Teraz jest środa, 19 grudnia 2018, 03:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 VHS -> [jak poprawić jakość] -> DVD 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post VHS -> [jak poprawić jakość] -> DVD
mam tylko kopie VHS filmu.
Co sensownego można zrobić z takim materialem - po digitalizacji, majac do dyspozycji albo avid, albo inne "środowisko montażowe" - aby "polepszyc" jakosc materialu przed zgraniem na plyte DVD ?
Wiadomo, ze rozdzielczosc wyjsciowa vhs-owa bedzie taka sobie najdelikatniej mowiac, OK - to wiem, ale moze cos tam mozna z sensem poklikac w avid na przyklad, przez cos przepuscic caly material, by troche podratowac te jakość ?

sobota, 17 grudnia 2005, 03:27
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: VHS -> [jak poprawić jakość] -> DVD
Hmmm fachowcy milczą więc może ja cos napiszę. mam w domu artykuł w pewnym piśmie i tam autor opisuje jak podrasować film VHS zrzucony na kompa przez kartę graficzną bądź TV. Obróbkę pliku AVI proponuje za pomocą Virtual Duba - włączenie filtrów: wyostrzanie i zmiekczanie (podobno te 2 filtry razem nieżle współpracują) , zmiana kolorów, zmiana rozdzielczości. Ale jest też info, że po takiej obróbce nie mozna oczekiwac cudów

wtorek, 20 grudnia 2005, 16:15
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: VHS -> [jak poprawić jakość] -> DVD
Htomas napisał(a):
...... po takiej obróbce nie mozna oczekiwac cudów

tak podejrzewalem...
jesli juz o czyms myslalem, to o podostrzeniu + zmiana kolorow - np. na cz-b, albo lekkie zdjecie wszystkich kolorow "po calosci". Takie troche oszukiwanie...
Ale zdaje sie, ze nie istnieje zaden nieznany mi chwyt wiecej niz nieznacznie podnoszacy JAKOSC materialu z vhs.

wtorek, 20 grudnia 2005, 16:37
Moderator
Moderator

dla ciebie "jakość" oznacza głównie "ostrość". jednak czy nie zauważyłeś w swoim materiale np. przesunięcia kolorów, drżenia linii itp? jeśli chodzi ci o ostrość to zwykłe sharpen, ale jeśli chcesz coś bardziej zaawansowanego to proponuje poszukać filtra VHS do vduba, różnych odszumiaczy (temporal smoother, 2d smoother, denoise, smart denoise) , sharpen na samej lumie, delikatną korekcję kolorów. fachowcy milczą, bo to jest wiele aspektów a efekt jest, tyle że fachowca itak nie zadowala. dużo by tłumaczyć. generalnie po pierwsze musi być jak najlepiej zgrane. jeśli używasz karty tv to sprawdź histogram, czy nie ma przepaleń i wtedy można się zabrać do roboty. filtem vhs doprowadzasz do usunięcia efektów wynikających z analogowego zapisu materiału, odszumiasz czasowo i przestrzennie, korekcja kolorystyki, wyostrzanie luma... nie zmieniaj żadnych rozdzielczości, kapturuj w pełnym PAL. temat jest bardzo rozległy a informacje na ten temat można znaleźć w necie. jednak trzeba się wgłębić. i nie przesadzałbym z tym poprawianiem. pamiętaj, że inaczej widać na monitorze a inaczej na tv. tv maskuje niedoskonałości obrazu. jeśli będziesz zapisywał na dvd, to nie kombinuj zanadto z wyostrzaniem, skup się na odszumieniu, stabilizacji, kolorach. jeśli chcesz zmaksymalizować efekty postaraj się wykorzystać avisyntha.
tyle na razie.

pozdrowionka

wtorek, 20 grudnia 2005, 17:20
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

dla ciebie "jakość" oznacza głównie "ostrość".

uuu :) to nie jest prawda....
Oczywiscie wszelkie rady z Twojej odpowiedzi wezme pod uwage.
dzieki, dzieki.

wtorek, 20 grudnia 2005, 19:02
Moderator
Moderator

jesli juz o czyms myslalem, to o podostrzeniu + zmiana kolorow

chodziło mi jedynie o to, że w powyższy sposób piszesz o poprawie jakości, tymczasem jest wiele (jeśli nie ważniejszych to równie ważnych) innych aspektów. chciałem jedynie zwrócić na nie uwagę.

jest jeszcze kwestia konwersji:
- czy zgrywając VHS możemy uratować nieco jakości przez zgranie przez s-video na magnetowidzie SVHS?
- czy miał ktoś może problemy z niewłaściwą digitalizacją przez kamerę cyfrową użytą jako konwerter (np. poziomy, generalnie charakterystyka obrazu z jakiś powodów niewłaściwa)?
- czy lepiej wyostrzyć obraz na magnetowidzie czy komputerem?
(...)

pozdro

wtorek, 20 grudnia 2005, 20:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]