Teraz jest czwartek, 21 marca 2019, 16:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Zerwana taśma 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Zerwana taśma
Witam wszystkich.
Nagrywaniem video zajmuję sie bardzo amatorsko, domowo można by rzec.
Zostawiłem niuważnie kasętkę miniDV bez nadzoru, i mój synek sprawdził jej wytrzymałość na rosciąganie. Niestety była mniejsza niż przyłożona siła rozciągająca.
Podpowiedzcie proszę czy można taka taśmę skleić a jeżeli tak to czym i jak. Próbowałem "szukaj" ale nic nie znalazłem . Jeżeli było proszę dajcie linka.

Bardzo Wam dziękuję za info,
pozdrawiam,
Marcin

poniedziałek, 23 stycznia 2006, 14:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W czasach magnetofonów szpulowych takie rzeczy robiłem sklejając to taśmą samoklejącą.

Jednak absolutnie nie robiłbym tego z taśmą miniDV. Był już taki temat jakiś czas temu - po sklejeniu taśma została wciągnięta (owinięta na bębnie ???) - zrobił się wielki problem.

Jeżeli nie zależy ci na materiale - wrzuć ją do śmietnika.
Rozumiem, że przedmiotowa taśma została rozerwana (rozciągnięta) dzieląc ją na dwie części.
Jeżeli zależy ci na materiale, to ja zrobiłbym tak:
- wymyć rączki starannie jak chirurg,
- stanowisko do rozkręcenia kasety czyściutkie jak sala operacyjna
- wymagana jest dodatkowa stara kaseta - a dokładniej wszystko, oprócz taśmy
- rozkręcam obie kasety
- jedną część taśmy przenoszę do wybebeszonej starej kasety obcinając troszkę taśmę, aby zakończenie jej było łatwe do zamontowania
- drugą część taśmy zostawiam w tej kasecie, a rolkę do nawijania biorę z wybebeszonej kasety.

Są to moje teoretyczne rozważania nigdy nie testowane, oparte na praktycznych doświadczeniach w ratowaniu taśm z magnetofonów kasetowych (i szpulowych)

Jeszcze raz podkreślam:
- stary magnetofon szpulowy - klejenie zdawało egzamin
- magnetofon kasetowy - różnie z tym bywało
- taśma miniDV - NIE KLEIĆ

Mimo wszystko, jeżeli nie są to niebywale ważne filmy - pogodziłbym się ze stratą materiału.

Czystość, czystość , czystość - aby potem płaczu nie było z uszkodzoną głowicą

Oczywiście materiał z miejsca rozciągnięcia jest absolutnie nie do uratowania.

Proszę cię, napisz nam, jak zrobiłeś, aby twe doświadczenie wzbogaciło tą skarbnicę wiedzy.

poniedziałek, 23 stycznia 2006, 16:20
Nowy
Nowy

Pet Shop Boysów na szpulowcu też tarowałem ;-)
Na kaseciaku jak piszesz różnie. Często jednak klej z taśmy na głowicy i wciągnięta taśma.

Materiał domowy, wartości "historycznej" sporej.

Mimo ostrzeżeń sprubuję z drugą kasetą.

Jak się uda to fotki z operacji dla potomności zrobię.
Odezwę się czy sie udało.

Pozdrawiam,
Marcin

poniedziałek, 23 stycznia 2006, 17:29
Nowy
Nowy

Zebrałem się wiec w sobie, i zabrałem się do pracy.
Operacja trwała długo, około 2,5 godziny. Nie obyło się bez błędów, pomyłek i poprawek.
Kaseta mini DV składa się z wielu malutkich części( mało odkrywcze), i niestety różne kasety, nawet tego samego producenta są skonstruowane w inny sposób ( tutaj spodziewałem się większej standaryzacji). Jeżeli ktoś chciałby użyć krążków z innej kasety, musi niestety mieć drugą identyczną kasetę.
Miałem dużo szczęścia, bo po odwinięciu krótszej części zerwanej taśmy okazało się, że tylko ok. 20cm było na niej nawinięte.
Tak, więc po 2.5 godz. kaseta była naprawione i poprawnie odtwarzana przez kamerę aż do końca taśmy,(który to koniec był ucięty). Po dojściu do końca taśmy, kamera gubiła się i zamiast wyświetlić komunikat o końcu taśmy w kasecie, pokazywała jej (kamery) nieprawidłowe funkcjonowanie. Myślę, że może to być spowodowane brakiem przeźroczystej "rozbiegówki" Poza tym odtwarzanie OK. bez problemów.
Pstryknąłem kilka fotek, jeżeli ktoś jest zainteresowany, proszę o kontakt na maila. Postaram się dodać kilka słów opisu. Tekst plus zdjęcia powinien być gotowy w przyszłym tygodniu.

Pozdrawiam,
Marcin

środa, 25 stycznia 2006, 10:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]