Teraz jest wtorek, 21 maja 2019, 04:48

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Eksport 4K dla YT a zdania Youtuberów 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Eksport 4K dla YT a zdania Youtuberów
Witajcie.
Przytłoczony ilością informacji jaką znalazłem na YT odnośnie eksportu obrobionego materiału 4K już zgłupiałem.
Program Premiere Pro ma eksport dla YT 4K w opcji predefiniowanej, powiedzmy że jako "szablon". Na YT poradników od groma o tym że trzeba zmieniać bitare encoding (na VBR 2 pass), target bitare podnieść do wartości kosmicznych, max render quality koniecznie zaznaczać itp.
Pytanie, czy warto ? Jak tak dodaję to co zalecają "jutuberzy", to plik z 3 GB (wg. ustawień Premiere Pro dla YT 4K) robi się 2-3 razy tyle. Ale czy faktycznie to coś mi da skoro YT i tak przetwarza plik po wrzuceniu ? O tym że czas uploadu wzrasta kosmicznie na słabych łączach nie wspomnę.
Będę wdzięczny za sprostowanie tematu.

sobota, 4 maja 2019, 00:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Eksport 4K dla YT a zdania Youtuberów
Takie są zalecenia yt dla h.264.
Obrazek
Warto się do nich stosować. Jednak można eksportować na YT w kodeku h.265/HEVC który jest bardziej wydajny od h.264 - tak ok 2x. Tym sposobem możemy dać mniejszy bitrate.
Testowe nagranie w h.265 18 Mbps 4K 25p
https://www.youtube.com/watch?v=jhAXTPQ ... e=youtu.be
Dokładne parametry eksportu
Obrazek
I co dalej ?
Najlepiej samemu zrobić testy :) Wybierz sceny gdzie jest dużo ruchu i detali. YT "lubi" w takich scenach mocno degradować obraz. Dobierz odpowiedni bitrate i będziesz miał odniesienie do swoich przyszłych eksportów n YT.

sobota, 4 maja 2019, 11:46
Nowy
Nowy

Dziękuję za odpowiedź.
No niestety, u mnie nie ma tego kodeka, mam tylko H264. Poszukam w sieci, ale widzę że nie ma normalnego pluginu aby doinstalować tylko jakieś kombinacje trzeba robić (mam wersję 2018). Chyba że trzeba dać QuickTime jako wyjście bo znalazłem taką informację "Premiere Pro CC 2018 (12.0.1) now supports QuickTime wrapped HEVC (AKA H.265) video files.". Niestety trwa mi render, i nie mam jak tego zweryfikować. Zrobiłem 4K Vimeo dla testu.

Jak ustawię więcej niż 68 Mb/s dla 4K na wyjściu, to YT i tak mi to przekonwertuje, prawda ? Nie ma sensu zawyżać wartości większej niż są zalecane przy eksporcie materiału bo i tak na końcu zostanie to "przekonwertowane" przez YT, mam rację ? Bo z tego co jest w poradnikach to twardo zalecają zawyżać te wartości, lecz dla mnie jakoś to nie jest spójne.

sobota, 4 maja 2019, 12:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Osobiście nie daję materiału na YT ponadto co on zaleca. Także patrzę na materiał źródłowy i jeżeli jest nagrany z mniejszy bitrate niż zaleca YT np. 5 Mbps to tak go eksportuje. YT zawsze wszystko przelicza.

sobota, 4 maja 2019, 14:06
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]