Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 21:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Kilka pytań o podstawy... 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Kilka pytań o podstawy...
Witam,

Mam prośbę, od niedawna amatorsko filmuję (DV-PAL Canon mvx250i) no i oczywiście "studiuję" podstawy montażu czytając rózne fora dyskusyjne. Niestety w dalszym ciągu nie potrafię sobie odpowiedzieć na pewne pytania. Jesli ktoś z Szanownych Forowiczów może odpowiedzić przynajmniej na część poniższych tematów będę ogromnie wdzięczny. Ewentualnie proszę tylko o hasła, żebym wiedział gdzie dalej szukać. Od razu dziękuję wszystkim, którzy zechcą przeczytać poniższy tekst.

1) Czy rzeczywiście ZAWSZE ZNACZNIE LEPSZĄ jakość uzyskuje się gdy materiał zgramy z kamery do AVI i następnie przekonwertujemy do MPEGa czy też może są programy które nieźle radzą sobie z konwersją materiału "w locie" (tak to się chyba nazywa?) od razu do MPEG? Jesli tak, jakie to programy, czy różnica jest naprawdę "OGROMNA" czy jest to raczej kwestia detali?

2) W jakim programie najlepiej zrzucać film do AVI? - jak najmniej dropów, każdy "ciągły" fragment filmu do osobnego pliku (na podstawie timecodu)

3) Jak "ściągnąć" timecode (po FW) i zsynchronizować go później (tylko w
wybranych momentach) z filmem? Czy po zgraniu jest on edytowalny?

4) WIdzę, że sporo jest programów do konwersji AVI - MPEG (Canopus, TMPG ENC,...); którego programu jest najlepiej od razu zacząć się uczyć, żeby uzyskać przyzwoitą jakość amatorską (cokolwiek to znaczy)?

5) Czy jednym solidnym programem można poradzić sobie ze wszystkimi
problemami powyżej - np. Adobe Premiere lub innym?

6) Jakie jest w końcu przeznaczenie obu formatów MPEG: 1 i 2 ? (niby proste ale znalazłem sprzeczne informacje)

7) I najtrudniejsza sprawa: FORMAT 16x9 - gdzie w necie znajdę jakieś
solidne wyjaśnienie jak po kolei obraz jest transformowany aby ostatecznie przybrał format 16x9 na kompie lub TV.Chciałbym zrozumieć jak to wszystko się ma ze sobą: kształt pixela w kamerze, rodzaj obiektywu, proporcje matrycy, cyfrowe przetworzenie z panoramy na 720x576, potem rozciągnięcie... itd itp.
Większość materiału kadruję w tym formacie i chiałbym wiedzieć jak poprawnie ustawiać parametry różnych programów, jak ustawiać pixel ratio aby wstawiać obrazy statyczne np. z Photoshopa, jak konwertować by połączyć dwa filmy 3x4 i 16x9 itd.
Poza tym lubię rozumieć co robię :)

8) Ewentualnie ostatnie pytanie: Jakim programem radzicie tworzyć film mpg ze statycznych zdjęć? Zależy mi aby uzyskać różne efekty ZOOM tak aby statyczne obrazy nie tylko przenikały się ale przede wszystkim przybliżały (lub oddalały) w dokładnie zaprogramowany sposób. Próbowałem Womble MPEG Editor - ciekawy program ale efekty zoom średnie.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam Świąteczno - Noworocznie!
Marek

środa, 28 grudnia 2005, 20:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kilka pytań o podstawy...
admire napisał(a):
7) I najtrudniejsza sprawa: FORMAT 16x9 - gdzie w necie znajdę jakieś
solidne wyjaśnienie jak po kolei obraz jest transformowany aby ostatecznie przybrał format 16x9 na kompie lub TV.Chciałbym zrozumieć jak to wszystko się ma ze sobą: kształt pixela w kamerze, rodzaj obiektywu, proporcje matrycy, cyfrowe przetworzenie z panoramy na 720x576, potem rozciągnięcie... itd itp.
http://www.efix.pl/index.php?dz=3&gr=2&art=2&str=1

środa, 28 grudnia 2005, 21:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

1) Czy rzeczywiście ZAWSZE ZNACZNIE LEPSZĄ jakość uzyskuje się gdy materiał zgramy z kamery do AVI i następnie przekonwertujemy do MPEGa czy też może są programy które nieźle radzą sobie z konwersją materiału "w locie" (tak to się chyba nazywa?) od razu do MPEG? Jesli tak, jakie to programy, czy różnica jest naprawdę "OGROMNA" czy jest to raczej kwestia detali?

Dla niektórych różnica ogramnoa dla innych jest szczegółem ...
Nie ma programu który przy zrzucaniu w locie kompresuje materiał w 2 (lub więcej) przebegach bo jest to niemożliwe ;> Zasada generalnie jest taka że montujemy na materiale który posiada wszystkie klatki kluczowe - więc MPEG z zasady odpada ... Musisz zrzucić do AVI i po montażu eksportować do MPEG'a...

Cytuj:
2) W jakim programie najlepiej zrzucać film do AVI? - jak najmniej dropów, każdy "ciągły" fragment filmu do osobnego pliku (na podstawie timecodu)

ilość dropów generalnie nei zależy od programu tylko od konfiguracji komputera (dyski, UDMA) i systemu operacyjnego. Ja używam Scenalyzera Live ...

Cytuj:
3) Jak "ściągnąć" timecode (po FW) i zsynchronizować go później (tylko w
wybranych momentach) z filmem? Czy po zgraniu jest on edytowalny?

było o tym na forum :P Na górze masz opcje szukaj :P Ja nie pamiętam jak się ten soft nazywa bo nei bawie sie w takie rzeczy ... I z tego co wiem nei da się tego edytować ...

Cytuj:
4) WIdzę, że sporo jest programów do konwersji AVI - MPEG (Canopus, TMPG ENC,...); którego programu jest najlepiej od razu zacząć się uczyć, żeby uzyskać przyzwoitą jakość amatorską (cokolwiek to znaczy)?

Jakość generalnie bardziej zależy od parametrów jakie ustawisz niż od używanego programu. Ja używam Procodera bo ładnie się integruje z Ediusem...

Cytuj:
5) Czy jednym solidnym programem można poradzić sobie ze wszystkimi
problemami powyżej - np. Adobe Premiere lub innym?

nie :P

Cytuj:
6) Jakie jest w końcu przeznaczenie obu formatów MPEG: 1 i 2 ? (niby proste ale znalazłem sprzeczne informacje)

MPEG 1 używany do VCD a MPEG 2 do DVD ...

Cytuj:
8) Ewentualnie ostatnie pytanie: Jakim programem radzicie tworzyć film mpg ze statycznych zdjęć? Zależy mi aby uzyskać różne efekty ZOOM tak aby statyczne obrazy nie tylko przenikały się ale przede wszystkim przybliżały (lub oddalały) w dokładnie zaprogramowany sposób. Próbowałem Womble MPEG Editor - ciekawy program ale efekty zoom średnie.

Najlepsze ufekty uzyskasz używając Adobe After Effect lub Discreet Combustion ... Ale to kiepski pomysł na początek ... ;P

czwartek, 29 grudnia 2005, 13:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeesoo : Mała nieścisłość odnośnie punktu 6. MPEG2 to także SVCD :
Obrazek
Pozdrawiam : Marian

czwartek, 29 grudnia 2005, 13:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Maryś - niedociągłości było więcej :P Np. że istnieje MPEG2 I frame only który można bez problemu ciąć ... Co więcej - robi się to ;> Chodziło mi o to żeby jasno przedstawić ideę i nie zamieszać za bardzo ;>

Pozdrawiam ;>

czwartek, 29 grudnia 2005, 14:07
Bywalec
Bywalec

Post Dziękuję.
Bardzo dziękuję Wszystkim za pomoc!!!

Muszę "przetworzyć" te informacje i pewnie poproszę jeszcze o wyjaśnienie paru kwestii. Dzięki Waszym informacjom sporo się jednak rozjaśniło.

Jeszcze raz dziękuję i życzę Wszystkim sporej ilości czasu na zabawy z kamerą w Nowym Roku a zawodowcom ciekawych kadrów!

Marek.

poniedziałek, 2 stycznia 2006, 19:00
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]