Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 20:32

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 proporcje pikeli - aspect ratio 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post proporcje pikeli - aspect ratio
Już nic z tego nie wiem ! :) Czy ktoś może wreszcie sprowadzić mnie na właściwą drogę !

Problem mam następujący - robie płytkę DVD koledze, która ma być rozpowszechniana w jego firmie. Płytka będzie zapewne będzie odtwarzana na komputerach (jak to w biurze) :) Filmik, który mu przygotowuje został nagrany kamerą cyfrową oczywiście w formacie DV i przetransferowany do komputera przez FW.
Obraz wygląda pięknie na telewizorze ale źle na monitrorze i nie chodzi tu o przeplot tylko o kochane pikselki (schodki), które pojawiają się na wszystkich poprzecznych liniach.
Nigdy nie zwracałem na ten problem uwagi bo płtki DVD robiłem do odtwarzania na TV i obraz zawsze wyglądał OK.

W AP ustwiam proporcje dla PAL 1,067, pliki z kamery mają chyba taką samą proporcje czyli 1,067 .... czyli materiał wyjściowy też ma 1,067.

Czy da się to jakoś przeskoczyć ? Czy jest możliwe zrobienie filmu z DV do DVD aby obraz był piękny na komputerowym monitorze ?

[/b]

wtorek, 24 maja 2005, 13:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Po pierwsze bez przeplotu, a po drugie finalny materiał ma mieć ustawiony Pixel Aspect Ratio na Square Pixels (1:1).

wtorek, 24 maja 2005, 16:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pytanie zasadnicze: Jakim programem uruchamiasz płytki DVD-video na kompie ?

Zainstaluj PowerDVD, w opcjach zaznacz: "ENABLE HARDWARE ACCELERATION". Jeżeli film wygląda OK na telewizorze, to w tym przypadku powinien także wyglądać OK na monitorze. Także i ja walczyłem z tym problemem i PowerDVD rozwązał problem :lol: . W międzyczasie otrzymałem wiele rad o usunięciu przeplotu, o zamianie pól itp. itd. A wszystko było dobrze zrobione z wyjątkiem tego , że Windows XP ma nędzne dekodery MPEG i wymieniony kilka razy z nazwy program rozwiązał wspaniale sprawę.

wtorek, 24 maja 2005, 17:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Po pierwsze bez przeplotu, a po drugie finalny materiał ma mieć ustawiony Pixel Aspect Ratio na Square Pixels (1:1).

No i tak też robiłem i nic z tego nie wychodziło .... ale problem chyba leży po stronie kodeka, który automatycznie eksportując materiał do MPEGa narzuca 1.067. Masz może jakiś sprawdzony zewnętrzny kodek ? Korzystam z AP ale ich kodeki jakoś mnie nie satysfakcjonują. :)

Romcio napisał(a):
Zainstaluj PowerDVD

Romcio no prosze Cię ... :) I każdemu ma iść zainstalować ten program kto będzie odtwarzać płytkę ? Nie robie tego dla włąsnego użytku.

wtorek, 24 maja 2005, 17:36
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]