Teraz jest piątek, 14 grudnia 2018, 07:52

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Video8 => AVI 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Video8 => AVI
Witam!
Doczekałam się wreszcie mojej Sony D8 - 355E.
Dziękuję też użytkownikowi Matrix za wyczerpujące odpowiedzi na PW :D

Bardzo proszę o fachową poradę, problem mam taki:
Chcę zarchiwizować nagrania z kaset Video8. Nagrania mają po osiem lat. Kamera, która je nagrała dokonała żywota.
Dysponuję kamerą Sony (D8) 355E, kartą FW i kablem oraz oprogramowaniem Ulead Video Studio 8.

Po zrzuceniu flmu (w postaci .avi) na komputer (parametry takie jak trzeba - RAM 512, dużo GB miejsca itd.) poprzez program ulead występują małe zakłócenia obrazu - dźwięk jest w porządku.

Moje pytanie brzmi - jakie są optymalne parametry do ustawienia w programie Ulead, by obraz z kaset był dobrej jakości?
Dotychczas stosowałam ustawienia domyślne, ponieważ nie mam pojęcia o parametrach:(

Wiem tylko, że powinnam zrzucac obraz z kamery w formacie .avi, i dopiero finalizując montaż przerobić go na plik skompresowany (SVCD lub VCD, bo nie mam nagrywarki DVD).

Dodam tylko, że obraz po zrzuceniu lekko drga, tak jakby kamera była pozbawiona stabilizatora, a kamerzyście lekko drżała ręka. Nie jest to drganie, które uniemożliwia oglądanie filmu, jednak wolałabym, żeby tego nie było, tym bardziej, że obraz z kaset video8 oglądany na ekranie telewizora jest czysty i bez zakłóceń - czyli nagrania są dobrej jakości. Drgania występują po zrzuceniu filmu w formacie .avi na komputer.

Będę wdzięczna za porady :D
Marta

poniedziałek, 7 lutego 2005, 19:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Podczas zrzucania materiału cyfrowego na twardy dysk ustawiasz w programie UVS 8 CAPTURE -> Format -> DV oraz w zakładce Options : DV Type 1 lub 2. tam nie ma co wiecej ustawiać. Dopiero po montażu materiału
zgrywasz go do odpowiedniego formatu (VCD, SVCD lub innych) o czym zresztą piszesz.
Natomiast zastanawiam się jak zgrywasz materiał analogowy (Video 8 mm)
na HDD PC-ta : karta video ?, konwersja A/C ? o tym nie piszesz.
Pozdrawiam.

poniedziałek, 7 lutego 2005, 22:30
Nowy
Nowy

Jak zgrywam materiał analogowy z kasty video8 ??
Po prostu wkładam kasetę do kamery, ( Sony DCR-TRV355E) łączę ją za pomocą FireWire z komputerem i włączam UVS8. Tam mi się wyświetla informacja, że zrzucany obraz mogę zapisać w różnych formatach - wybieram .avi i tak mi się zapisuje...

Pewnie robię coś źle??

poniedziałek, 7 lutego 2005, 22:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Maryś - TRV-355E odtwarza kasety Video8, więc pewnie w ten sposób Marta zrzuca stare filmy.
Co do drgań, to mam obawy, że niestety kasety i kamera są niekompatybilne. Tego rodzaju zjawisko miałem kiedyś z kasetami VHS-C, gdzie tasmy nagrane na jednej kamerze na drugiej niestety nie za bardzo chciały "wyglądać". Choć skoro piszesz, że na TV jets OK, to być może jest to kwestia kabelka (jak to wygląda z materiałem DV??).

poniedziałek, 7 lutego 2005, 22:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

OK Matrix. O tym nie pomyślałem. W tym względzie jest to dużym plusem.
Czy dobrze rozumiem, że przy odtwarzaniu kasety analogowej Video 8
na wyjściu DV mamy już sygnał cyfrowy po konwersji A/C.
W tym wypadku też bym się zgodził, że problem z drganiami ma przyczynę po stronie odtwarzania materiału analogowego na nowej kamerze.
Pozdrawiam.

poniedziałek, 7 lutego 2005, 23:07
Nowy
Nowy

Kabelek powinien być ok. Jest nowy i nie wygląda na uszkodzony.
Materiał nowy, nagrany na tej kamerze po zrzuceniu jest idealny. Po kompresji też, (choć spodziewałam się, że będzie lepszy - minimalnie przy szybkich ruchach kamery obraz jakby nie nadążał i się rozmywa - ale to minimalnie).

Rozumiem więc, że kamera ze starymi nagraniami na analogowych kasetach sobie nie radzi. Szkoda, bo odtwarzane kasety analogowe oglądane na telewizorze (przez kabel A/V) są super jakości.
Niekompatybilność pewnie występuje przy przetwarzaniu sygnału analogowego na cyfrowy. :?
A moja stara kamera to też Sony była...

poniedziałek, 7 lutego 2005, 23:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]