Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 10:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Normy emisyjne w telewizji 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Normy emisyjne w telewizji
Witam. Mam taką sprawę.
Zrealizowałem już parę teledysków, z czego dwa z nich, emitowane w telewizji miały pewien feler, który musieli poprawiać już na miejscu ludzie od emisji. Chodzi o to że teledyski te były utrzymane w ciemnej tonacji i jak się później dowiedziałem, miały "przewalone czernie w obrazie", co oznacza że były jakby za ciemne. Ale nie chodzi tutaj za pewne o zwykłą jasność, gdyż ta była na moim zestawie montażowym i podglądzie odpowiednia. Jeden z moich zleceniodawców powiedział, że przekazano mi że chodzi o jakieś "volty", które ustawia się np. w After Effects i że gdzieś tam ma być minus 1 a gdzieś 4. No i nie bardzo wiem jak i gdzie mam to sprawdzać. Realizuję kolejny teledysk, koncertowy, który ze względu na słabe oświetleni, ma również ciemną tonację. Czy jest ktoś w stanie powiedzieć mi coś na ten temat.

poniedziałek, 13 grudnia 2004, 19:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Hm z telewizorami to tak jest...jak kiedys tez dostarczyłem im teledysk zrobiny na; U-maticu. Częśc klipu było kolorowa i częśc cz-b. w oryginale /celowe zamierzenie/ Co zrobili zawodowcy? Cały teledysk czarno-biały...
Mam to udokumentowane i leciało to w "Muzycznej Jedynce" :)
Tak,ze wszystko zależy na jakiego "telewizora" trafisz ;).
Ten sam materiał przerabiali zawodowcy we Francji i nie mieli problemów z "voltą"...

piątek, 17 grudnia 2004, 14:38
Stały bywalec
Stały bywalec

Pozwolę sobie raz jeszcze wyciągnąć ten temat na wierzch. Kenzo się do mnie odezwał, że może mi udzielić na ten temat informacji, ale jakoś nie udało się nam jeszcze skontaktować, więc może ktoś inny? Albo Kenzo jeszcze raz spróbuje. PZDR

niedziela, 16 stycznia 2005, 16:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Poziomy wizji musisz zmierzyć na oscyloskopie. Nie musisz jednak posiadać takiego urządzenia, niktóre zestawy montażowe (np. avid, editon) mają wbudowany oscyloskop. Ustawiasz wartości pomiędzy 0 a 100% (0 to poziom czerni a 100 to bieli) i gotowe. Te parametry muszą być utrzymane żeby materiał w TV przeszedł kontrolę techniczną. Jest jeszcze kilka elementów żeby materiał mógł zostać przyjęty do emisji (pasy kontrolne, poprawny kod czyli początek na 10:00:00:00, itp). Każda tv ma swoje parametry i wymagania jednak jest kilka stałych i dotyczący wszystkich.

poniedziałek, 17 stycznia 2005, 01:56
Bywalec
Bywalec

bartolo juz troche wyjasnil, ale ja pozwole sobie na na nieco wiecej szczegolow.

to co widac na oscyloskopie to elektryczna reprezentacja obrazu
wideo. Maksymalny dopuszczalny poziom sygnału to 1 volt, czyli poziom 100 IRE na oscyloskopie.

domyslam sie, ze "przewalone czernie" oznacza, ze w pewnych obszarach obrazu poziom elektryczny byla _za niski_. Z tego co wiem, poziom IRE nie moze wynosic 0, tylko 7.5 IRE

jak temu zapobiec? np. w AP zakładając na klip efekt "broadcast colors".
wiem, ze to na pewno "obcina" lume do poziomu 100 IRE, ale czy podnosi jednoczesnie poziom IRE z 0 do minimum 7.5 IRE to nie wiem.

jak sprawdzic poziomy? wiem, ze jest porgramowy oscyloskop w avidzie i vegas video. Pojawił sie takze w AP PRO.

oddajac material do TV zwroccie uwage tez na nagranie minimum 30 sekund obrazu kontrolnego (pasy - gdzie biały pas ma poziom wlasnie 100 IRE) oraz dzwieku 1 kHz dla charakterystycznym dla waszego zestawu poziomie ( -14 czy -20 dB) i zaznaczcie to w opisie kasety (ten poziom, to tak zwane "odniesienie").
Posluzy to w dziale technicznym do skalibrowania maszyn przy przegrywaniu materialu na nosnik emisyjny (np. bete)

to ja tyle. wracam do roboty.
jak ktos chce wiecej szczegołów to na priv: jaberski@gazeta.pl

poniedziałek, 17 stycznia 2005, 16:50
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]