Teraz jest środa, 19 grudnia 2018, 09:46

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 ulead 9 a 16:9(pasy po bokach) 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post ulead 9 a 16:9(pasy po bokach)
Witam.
Szukalem szukalem i nie znalazlem odpowiedzi mnie satysfakcjonujacej dlatego zdecydowalem sie na zalozenie nowego tematu.
Na wstepie powiem ze zaczynam dopiero zabawe z tym programikiem.
Moje pytanie dotyczy dwoch rzeczy:
1-tryb 16:9
mialem nagrany material w 4:3 i w ulead zaznaczylem ze chce miec 16:9 i po wypaleniu plytki mam czarne pasy po bokach ekranu (telewizor panoramiczny z trybem 16:9).
Chcialbym moc ogladac material bez tych pasow ale bez zadnego obcinania, zoom'owania itp poprostu pelny ekran w trybie 16:9
mam kamerke panasa nv-gs21 w ktorej jest tryb 16:9 ale nagrywajac tak mam z kolei (na kamerce bo jeszcze tego nie testowalem w uleadzie-brak czasu)pasy u gory i dolu.Czy po obrobce w ulead rowniez w 16:9 i wypaleniu te pasu beda widoczne??
2-dzwiek w menu
mam 3 podmenu dla kazdego ten sam podklad muzyczny ale przy przechodzeniu miedzy menu kawalek leci od poczatku.Mozna zrobic tak aby piosenka byla odtwazana ciagle przy przechodzeniu pomiedzy jednym a drugim podmenu??

sobota, 27 maja 2006, 13:35
Moderator
Moderator

najpierw odpowiedz mnie i sobie, czego właściwie oczekujesz?
spłaszczonych, grubych ludzi na ekranie?

pomyśl, jak chcesz bez obcięcia lub dodania fragmentu przerobić prawie kwadrat na prostokąt?

na twojej kamerze nie nagrywaj 16:9, bo to letterbox, na moje bez sensu. w panasiach prawdziwy widescreen zaczyna się chyba dopiero od gs400.

materiał 4:3 nagrywaj jako 4:3 i najwyżej w tv albo odtwarzaczu sobie ustaw co trzeba, niestety ale albo obetnie górę i dół, albo doda boki, albo rozpłaszczy, albo wszystko po trochu.

jeśli chcesz oglądać na 16:9 to przy montażu dodaj sobie kaszety i wykadruj ujęcia.

no i to że nie znalazłeś odpowiedzi to dziwne nieco, bo sam o tym pisałem już kilkukrotnie.

pozdrawiam

sobota, 27 maja 2006, 14:06
Bywalec
Bywalec

Oczywiscie byly juz tematy o 16:9 ale jak napisalem nie znalazlem tak informacji o ktore pytam.To forum pomoglo mi juz w wielu sprawach i nie zakladam tematow bez przegladniecia najpierw w wyszukiwarce.
Jesli chodzi o montaz to dopiero zaczynamn i jestem laikiem wiec
"jeśli chcesz oglądać na 16:9 to przy montażu dodaj sobie kaszety i wykadruj ujęcia."
niestety mimo twoich dobrych checi niewiele mi mowi sorry.
Co do pytania o co wlasciwie mi chodzi to juz precyzuje:chcialbym aby material nagrany i zmontowany moznabylo ogladac na panoramicznym telewizorze bez zadnych pasow ani po bokach ani gora dol o ile to mozliwe.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za odpowiedz pomimo tego ze juz o tym pisales.Dzieki za cierpliwosc.

niedziela, 28 maja 2006, 10:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nagranie 16:9 z kamery montuję z ustawieniami 4:3, Plik wynikowy tworzę w ? nie pamiętam, nie mogę teraz sprawdzić, konwertuję w 16:9 i autoring DVD w 16:9.
Otrzymuję obraz w oryginale z pasami u góry i dołu, w trybie 16:9 w TV mam obraz właściwy.
Zrób sobie próby na krótkim klipie w różnych kombinacjach i wybierz porządany.
Oczywiście ten obraz jest dopasowany do ekranu przez powiększenie, ale proporcje są właściwe i nie widać pogorszenia jakości.

Pozdrawiam

niedziela, 28 maja 2006, 11:08
Bywalec
Bywalec

Chyba problem sie rozwiazal.Nagralem w 4:3 autoring w 4:3 a na telewizorze 16:9 idzie na calym ekranie baz zadnych pasów i bezobcinania, zoom'owania itp. bo przy zmianie formatu na tv 16:9,4:3, 14:9 obraz jest zakonczony w tych samych miejscach.

wtorek, 30 maja 2006, 11:10
Moderator
Moderator

Nagralem w 4:3 autoring w 4:3 a na telewizorze 16:9 idzie na calym ekranie baz zadnych pasów i bezobcinania, zoom'owania itp.

to z założenia jest niemożliwe! 8O

wtorek, 30 maja 2006, 12:25
Bywalec
Bywalec

oczywiscie znasz sie duuuzzzzzooooooooo lepiej odemnie na temacie i ja to wiem ale faktycznie obraz wypelnia caly ekran na tv
moze sie zle wyrazilem :zmieniam na tv format na 4:3 i wtedy pasy sie oczywiscie pojawiaja ale obraz sie konczy w tym samym miejscu gdy na tv jest ustawiony 16:9 i obraz pokrywa calu ekran stad moj wniosek ze jest wyswietlane 16:9 bez zomm czy obciecia
dla mnie to tez troche dziwne jest ale generalnie rozwiazuje moj problem choc ciekawi mnie czemu sie tak dzieje
tv to panasonic tx-32pm11 z panoramicznym ekranem wiec w 16:9 chyba ze ja myle jakies pojecia co jest mozliwe

wtorek, 30 maja 2006, 14:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]