Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 11:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Obróbka materiału z nagrywarki stacjonarnej 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Obróbka materiału z nagrywarki stacjonarnej
Kupiłem nagrywarkę Panasonic DMR ES-10, m.in. w celu nagrania filmów z kasetek VHS-C na DVD. Materiał nagrany na nagrywarce (z magnetowidu) jest doskonałej jakości, ale... próbowałem zrzucić go z płytki DVD na dysk w kompie. Zapisane na dysku VOB-y odtwarzane są bez problemów (w Power DVD), ale spróbowałem przefiltrować je (poprawa ostrości i odcienia koloru) Virtual Dub Mod'em. I wyszła kaszana: kompletnie haczący się obraz...

Poradźcie więc co robić ? Panasonica kupiłem, bo miałem dosyć meczenia się z przechwytem przez kartę TV, poza tym mam teraz cyfrowy magnetowid - bardzo dobra rzecz, polecam. Do nagrywania płytek DVD mam teraz 2 opcje do wyboru:

1. Nagrywać VHS na płytki DVD-R "jak leci" i montować je potem na kompie. TMPG DVD Author potrafi podzielić taki materiał na rozdziały, zrobić menu i potem wypalić finalną płytę DVD. Ale co z obróbką typu zmiana odcienia koloru ? Czym (jakim programem) to zrobić ? Czytałem coś, że istnieje tzw. Panasonic Codec. Może zastosowano go w mojej nagrywarce ?

2. Nagrywać na płytkach DVD-RAM (kilkanaście PLN/szt.). Wtedy mogę zrobić montaż na nagrywarce, sfinalizowac płytę. Ale ze skopiowaniem tego na DVD-R będą problemy, bo podobno RAMy mają inną strukturę plików niż zwykłe DVD-R czy RW. No i nie będę chyba mógł poprawić zgranego materiału...

Poradźcie co robić...

wtorek, 13 grudnia 2005, 09:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

tytuł Twojego postu powinien brzmieć : Jak człowiek moze sobie skomplikować życie ...

Montaż filmu i korekcje kolorów robimy przed dokonaniem Archiwizacji na płytach DVD ... A to dlatego że standard plików MPEG2 (używanych do DVD) mówi o istnieniu tzw. klatek typu B i P ...

Cuż Ci teraz pozostaje - ze znanych mi programów do montazu w miarę łatwych w obsłudze które potrafią sobie poradzić z MPEG'ami i mają opcje których potrzebujesz proponuję Ci Ediusa ...

wtorek, 13 grudnia 2005, 12:21
Stały bywalec
Stały bywalec

tytuł Twojego postu powinien brzmieć : Jak człowiek moze sobie skomplikować życie ...

Montaż filmu i korekcje kolorów robimy przed dokonaniem Archiwizacji na płytach DVD ... A to dlatego że standard plików MPEG2 (używanych do DVD) mówi o istnieniu tzw. klatek typu B i P ...

Cuż Ci teraz pozostaje - ze znanych mi programów do montazu w miarę łatwych w obsłudze które potrafią sobie poradzić z MPEG'ami i mają opcje których potrzebujesz proponuję Ci Ediusa ...

Dzieki za info, ale nie bardzo CIę rozumiem. Miałem kupować kartę graficzna za ok. 1000 PLN , ktora przydalaby mi się tylko do zrzutów kilkunastu filmów VHS ? Panasonic kosztował 750. W necie znalazlem porady co do nagrywarek stacjonarnych i z nich skorzystałem...
A może przetworzyć MPEG na AVI i wtedy zrobic korekcję ? Sorry za być może naiwne pytania, ale jeszcze nie bardzo się w tym wyznaję, a sądzę że temat zainteresowałby trochę osób.
Co do Ediusa to sprawdziłem, niestety nie jest freeware...

wtorek, 13 grudnia 2005, 14:49
Bywalec
Bywalec

jezeli chcesz robic korekcje kolorow, to wedlug mnie lepsza jakosc koncowa uzyskasz zgrywajac przez karte TV.

W przypadku jakim opisujesz jaka kolwiek korekcja wiaze sie z rozpakowaniem struktury mpg2 a nastepnie ponownej kompresji do tego formatu...dzieki takiemu zabiegowi drastycznie pogarsza sie jakosc...bardziej uwydatniaja sie artefakty charakterystyczne dla kompresji mpg2 IBP...

W przypadku zamiany mpg2 na avi a pozniej z avi na mpg2 sytuacja jest jeszcze gorsza...bowiem kodek video kapresujacy do formatu avi spowodowal by juz pewne straty na jakosci...a kolejna kapresja do mpg2 jeszcze bardziej uwypuklila by slady kapresji...

Mniejsze straty na jakosci byly by, gdybys nie kapresowal AVI, jednak wtedy bys posiadal plik bardzo duzej objetosci...poza tym, wszystkie te zabiegi o ktorych myslisz sa dosyc czasochlonne...

Dla tego tez polecam Ci wgranie materialu przez karte TV, o ile zapewnia ona w miare dobra jakosc...

Innym alternatywnym rozwiazaniem jest zakupienie jakiegos korektora obrazu (sprzetowego) i puszczenie na niego sygnalu z kamery a pozniej na nagrywarke

Pozdrawiam,
Rafal

wtorek, 13 grudnia 2005, 16:26
Stały bywalec
Stały bywalec

witaj,
jezeli chcesz robic korekcje kolorow, to wedlug mnie lepsza jakosc koncowa uzyskasz zgrywajac przez karte TV.

W przypadku jakim opisujesz jaka kolwiek korekcja wiaze sie z rozpakowaniem struktury mpg2 a nastepnie ponownej kompresji do tego formatu...dzieki takiemu zabiegowi drastycznie pogarsza sie jakosc...bardziej uwydatniaja sie artefakty charakterystyczne dla kompresji mpg2 IBP...

W przypadku zamiany mpg2 na avi a pozniej z avi na mpg2 sytuacja jest jeszcze gorsza...bowiem kodek video kapresujacy do formatu avi spowodowal by juz pewne straty na jakosci...a kolejna kapresja do mpg2 jeszcze bardziej uwypuklila by slady kapresji...

Mniejsze straty na jakosci byly by, gdybys nie kapresowal AVI, jednak wtedy bys posiadal plik bardzo duzej objetosci...poza tym, wszystkie te zabiegi o ktorych myslisz sa dosyc czasochlonne...

Dla tego tez polecam Ci wgranie materialu przez karte TV, o ile zapewnia ona w miare dobra jakosc...

Innym alternatywnym rozwiazaniem jest zakupienie jakiegos korektora obrazu (sprzetowego) i puszczenie na niego sygnalu z kamery a pozniej na nagrywarke

Pozdrawiam,
Rafal

Dzięki. Co do karty TV (mam Pixel View Play TV Pro) to juz pisałem: wychodzil syf - nieostry obraz i haczenie się obrazu.
Hmmmm tak naprawdę to ta korekcja była mi potrzebna tylko na jednym filmie, chodziło o lekkie przeniebieszczenie, ale...telewizor ma funkcję regulacji odcienia barw wiec na upartego tu mozna by skorygować odcień. A poza tym czytałem w necie, że VHS miał taką jakość, że w sumie korekcjami programowymi niewiele się da już poprawić.

a tak a propos: co to jest ten korektor sprzętowy i ile kosztuje ?

środa, 14 grudnia 2005, 08:48
Stały bywalec
Stały bywalec

2.Ze skopiowaniem na DVD-r nie ma problemów
(UMF przy imporcie z dvd czyta płyty DVD-ram,prawdopodobnie
NVE też .musisz mieć tylko w komputerze napęd czytajacy te płyty.
Materiał z płyty ram musisz przepisać na HDD komputera i w programie do
autoringu przygotować i wypalić płytę np DVD-r.
Jeżeli nie będzisz ingerował w pliki mpg wszystko będzie bez straty jakości.
3.Płyta DVD-ram nie podlega finalizacji

środa, 14 grudnia 2005, 10:52
Stały bywalec
Stały bywalec

1.Lepiej nie ruszać już plików mpg.
2.Ze skopiowaniem na DVD-r nie ma problemów
(UMF przy imporcie z dvd czyta płyty DVD-ram,prawdopodobnie
NVE też .musisz mieć tylko w komputerze napęd czytajacy te płyty.
Materiał z płyty ram musisz przepisać na HDD komputera i w programie do
autoringu przygotować i wypalić płytę np DVD-r.
Jeżeli nie będzisz ingerował w pliki mpg wszystko będzie bez straty jakości.
3.Płyta DVD-ram nie podlega finalizacji

Zacząłem zrzucać materiał na płytki DVD-R bo sa tanie no i dobrze w sumie mieć oryginał. Planuję robić montaż i wypalanie koncowych plytek DVD-R za pomoca TMPG DVD Author. Może tak być ? Czy muszę zrzucać materiał na dysk , czy wystarczy płytka źródłowa ? (mam 2 napędy DVD - odtwarzacz i nagrywarkę, oba firmy LG, tylko nie pamiętam symboli). Chociaż jeśli chcę zmontowac na 1 płycie elementy pochodzące z 2 lub więcej płyt źródłowych, to chyba trzeba zrzucić materiał na HDD... Do zrzutu na HDD może chyba być DVD Decrypter ?

środa, 14 grudnia 2005, 11:41
Stały bywalec
Stały bywalec

Ja przy swoich produkcjach przyjąłem tak:
Na stacjonarnej nagrywarce nagrywam z kamery lub magnetowidu
na płycie DVD-R.
Następnie sfinalizowaną płytę wkładam do napędu w komputerze i importuje cały materiał z płyty na HDD .Robię to programem Nero
Vision Ekspress.Na dysku mam tyle plików mpg ile jest tytułów na płycie.
Potem w programie Ulead Movie Factory importuje z dysku pliki mpg,
dorabiam menu , chaptery i wypalam.
Wszystko to łacznie z wypaleniem płyty trwa 30 min.
Prawdopodobnie z twojej nagrywarki wychodzi plik z dzwiękiem DD 2,0
więc program do autoringu musi obsługiwać ten format.
Zarówno Nero VE jak Ulead MF są w wersji trialowej za free do pobrania
ze strony producenta.

środa, 14 grudnia 2005, 12:37
Stały bywalec
Stały bywalec

I jeszcze jedno.........nigdy nie zrzucałem materiału dekrypterem
bo jak sama nazwa wskazuje służy on do zrzucania materiału zabezpieczonego.
Bawiłem się tez TMPG Author ale nie przypadł mi do gustu.
Ale jeżeli Ci pasuje to nie ma problemu.

środa, 14 grudnia 2005, 12:44
Stały bywalec
Stały bywalec

Ja przy swoich produkcjach przyjąłem tak:
Prawdopodobnie z twojej nagrywarki wychodzi plik z dzwiękiem DD 2,0
.

Tu jest opis: http://www.pegasys-inc.com/en/product/tda_spec.html
Rozumiem, ze DD 2.0 to Dolby Digital (2 kanałowy) ?

środa, 14 grudnia 2005, 13:46
Stały bywalec
Stały bywalec

Post DVD Author dziala
He he he,wszystko gra. Dźwięk jest OK. DVD Author sam proponuje zrzucenie płytki DVD na dysk aby przyśpieszyć pracę, po zatwierdzeniu sam to robi (nie trzeba więc żadnych dekrypterów). Co prawda zrzucanie trwało u mnie ok. 15 min, ale za to potem montaż idzie piorunem w porównaniu z montażem bezpośrednio z płytki.

poniedziałek, 19 grudnia 2005, 08:45
Nowy
Nowy

Htomas: ale mowiac ze montaż idzie juz piorunem, masz na mysli potem jeszcze ponowną kompresje mpeg2?
tzn. czyo robisz cos takiego:
dvd -> pliki mpeg2 na HDD -> dekodowanie i montaż -> ponowna kompresja do mpeg2 i wypalanie na dvd

czy jakies tylko ukladanie rozdzialow i dorabianie menu, BEZ ponownej kompresji mpeg2?

niedziela, 1 stycznia 2006, 18:53
Stały bywalec
Stały bywalec

Htomas: ale mowiac ze montaż idzie juz piorunem, masz na mysli potem jeszcze ponowną kompresje mpeg2?
tzn. czyo robisz cos takiego:
dvd -> pliki mpeg2 na HDD -> dekodowanie i montaż -> ponowna kompresja do mpeg2 i wypalanie na dvd

czy jakies tylko ukladanie rozdzialow i dorabianie menu, BEZ ponownej kompresji mpeg2?

Chodziło mi o poruszanie się po "taśmie filmowej" w programie do authoringu, w celu wybrania początkowych klatek rozdziałów. Bezpośrednio płytki szło to baaaaardzo wolno w porownaniu do obrazu płyty na dysku. Tak, że dalszych etapów (tworzenie filmu) ze zrozumiałych względów już nie porównywałem.
Ponieważ koledy powyżej mi odradzali ingerowanie w mpg2 (a próbowałem też w Virtual Dub MPEG i dalej było źle - nagrywałem w formacie AVI, bez ponownej kompresji ), więc jedyna obróbka jaką wykonuje polega na podziale filmu na rozdziały i ewentualne wycięcie pustych klatek (typu taśma w magnetowidzie się skończyła, a nagrywarka DVD pracowała dalej).

poniedziałek, 2 stycznia 2006, 13:50
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]