumie to nawet nie wiem o co tam chodzi i czy warto tam jechać.

sobota, 11 stycznia 2020, 14:31
Moderator
Moderator

Obejrzałem cały, nie poszedłem po dolewkę herbaty, więc w mojej klasyfikacji jest to fajny film z wakacji. :D Podsumowanie Fransua jest tak samo nieco przesadzone jak moje, ale życzliwsze, bo pokazuje pewnie niedociągnięcia, których nadrobienie uczyni Cię lepszym filmowcem. Mnie przy oglądaniu opanowała taka nostalgia za leniwym spokojem południa, że nawet analizować mi się nie chciało. :wink:
Kiedyś się poprawię. :mrgreen:

sobota, 11 stycznia 2020, 20:40
Stały bywalec
Stały bywalec

Dziękuje za wszelkie uwagi. Film trafił na YT z jednego powodu. Na privie miałem kontakt z obsługą hotelu i jej wysłałem swój prywatny film. Ona stwierdziła, że chętnie wrzuci na firmowego FB żeby trochę rozreklamować okolice. Wtedy byłem zmuszony zrobić nową wersję bo część tyłków się nie nadawała w świat i to powstało. To miała być pamiątka z wyjazdu dla nas. A ostatecznie hotel nie wrzucił tego na FB bo chyba za dużo było ujęć z drona nad hotelem. Tak sądzę.

Faktycznie od jakiegoś czasu i w miarę oglądania kolejnych poradników widzę, że trzeba popracować więcej nad kadrowaniem, ustawianiem postaci, szczegółami, lepszymi kolorami w post produkcji. Ale nie zawsze reszta rodziny jest zainteresowana tym samum co ja. Chyba wolą takie surowe akcje na pamiątkę. Ale ja jeszcze będę próbował swoich sił.

sobota, 11 stycznia 2020, 23:07
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2